Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 28. 3. 2017
Líbí se mi

Věřím, že se věcí nedějí náhodně

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 28. 3. 2017
Líbí se mi
Věřím, že se věcí nedějí náhodně

Věřím, že se věcí nedějí náhodně

Věřím, že se věcí nedějí náhodně, když člověk ztratí hlas v den, kdy má moderovat první webinář pro rodiče teenagerů. Moje intuice je jako dobře naladěná vlna, vnímá, že zřejmě ještě nenadešel správný čas.


Hodně energie věnujeme realizaci racionálních rozhodnutí, logika bez citů, je špatný rádce.
A tak přemýšlím, že mnozí - většina - vnímají volbu povolání racionálně, mechanicky. Náš školský systém je jako dobře namazaný stroj - vede člověka z jednoho vzdělávacího stupně do druhého, z druhého do třetího, třídí lidi podle prospěchu a ambicí (rodičů). Jsou jasně stanovené termíny, požadavky a teritoria. 


Vyvíjí se tlak, aby se již na základní škole teenager rozhodl pro střední odbornou školu, protože státu chybí řemesla a technici. Má to dvě stránky.

Je strašně těžké se zorientovat v tom, který obor si vybrat, jak se vyznat v tom, co je tvoje nadání, jaké jsou tvé předpoklady? Je možné se spolehnout na testy a 2 A-čtyřky komentářů odborníka, který tě vidí poprvé v životě? Nehrozí, že se z tebe stává bezmocný jedinec, který svoji vlastní pravdu již v 15-ti nahradí pravdou mechanických testů?

Na druhou stranu, je dobré, že se tato otázka klade již tak brzy. A je jasné, že podpora rodičů je v tomto období naprosto nezbytná.

Od malička jsem věděla, že půjdu na vysokou (bez upřesnění oboru samozřejmě ), proto v 9. třídě jsem naprosto ignorovala existenci jakýchkoli odborných škol. O to větší bylo moje překvapení, když moje nejbliží kamarádka prohlásila, že jde na ekonomku. Pamatuji si, že mne to zarazilo. Jak je možné, že již v patnácti uvažuje o profesi? Nechtěla jsem ji ztratit.

Najednou jsem si uvědomila, že existuje něco, co o ní vůbec nevím. Anna se na ekonomku nedostala a obě jsme pokračovaly ve studiu na gymnáziu. Nakonec ona vystudovala velmi obtížnou vysokou školu se specializací letecký konstruktér. V oboru ovšem nezůstala dlouho. Koncem devadesátých platy byly velmi nízké a pracovní doba velmi dlouhá, proto se rozhodla zůstat s dítětem doma a věnovat se dceři. Dnes má tři děti a ke své profesi se již nikdy nevrátila. Až o mnoho let později i ona si uvědomila, že si tu školu vybrala pro svého tátu, který byl vynikající vědec, který kvůli nádoru na mozku ji opustil právě v období, kdy si vybírala povolání.

Vyvolává to další otázky, jak podpořit #rodiče v tomto turbulentním období života jejich dětí, aby i oni mohli efektivně podpořit své potomky? Náročný úkol, ale lze ho zvládnout. Připravila jsem Rukověť pro rodiče, která pomůže nahlédnout pod pokličku celého problému #volbypovolani a #puberty, která se již brzy objeví na mých stránkách. 

Přeji Vám krásné jarní dny a naladění se na dobrou vlnu.

Katěrina Málková

kariérová poradkyně 

trenér Vědomé volby povolání

 

Foto: Louis Magnotti (unsplash)

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 18. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

něco mezi nebem a zemí určitě existuje

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

super

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 28. 3. 2017

věřím tomu

Odpovědět
Ovace
Ovace 28. 3. 2017

i já tomu věřím

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 196
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.