Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Jana Bohutínská
Vloženo 24. 7. 2017
Líbí se mi

Tipy a triky na to, jak skloubit děti s podnikáním a prací

avatar
Jana Bohutínská
Vloženo 24. 7. 2017
Líbí se mi
Tipy a triky na to, jak skloubit děti s podnikáním a prací

Tipy a triky na to, jak skloubit děti s podnikáním a prací

Soukromě i profesně mě zajímají témata, která se dotýkají ženského světa. A tentokrát jsem byla zvědavá, co se osvědčilo maminkám, které se rozhodly nepřerušit svou práci a sladit péči o děti s podnikáním nebo zaměstnáním. Proto jsem se jich rovnou zeptala a vznikl z toho článek pro server Podnikatel.cz, s nímž jako autorka spolupracuji.

Pracují v různých oborech, něco mají společné

Svoje tipy a triky se mnou sdílela psycholožka, učitelka jógy, majitelka módní značky, advokátka, předsedkyně neziskové kulturní organizace, choreografka a lektorka současného tance, novinářka, kurátorka a PR manažerka a zdravotní sestra. Tedy pestrá skupina žen, jejichž práce má různé nároky a zákonitosti a které se pohybují v často velmi odlišných oborech.

Přesto se na některých věcech shodují. Předně zdůrazňují, že aby maminka všechno skloubila, pokud sama chce, potřebuje většinou chápavou podporu rodiny a svého okolí. A také spolehlivé hlídání, ať už v rodině nebo jako placenou službu, ideálně nastavené pravidelně, aby od toho mohla odvinout i plánování svého pracovního času. Pokud je zaměstnaná, podstatná je otevřená komunikace se zaměstnavatelem, na volné noze určité pochopení ze strany klientů (třeba když se spícím dítětem v kočárku přijde na pracovní schůzku).

Některým z nich se také osvědčilo, nesnažit se soustavně přímo míchat péči o dítě a práci, ale čas práce a čas trávený s dítětem si oddělit. Je pak totiž pro ně snazší soustředit se na práci na sto procent a stejně tak na sto procent prožívat čas s dcerou nebo synem.

Realistický přístup

Další okolností, kterou je dobré nepodcenit, je něco, co bych nazvala realistický přístup. Spadá sem jak snaha předem si jasně nastavit pracovní podmínky, počet hodin, které maminka může práci věnovat, a odměnu, kterou za to dostane, tak zvládnutelně nastavené termíny, aby se máma nedostávala zbytečně do stresu.

S tím souvisí snaha o efektivitu, prioritizaci a dobrou organizaci, která zahrnuje třeba i to, že když máma odchází do práce, doma je vše pro děti připravené tak, aby nemusela domů mnohokrát z práce telefonovat a tím se rozptylovat.

Každá má své know-how

Každá maminka si pochopitelně svůj režim práce a péče o dítě nastavuje sama a individuálně. Podle toho, jaké je její děcko, jaké jsou jeho i její potřeby, jaké má sama možnosti nebo zázemí, co vyžaduje její práce a co té práci chce (nebo někdy z finančních důvodů musí) dát.

Co se osvědčilo vám?

Ať už si však práci a soukromí sladí jakkoliv, zároveň upozorňují: důležité je nemít výčitky. V práci si nevyčítat, že nejsou doma s dítětem, a doma se neznezvózňovat tím, že jim zrovna v jejich profesi něco utíká. Jde o to vše si dobře promyslet, rozhodnout se a pak za svým rozhodnutím stát. A také při tom nezapomenout na sebe, na svůj odpočinek a regeneraci.

Zajímá vás téma více? Přečtěte si celý článek: Kašlete na stereotypy, radí mámy, které sladily péči o děti s prací a podnikáním.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 15. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
sipeji
sipeji 24. 7. 2017

tady je každá rada drahá

Odpovědět
HaHaHanka
HaHaHanka 24. 7. 2017

já mám stanoveno kdy pracuji a kdy ne, děti když vidí, že jsem za počítačem tak se mi nejdříve ptají, zda pracuji, pokud jim odpovím že ano, tak jsi jdou dělat něco jiného, ale je nutné taky říci, že se jim to snažím vynahradit, když nepracuji

Odpovědět
avatar
Jana Bohutínská 24. 7. 2017

Díky za vaši zkušenost!

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 973
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.