Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

hrebycek
hrebycek
Vloženo 9. 4. 2016
Líbí se mi

Teorie tygra

hrebycek
hrebycek
Vloženo 9. 4. 2016
Líbí se mi
Teorie tygra

Teorie tygra

Když jsem hledal a plánoval kulturní vyžití  pro dnešní večer, přišel mi do cesty nový český film režiséra Radka Bajgara Teorie tygra. Avizovaný je jako road movie, což asi trochu je, neb je o "cestě". Ale také jako komedie, což tedy rozhodně není!

Neznám klasickou definici pojmu film. Ale Teorie tygra je vyváženou syntézou příběhu, scénáře, prostředí, obrazu, hudby, hereckých výkonů a režie, a to takovou, že výsledek je naprosto dokonalý. Ano, na počátku je mírně  humorná scéna, kdy se kino ochvěje salvou smíchu. Posléze však salvy  utichají  a obecenstvo nedutá. Příběh, který je napsaný a vykreslený opravdu mistrně, je strhující, smutný, hořký, ze života extrahovaný, opravdový, dech beroucí, s relativně dobrým koncem, ale ne komediální. Tedy... ne pro mne.

Hodně shrnutý příběh je tento: Ona ví, co je pro něj nejlepší, protože to věděla už  její matka a naučila to i svou dceru. On se snaží s ní vyjít a tak potlačuje své projevy samostatnosti v zájmu klidu. Ale sklenice přeteče a dějí se věci.....

Od prvního zasmání se jsem přešel přes opravdu hlasitou poznámku, že "tohle není komedie" k dalším duševním polohám. Asi dvakrát jsem se v sedadle napřímil a se zatajeným dechem a nevěřícím pohledem a  jsem čekal, jak se scéna rozvine. A asi od poloviny filmu a další dvě hodiny jsem plakal.

Dosadil jsem si do filmu místo Jiřího Bartošky svého tátu. A uvědomil jsem si, že se mu, tátovi, nepovedlo to, co scénář kázal zahrát právě panu Bartoškovi.  Snažil se, ale nepovedlo...

Určitě, ale opravdu určitě!,  na film běžte.  Uznávám, že pro některé to asi bude komedie. Pro ty ostatní to bude velmi poučný film, jak TO bývá, ale být TO tak nemá, protože to není zdravé.

Vzal jsem si z filmu poučení - svoje děti poprosit, požádat a dovést ke slibu, že moje přání po smrti ostatky spálit a rozptýlit částečně do větru a částečně do vody, je konečné, platné a nezměnitelné. A také touto formou, protože jinak už to nelze, se tátovi omluvit, že jsem mu nedokázal pomoct, když  potřeboval vytvořit a do života uvést svou teorii tygra.....

Promiň tati. Tenkrát jsem to neuměl....

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Ovace
Ovace 1. 1. 2017

Krásný film

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 7. 5. 2016

Jen si jistě neodpustím dovětek....podobných patologií v rodinách je víc, nemusi to být jen nadvláda žen, které dirigují své protějšky...stejná tragédie to je i v případě, že to je naopak, nebo v případě mamánka, kdy manželka bude pro muže vždy až na druhém místě, atd... Z původních rodin si neseme možná víc, než si myslíme..modely nás fatálně ovlivňují...

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 7. 5. 2016

Na film jsem si také zašla a nelituji. Dominance, snaha ochočit muže, tam byla ukázaná mnohdy s úsměvnou nadsázkou, ženské Balzarová, Vilhelmová to bezvadně zahrály.

Odpovědět
Afrodita
Afrodita 14. 4. 2016

Film jsem viděla hned, když vyběhl do kin (Bartošku prostě miluju ) a doporučovala jej dál slovy: Nejen o tom, že ochočení muži mohou zdivočet bez ohledu na počet let strávených v zajetí (rozuměj v manželství), ale hlavně o tom, jak se z normálních ženských stávají krotitelky divé zvěře. Hoooodně dobře nastavené zrcadlo.

Odpovědět
Glady
Glady 10. 4. 2016

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 015
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.