Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Tip na 7 knih, které si s sebou přibalit na dovču

Markéta Králová
Markéta Králová
Vloženo 2. 8. 2016
Líbí se mi
Tip na 7 knih, které si s sebou přibalit na dovču

Tip na 7 knih, které si s sebou přibalit na dovču

Od malička mám ráda knihy. Miluji jejich vůni a baví mě to šustění, když obracím listy stránek. Jako malá jsem četla knihy dobrodružné a později často dívčí romány. Dnes jsou pro mě knihy zdrojem inspirace, potěšení a většinou v nich hledám doplňující odpověď na něco, co aktuálně řeším v životě. Funguje mi, když náhodně otevřu knihu a zaměřím zrak na pár řádků. Většinou v nich najdu souvislosti a zapadnou mi do mé situace jako puzzle.

Ačkoliv je e-doba, upřednostňuji klasické knihy, které si mohu dát do knihovny. Mám samozřejmě i eBooky, protože většina kvalitních informací je právě v nich. Pamatuji si, jak nám maminka jako malým dětem četla před spaním Malého Bobše. S bráškou jsme měli oči navrch důlků a ještě pak před usnutím příběh rozebírali. Čtení knih má své kouzlo. A nejen pro děti.

Volání po přečtení

Knihy si mě nacházejí samy. Prostě ke mně přichází. Stává se mi, že jdu v knihovně a intuitivně cítím, že se mám vydat určitou uličkou. V oné uličce na mě ta pravá kniha čeká. Jakoby říkala: "Tady jsem a čekám tu na tebe. Vezmi si mě domů. Jsem pro tebe vhodná právě v tento čas."

Knihy od přátel a známých většinou nedostávám. Ráda si je pořizuji sama. Když člověk čte knihu, naladí se na daného autora a tráví s ním čas. Koncentruje se na to, co píše a ladí se na jeho myšlenkový proud. V daném okamžiku je moje energie v harmonii s energií autora, proto je fajn si knihy vybírat sám. A zároveň jsem připravená na tok informací, které v knize jsou. Proto ke mně daná kniha přijde. Jak se říká: " Když je žák připraven, učitel se najde."

Kniha + dovolená = relax

Dle mého názoru, knihy k dovolené neodmyslitelně patří. Ať už na Vánoce, kdy jsou na čtení skvělé podmínky, nebo třeba v létě, když je dovolenkování v plném proudu. Čtení knihy je určitý relax strávený produktivně Tak si ho dopřávejme častěji.

Česky, dvojjazyčně nebo v originále?

Pokud máte rádi nějaký žánr četby a k tomu se ještě chcete zdokonalit v dalším jazyce, rozhodně se můžete pustit do dvojjazyčných knih, nebo se přímo začít do originálního znění. Možností na trhu je dnes už spousty. Stačí si vybrat to, co vás zajímá. Z vlastní zkušenosti vřele doporučuji. Já miluji francouzské pohádky (jsem na pohádky ulítlá , asi proto, že mají dobrý konec).

Moje tipy na knihy

Teď už se pustíme na mé knižní tipovky A začneme od konce.

No 7: Malý princ - Antoine de Saint Exupéry

petitprince

Tuto jsme měli už na základní škole jako doporučenou literaturu k přečtení. Nevím, kdo přesně vymýšlí školní osnovy, ale za sebe mohu říct, že jsem jí poprvé četla ve svých 11 letech a obsah jsem moc nechápala. Až když jsem si ji ve svých 25 letech přečetla znovu, pochopila jsem o čem vlastně tato kniha je. Tato alegorická filozofická pohádka, je určená především pro dospělé. Malé děti těžko pochopí souvislosti a to, co chtěl autor vyjádřit.

Kniha vypráví o příběhu pilota (samotného Exupéryho), který ztroskotá na Sahaře, kde se setkává s Malým princem, jenž přišel z daleké planetky. Kniha byla přeložena do více než 180 jazyků a dialektů. Takže pokud si chcete počíst třeba ve francouzštině nebo španělštině, rozhodně tuto knížku doporučuji. Navíc seženete i různé cizojazyčné nahrávky. Např. ve francouzštině Le petit prince, v němčině Der kleine Prinz, The little prince v angličtině a ve španělštině El principito apod.

Co mi utkvělo v paměti:

 • Hnili v iluzi štěstí, jež viděli v majetku. Štěstí však spočívá jen v žáru činů a v tvůrčím uspokojení. Ti, kdo se přestali za něco směňovat a berou svou potravu od jiných, ať byla jakkoli jemná a vybraná, ano, ti zjemnělí, kdo naslouchají cizím básním a vlastní básně nepíší, ti, kdo se těší z oázy, aniž jí sami poskytují cokoli živého, a kdo sahají po zpěvech dodaných odjinud, ti přivazují sami sebe k chlévském žlabu a proměněni v pouhý dobytek, jsou zralí pro otroctví.
 • Vše, co je v člověku krásné je očima neviditelné.
 • Kdybych nařídil generálovi, aby byl mořský pták a on neuposlechl, nebyla by to chyba generálova, ale moje. Je třeba žádat od každého to, co může dát.

No 6: Miluj svůj život - Louise L. Hay

Přiznám se, tuto knihu jsem nedočetla celou, ale používám ji dost často. Na konci knihy je uvedený seznam neduhů a nemocí, které jsou psychosomatickým a duševním projevem něčeho, co jsme v životě nezvládli a jsou pro nás určitým varováním a signálem, kam zaměřit svoji pozornost a co pořešit. Když mě něco trápí, mrknu na něj a najdu příčinu. Tento seznam je skvělý rádce.

No 5: Cesta nespoutané ženy - David Deida

cestaŽenská verze knihy Cesta pravého muže. Je to vynikající průvodce ženy světem mužů, sexu a nejhlubších rozkoší lásky. Je jakousi biblí pro ženy a odpovídá na odvěkou touhu žen po lásce. K tomu mě napadá věta, že pro muže je láskou svět a pro ženy je světem láska 

Pro mě je velice silnou knihou. Otevírá témata, která pro nás ženy mohou být často tabu a dává návody, jak se postupně zbavit "skořápek", které jsme si samy v sobě vytvořily vůči mužům a okolnímu světu. Je to kniha o ženství a o tom, jak ho vůbec v sobě probudit a dát mu volný průběh. Nebát se projevit své city naplno a vědomě s nimi pracovat. Kniha ukazuje, nám ženám cestu, jak uznat a naplnit hlubokou touhu v srdci a zaplavit sebe i svět láskou.

 • Pokud jsi skutečně připravená otevřít se v lásce bez hranic a tvůj muž opravdu nechce růst, pak jej možná budeš muset opustit. Pokud není dostatečně odhodlaný růst v oblasti duchovního a sexuálního vedení, aby mu tvé srdce mohlo důvěřovat, možná budeš muset vykročit dál bez něj.
 • Ztělesňuješ jak mužské, tak ženské vlastosti, i když se u tebe možná v různých obdobích života projevují v různých poměrech. Pokud je pro tebe snadné mířit přímo ke svému cíli, ale je pro tebe těžké tančit v extázi celého těla, pak jsou tvoje mužské vlastnosti pravděpodobně rozvinutější než ty ženské.

No 4: Čtyři dohody - Don Miguel Ruiz

ctyri_dohodyTato kniha je takový základ na rozjezd  Ve Čtyřech dohodách Don Miguel Ruiz odhaluje zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.

A pokud toužíte i po kulturním zážitku, můžete navštívit představení Jaroslava Duška stejnojmenného názvu, které je pravidelně pořádáno v klubu Lávka v Karlových Lázních v Praze. Já tam byla a bylo to skvostné. Člověk si uvědomí, kolik zbytečných a omezujících programů si s sebou nosíme.

S čím z knihy souzním:

 • Nemáme nikdy odpovědnost za činy druhých, neseme odpovědnost jen za ty své.
 • Čistota vašich slov vás může vést k osobní svobodě, velkému úspěchu a hojnosti. Může vás zbavit veškerého strachu a změnit jej na radost a lásku.
 • Když cítíte lásku sami k sobě, nežijete už svůj život v závislosti na názorech jiných lidí. Nepotřebujete, aby vás druzí lidé přijímali nebo vám říkali, jací dobří jste, protože vy víte, kdo jste.

No 3: Moc přítomného okamžiku - Eckhart Tolle

Jakmile se odpoutáme od myšlenek na minulost nebo budoucnost, ocitneme se v úplně novém a živém prostoru. Zbavíme se duševní bolesti, smutku, očekávání apod. Dozvíte se, že jedním z klíčů k dosažení vnitřního klidu je naše tělo, stejně jako ticho a prostor kolem nás. To jsou brány, kterými můžeme vstoupit do přítomnosti, kde neexistují žádné problémy. V přítomném okamžiku najdeme své skutečné já a hlubokou vnitřní radost. Pouze v přítomném okamžiku si uvědomíme, že už jsme úplní a dokonalí. Přesně teď a tady.

A co říká Eckhart ve své knize?

 • Buď v klidu. Pozoruj. Naslouchej. Buď přítomen.
 • Dovol přírodě, aby tě naučila klidu.
 • Jste tady, abyste pomohli naplnit božský smysl vesmíru. Tak důležití jste!

No 2: Muž, který chtěl být šťastný - Laurent Gounelle

141914_bigTuto knihu mám velice ráda. Díky ní jsem pochopila, že štěstí není otázkou náhodného výběru, ale štěstí si nosíme všude s sebou. A je jen na nás, zda to pochopíme a rozhodneme se ho přijmout a společně s ním žít. Příběh se odehrává na krásném ostrově Bali. Svým dějem a náhledem na váš dosavadní život vás vtáhne do vůbec nejpoutavějšího dobrodružství, jaké si člověk může představit – dobrodružství objevování sebe samého.

V originálním francouzském znění knihu najdete pod názvem L'homme qui voulait être heureux. A najdete v ní např. tyto věty:

 • Když budete lidem říkat jen to, co chtějí slyšet, tak jim nikdy nepomůžete dostat se dopředu.
 • Když se naučíte obracet se na druhé a říkat si o to, co potřebujete, celý svět vám bude ležet u nohou.
 • Pokud někoho milujete, jen když se chová v souladu s vašimi ideály, pak to není láska...

img_316545_mainNo 1: Alchymista – Paulo Coelho

Tuto knihu jsem poprvé četla zhruba před 6 lety. Potom jsem si jí pouštěla na audiu. Je to moje srdeční záležitost. Člověk může poslouchat nebo číst pořád dokola a pokaždé v ní najde nějaké další moudro, kterého si předtím nevšiml. Kniha patří mezi 5 nejčtenějších knih na světě a byla přeložena do 34 jazyků, což je více než Shakespearův Romeo a Julie. Takže tuto knihu můžete číst v jazyce, jakém si zamanete

Příběh pojednává o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem do Egypta. Na základě tak silného příběhu jsem si uvědomila, jak je důležité žít a znát svůj osobní příběh, sebrat odvahu, vydat se a jít za svými sny, až nakonec člověk zjistí, že... (to se dozvíte, až si knihu přečtete .

A moje oblíbené úryvky z knihy:

 • Odvaha neznamená nemít strach, nýbrž schopnost nenechat se jím ochromit.
 • Zjistili jsme, že ten, kdo odešel, si s sebou neodnesl slunce ani nám místo sebe nezanechal temnotu. Prostě jen odešel - a každé ,,sbohem" v sobě skrývá naději.
 • Když si něco přejete, celý vesmír se spojí, abyste to mohli uskutečnit.
 • „A v čem se zmýlili jiní alchymisté, kteří hledali zlato a neuspěli?“ „Pořád hledali jenom zlato,“ odpověděl jeho společník. „Hledali poklad svého Osobního příběhu a nepřáli si ten Příběh prožít.“

Pevně věřím, že si v těchto zmíněných knihách najdete nějakou tu svou a zpříjemníte si tak volné chvíle

Untitled design-3

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 23. 6. 2020

Odpovědět
Duch
Duch 22. 5. 2020

super

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 10. 5. 2020

super

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 3. 4. 2020

super

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 2. 2020

knížky na dovolenou beru vždy, ale povětšinou se ke čtení vůbec nedostanu

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 072
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.