Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Čarůvka
Čarůvka
Vloženo 9. 8. 2019
Líbí se mi

Poznejte svou jedinečnost díky systemickým konstelacím

Čarůvka
Čarůvka
Vloženo 9. 8. 2019
Líbí se mi
Poznejte svou jedinečnost díky systemickým konstelacím

Poznejte svou jedinečnost díky systemickým konstelacím

Konstelace je určitá - řekněme sebepoznávací - metoda, která vychází z principů psychologie C. G. Junga, tj. že i obrazové a imaginativní složky našich osobností mohou sdělovat hluboké a podstatné záležitosti našich životů. Naše civilizace je vystavena na slovním uchopení skutečnosti, a tak propojuji konstelační náhledy i s drobným zamyšlením či slovním doprovodem.  

Každý z nás je jedinečný a stojí za to sám sebe poznat

Chtěla bych vás seznámit s prakticky využívanou metodou, která staví na celku, systému a struktuře, a současně není nijak snadno vysvětlitelná. Silnou a výraznou zpětnou vazbou u ní jsou pocity a fyzické reakce těla. Vlastní prožitek je u této metody nezastupitelný.

Rituální pole, které je v rámci konstelací vytvářeno, nás spojuje s vlastní duší, jejím záměrem a s tím, co je větší.

Někdo si třeba usmyslí, že by se rád podíval na jeho vztahy ke svému zaměstnání, k penězům a lásce. A za každý z těchto fenoménů si vybere zástupce (přítomné osoby, jindy třeba figurky či symbolické předměty), rozestaví je do prostoru tak, jak si myslí, že odpovídají jeho pocitům, a pak se už nestačí divit, co vše se děje.

Systemické konstelace nám pomáhají uvědomit si, že vše v našem životě je spolu provázané.

Systemický přístup odkazuje na vnímání systému. Takovým systémem lidského jedince může být např. původní či současná rodina (rodiče, prarodiče, děti, včetně těch nenarozených, další příbuzní), pracovní prostředí (nadřízení, podřízení, spolupracovníci), ale také abstraktní ideje a vztah jedince k nim (životní poslání, životní povolání, finanční zajištění, zdroje síly apod.), systém našeho vlastního těla (pohybový systém, nervový systém, jednotlivé orgány) či jakýkoliv jiný celek.

Všechny tyto prvky se více či méně funkčně ovlivňují, spolupůsobí na sebe navzájem. A změna jediného prvku radikálně proměňuje celek.

V tom mohou být pro nás systemické konstelace navýsost inspirativní, totiž v uvědomění, že žádná událost, žádný prožitek se nerealizuje ve vzduchoprázdnu či v izolaci abstraktního jedince.

Vždy, když uvažujeme o osobnostním rozvoji, si musíme být vědomi mnohem složitějších souvislostí a kontextů, do nichž v roli aktivních aktérů vstupujeme. A navíc tyto celky jsou a zůstanou pro nás vždy částečně neznámé a tajuplné.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 31. 5. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 462
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.