Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

jana14
jana14
Vloženo 1. 9. 2015
Líbí se mi

Všichni máme svůj vlastní svět. Jak mezi sebou komunikujeme?

jana14
jana14
Vloženo 1. 9. 2015
Líbí se mi
Všichni máme svůj vlastní svět. Jak mezi sebou komunikujeme?

Všichni máme svůj vlastní svět. Jak mezi sebou komunikujeme?

Z okolního světa přijímáme informace na základě našich smyslů - vizuálních, sluchových, čichových, kinestetických a chuťových. Tyto informace pak zpracováváme pomocí našich filtrů, mezi které patří naše vzpomínky, zkušenosti, hodnoty, přesvědčení, naše výchova, naše minulá rozhodnutí, naše postoje a meta-programy.

Výsledkem takto přijatých informací, které interně zpracujeme pomocí vnitřních obrazů a pocitů, je jejich zevšeobecnění, zkreslení nebo vymazání. Tím se dostaneme do určitého stavu, nebo-li nálady, což se zase projeví v naší fyziologii a v našem chování.

Tento jednoduchý model nám tedy říká, že každý člověk zpracovává informace jinak. Na tu samou událost budou lidé reagovat různými způsoby, protože mají rozdílné zkušenosti, hodnoty a postoje. Lidé si vytvářejí svou vlastní realitu založenou na jejich zkušenostech, vzpomínkách, hodnotách a na tom, čemu věří. Slova, která používají k vyjádření, popisují jejich vnímání reality, ne realitu samotnou! V NLP tomu říkáme "Mapa není území" - mapa je vnímání, zatímco území je realita.

Zamyslete se třeba nad slovem přátelství. Co pro vás toto slovo znamená? Zeptejte se pěti lidí co pro ně znamená přátelství a pravděpodobně dostanete pět rozdílných odpovědí.  Stalo se vám někdy, že jste se dívali na nějaký pořad v televizi (nebo film) a na druhý den jste přišli do práce a při debatě s kolegy jste zjistili, že tento pořad vnímali zcela jinak než vy?

Proč lidé reagují na různé situace různými způsoby?

My všichni máme svůj vlastní unikátní svět. Co formuje tento náš svět? Co ovlivňuje naše chování, naše myšlenky a pocity? Především jsou to naše filtry a to, jak zpracováváme a následně interpretujeme informace. Někdy může být těžké uvědomit si svoje hodnoty, postoje a návyky, které máme. Není snadné uvědomit si, jak naše minulé zkušenosti ovlivňují rozhodnutí, která děláme nyní a jak nás naše přesvědčení o sobě a o světě mohou omezovat. NLP techniky vám mohou pomoci zlepšit kvalitu vašeho života a zlepšit komunikaci nejen s druhými, ale i se sebou samým.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 5. 4. 2020

Odpovědět
Amanda
Amanda 30. 11. 2015

Odpovědět
benca
benca 6. 9. 2015

niektori lahko komunikuju, niektori tazko

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 9. 2015

Každý člověk je jiný ❇

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 238
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.