Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 9. 12. 2016
Líbí se mi

4 omyly při volbě povolání. Víme, jak neudělat chybu

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 9. 12. 2016
Líbí se mi
4 omyly při volbě povolání. Víme, jak neudělat chybu

4 omyly při volbě povolání. Víme, jak neudělat chybu

Lidé často nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete.“ Steve Jobs

Předvánoční čas je nejlepší dobou pro obchodníky, kteří staví na tomto principu své reklamní kampaně, ale také pro nás, spotřebitele, když se zamýšlíme, čím obdarovat naše nejbližší. Pro rodiče, jejichž dítě pomalu vstupuje do dospělého života, ale prozatím neví, jaké povolání zvolit, tato rada Steva Jobse může být přímo zničující. Steve Jobs má pravdu v jednom: mladí lidé velmi často nejsou schopní odpovědět na otázku „Kým být?“ i v 9. ročníku základní školy, nebo v posledním ročníku gymnázia. Otázkou je, zda je správné podstrkávat je k rozhodnutí, které se zdá být správným, perspektivním, žádaným potenciálními zaměstnavateli … pro nás? Jako rodiče se často dopouštíme některých typických omylů.

Omyl č. 1. Půjdeš v našich šlépějích

Předpokládejme, že se ve Vaší rodině medicína dědí z generace na generaci. Váš děd a otec byli doktoři. Zdědili jste potřebné návyky, a když jste vybírali budoucí profesi, vůbec jste nepochybovali o tom, kým být. Ještě před narozením vlastního dítěte vás ani na minutu nenapadlo, že s volbou povolání bude nějaký problém. V rodině, kde oba rodiče jsou právníci, kteří navíc rádi mají věci pod kontrolou, profesní osud dítěte je téměř zpečetěn.

Samozřejmě je šance, že váš potomek celý svůj život obdivoval svoji mámu nebo tátu a snil o tom, kdy už i on vstoupí na operační sál v „plné výzbroji“ a dokáže zachránit spoustu lidských životů. Ovšem i v tomto případě stojí za to věnovat pozornost i jiným talentům svého dítěte.

Omyl č. 2. Budeš žít můj sen

Psychologové často mluví o tom, že volbou povolání dítěte rodiče chtějí splnit svůj vlastní sen. Polovina žáků uměleckých škol jsou dětí těch, kdo v dětství snil hrát na housle, ale osud se rozhodl jinak. Umělecká škola může rozšířit obzory, ale sotva otočí vzhůru nohama vnímání světa mladého člověka. Realizovat volbu povolání dítěte místo něj je přinejmenším sobecké a nepromyšlené rozhodnutí. V praxi jsem se setkala i s opačným případem, kdy táta nedovolil dceři realizovat se v uměleckých a humanitních oborech proto, že se kdysi sám tohoto směru musel vzdát.

Omyl č. 3. Také nevím, co budeš dělat

S touto situací jsme se museli vypořádat s mým bratrem. Naši rodiče jednoduše nevěděli ani jaké jsou možnosti, ani jací jsme. Podobný přístup mají liberální rodiče, kteří jsou přesvědčení o tom, že volba povolání je úkol samotného dítěte. Ovšem přitom si neuvědomují, že šestnáctiletý teenager není vždy schopen se rozhodnout uvědoměle. Ve výsledku v devítce na základce nebo v posledním ročníku gymnázia si v rychlosti něco vybere, a tam se uvidí. Jenže není jednoduché v budoucnu tyto chyby opravit.

Omyl č. 4. Zeptej se ještě někoho (psychologa, učitele, kamaráda...)

Těžko říci, co čeká vaše dítě, pokud má kamaráda, který již jasně ví, co chce a s jistotou jde za svým cílem. Jeho volba může velmi výrazně ovlivnit proces sebeurčení vašeho potomka. I když potají může snít o profesi architekta, jeho charismatický kamarád snadno přesvědčí, že není lepšího povolání než například neurofyziolog.

Co dělat?

Když se vrátíme na začátek, musíme si přiznat, že Steve Jobs měl pravdu, ale jen částečně. Role rodičů ve volbě povolání je pomoci, popostrčit, aktivovat diskuzi, citlivě ukázat různé možnosti. Věnujte pozornost nejen prospěchu, ale i talentům, schopnostem, zručnosti, snům a zájmům vašeho syna nebo dcery. Není na škodu projít testem profesní orientace a věnovat více času aktivitám, které rozšiřují horizonty poznání o různorodosti světa profesí a světa jako takového. Zároveň je důležité pomoci dospívajícímu člověku zkusit své síly v různých směrech, protože velmi často to, co si myslíme o nějakém povolání se výrazně liší od toho, jaké to povolání ve skutečnosti je. 

— Katěrina Málková, poradce a trenér Vědomé volby povolání

Zde si můžete stáhnout brožuru "Jak podpořit volbu dítěte"

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 6. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 2. 6. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 12. 12. 2016

Katěrino ráda si nový článek přečtu (ten se statistikami) myslím, že to je normální, člověk se vyvíjí a často zjistí, že mu něco přináší víc než obor, který studuje.. já říkám, že mě střední škola naučila bezvadně jednu věc - psaní všemi deseti, ale to je tak asi celé, oboru se nevěnuji, na vyšší odbornou školu jsem šla také s jiným oborem...

Odpovědět
Kateřina Málková
Kateřina Málková 12. 12. 2016

Souhlasím s Vámi, není to nic neobvyklého. Kariérové poradenství má za úkol nejen pomoci najít vhodnější školu (a třeba neztrácet čas), ale i naladit komunikaci mezi teenagerem a rodiči, podpořit dospívajícího člověka a naučit ho vypořádat se se změnami a nacházet svoji cestu ve světě, který se velmi rychle mění vlivem technologií, růstem populace, geopolitickým vlivem apod. Středoškolské vzdělání, nebo i vysokoškolské vzdělání už neslouží k tomu, aby člověk našel svůj obor až do konce života a dostal dogmatické neměnné znalosti, dokonce ty školy za změnami nestíhají. Mladý člověk mnohdy ani neví (a málokdo mu poradí), že i střední školu může změnit, když pochopí, že to není to pravé. A nakonec může vystudovat a jeho práci nahradí roboti a umělá inteligence I s tím si musí umět poradit. Děkuji Vám moc za komentář

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 888
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.