Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Petruse
Petruse
Vloženo 2. 3. 2021
Líbí se mi

Únor - měsíc ledvin

Petruse
Petruse
Vloženo 2. 3. 2021
Líbí se mi
Únor - měsíc ledvin

Únor - měsíc ledvin

Podle tradiční čínské medicíny je únor právě měsícem ledvin. Pojďme se jim chvíli věnovat a pak na ně nezapomínat. Poděkují nám za to. Ledviny k životu potřebujeme, ideálně obě, dá se žít i s jednou.

ÚNOR je z pohledu astrologického kalendáře zimou, ale dle biologického kalendáře nastává už 13. února období jara. Podle tradiční čínské medicíny jsou nejcitlivější a nejvíce ohroženy ledviny. Stále ještě vládne element Voda.

LEDVINY jsou považovány za jeden z nejdůležitějších orgánů těla. Říká se o nich, že jsou „kořenem jin-jangu všech vnitřních orgánů“ a „pramenem života“. V ledvinách se uschovává vrozená životní síla a hmota, z nichž se člověk rodí, žije i plodí další potomky. Jsou základním orgánem určujícím délku života. Od narození energie klesá, jakmile se vyčerpá, organizmus umírá. Tuto energii nelze ničím navýšit, pouze udržovat stav klesání co nejpomalejší a uchovat si tuto energii v co největší kvalitě.

Ledviny také řídí vodu, mají na starosti řízení procesu proměňování a pohyb tekutin v těle od vstupu až po vyloučení. K ledvinám patří močový měchýř, kosti a dřeň, mozek, vlasy, uši, konečník a močová trubice.

Podle orgánových hodin ledviny nejvíce pracují v době mezi 17.   19. hodinou, proto je vhodné v tomto čase jejich aktivitu podporovat.

1) Omezte příjem kyselinotvorných potravin i nápojů

Funkce ledvin mimojiné také spočívá v regulování rovnováhy kyselin v těle a hladiny minerálů v krvi. Potíže s ledvinami velmi často a úzce souvisí s nerovnováhou kyseliny a zásady v těle. V převaze by měla být z 80 % zásada, bohužel v dnešní uspěchané době tomu často bývá naopak. Omezte tedy kyselinotvorné potraviny a nápoje jako jsou káva, černý čaj, bílý chléb, sušenky a jiné sladkosti. Vyhnout bychom se měli také pšenici a žitu, neboť obsahují velké množství kyselin. Naproti tomu je vhodné zvýšit příjem čerstvého ovoce (zejména grep, citrón, kiwi), zeleniny a prosa/jáhel. Pokud je pro vás náročné "vzdát se" kávy, zkuste ji nahradit praženým kořenem čekanky (Karo), který odvádí čchi směrem dolů a pomáhá tak uvést tělo do rovnováhy. Prospěšné mohou být také odkyselující čaje - např. Bylinářské koště.

2) Dodržujte pitný režim a dejte si načas

Pokud hladina vlhkosti v organismu klesne příliš, mohou vznikat ledvinové kameny. Z tohoto důvodu je vhodné pít zejména čistou vodu nejlépe pokojové teploty. Účinek lze posílit pár kapkami z čerstvého citronu. Nic se ale nemá přehánět - 6 sklenic vody by mělo postačit. Vyřaďte také alkohol (můžete se pokusit držet tzv. Suchý únor) a kávu, které by mohly ledvinám uškodit ještě více. Ledvinám také neprospívá spěch při jídle, dejte si tedy s jídlem vždy načas a jezte v klidu.

3) Bylinky a koření

Funkci ledvin je vhodné podpořit bylinnými tinkturami (např. Nefrofit, Acidostop či ledvinovými nebo z celíku zlatobýlu, přesličky a svízele) či bylinnými čaji (např. z celíku zlatobýlu, tulsi a zázvoru, mochyně, svízele, přesličky, Jančův ledvinový, čistící s červenou řepou či himalájský čaj VARUNA). V případě, že vás trápí ledvinové kameny, může pomoci bylinný čaj z kopřivy. Kopřiva rovněž podporuje správnou funkci nadledvinek. Z koření funkci ledvin a prohřívání jednoznačně podpoří zázvor a také skořice, kterou lze přidat do mnoha pokrmů a dokonce z ní lze připravit ,,čaj" - stačí čerstvou kůru skořice povařit cca 20 minut.

 4) Potraviny pro posílení ledvin

Vzhledem k aspektu slané chuti prvku vody je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny slanější chuti. Se solením to však nepřehánějte a raději používejte sůl mořskou nebo Tamari sójovou omáčku. Organismus bychom měli také prohřívat, k čemuž jsou vhodné zeleninové a masové vývary s velkým podílem kořenové zeleniny. Kořenovou zeleninu je vhodné jíst i syrovou - např. červená řepa obsahuje vysoký podíl draslíku, hořčíku a vitaminu A, je silným detoxikantem a pročišťuje ledviny. Při potížích s ledvinami se dále doporučuje konzumovat ječmen, vepřové maso, datle, řasy a potraviny bohaté na sodík (fazole adzuki, černé a ledvinové fazole a celer). Ze slaných potravin je prospěšná Miso pasta ze sójových bobů - obsahuje sůl a laktobacily, které tělu pomáhají nastolit rovnováhu pH.  Vhodné jsou také konzumace ryb (přeci jen souvisí s prvkem vody) s vysokým obsahem zinku a přísun zrnin jako jsou proso/jáhly (je zásadité - pomáhá snižovat kyselost) a pohanka (má prohřívací schopnost). Vyloupaná sezamová semínka zlepšují kvalitu krve a pomáhají se zbavovat šedin - znovu vlasům navrací původní barvu.

Více o bylinkách a potravinových doplňkách:  https://www.gresik.cz/   

5) Tělesná cvičení a meditace

Podle tradiční čínské medicíny je zima obdobím nevhodným pro náročnější tělesná cvičení, spíše bychom měli udržovat a regenerovat energii. Aby krevní oběh správně fungoval a naše tělo bylo prohřáté, stačí se dostatečně pohybovat. Nejvhodnějšími aktivitami pro zahřátí a rozpohybování naší čchi a krve jsou rychlé procházky, plavání, Tchai-Ťi a Čchi-Kung. Pokud byste rádi začali s tímto cvičením, můžeme doporučit knižní tituly Čchi-kung, Čchi kung jednoduše, Čchi kung – cesta ke zdraví a dlouhověkosti, Vnitřní struktura Tchaj-Ťi, Tchai-ti pro zdraví a dlouhověkostnebo Tajemství taiči.

Abychom energii ledvin posílili, je důležité tělo přiblížit k našemu zdroji - k zemi. Můžeme zvolit např. práci na zahrádce, procházky či meditace ve volné přírodě. Navštivte vaše oblíbené místo, najděte si strom, opřete se o něj či jej obejměte a pokuste se vnímat jeho sílu, která proudí do vás. Představte si, jak z vašich nohou pronikají kořeny hluboko do půdy a pevně v ní zakotvují. Budete se cítit bezpečně a strachy můžete přenechat zemi, která má transformační a léčivou schopnost. Stačí jen napojit se na její rytmus.

6) Aromaterapie a terapie dotekem

Velmi uvolňující je rozmarýn (účinný při psychickém vyčerpání) - vašemu tělu můžete dopřát péči s koupelovou solí, tělovým olejem či éterickým olejem (stačí pár kapek do koupele). Rozmarýn prohřívá tělo, zlepšuje krevní oběh a podporuje optimismus, sebeúctu a schopnost koncentrace a vzpomínání. Není však doporučováno jej používat při vysokém krevním tlaku, horečce, epilepsii, v těhotenství a pro děti do 30 měsíců.

Skvělými pomocníky mohou být další éterické oleje cypřiš, cedr, fenykl, muškát, zázvor, jalovec, tymián - působí antibakteriálně, pomáhají vyrovnávat hormonální nerovnováhu a povzbuzují životní sílu. Pomoci mohou také Bachovy květové esence(např. Olive, Aspen, Mimulus, Rock Rose či Star of Betlehem) a masáže v oblasti meridiánu ledvin (běží od klíční kosti po spodní stranu chodidla) či v bedrech vmasírováním éterických olejů.

Upozornění: Éterické oleje slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při opravdových ledvinových onemocněních neprodleně navštivte lékaře.

Více o esenciálních olejích a eshop :     https://www.nobilis.cz/   

 

Heslo Číňanů zní: Emoce jsou nemoce. Proto každá emoce, kterou nezpracujeme a nosíme ji stále v sobě, dává naši energii do nerovnováhy a může být stavebním kamenem pro různá onemocnění. Na emoční úrovni se nerovnováha energií ledvin může projevovat strachem (ze selhání, zklamání), nedostatkem síly vůle, záchvaty paniky, slabostí, plachostí, potížemi s učením a soustředěním, pocity, že jsme přemoženi, paranoidním chováním až depresemi. V dnešní době stresu jsou velmi zatížené nejen ledviny, ale také nadledvinky, které jsou umístěné na obou horních stranách ledvin a produkují stresový hormon adrenalin. Spolu s ledvinami hrají důležitou roli při termoregulaci, zvyšování úrovně energie a sexuálním apetitu. Dnešní doba je stresem přímo protkána, a tak jsou ledviny i tyto žlázy více zatěžovány - zejména ve stresových situacích, kde je možný jen boj nebo útěk. Oslabení ledvin tedy může poukazovat na strachy a smutky (ledvinové kameny), které se v ledvinách usídlily, a my si je nedokážeme připustit či je vyjádřit. Proto ledvinové potíže často souvisí se lpěním na starých emocionálních vzorcích nebo s negativními emocemi. Může se však objevit i opačný problém, kdy je energie ledvin v nadbytku. V takovém případě může docházet např. k workoholismu - strach ze selhání nás žene neustále vpřed.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana Siff Srami
Jana Siff Srami 6. 3. 2021

díky moc

Odpovědět
sipeji
sipeji 3. 3. 2021

Březen je pro ledviny velmi důležitý

Odpovědět
lemur
lemur 3. 3. 2021

Super rady.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 2. 3. 2021

dobré vědět

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 3. 2021

díky za rady, ty se hodí

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 554
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.