Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Mgr. Stanislava Gabriel, MBA
Vloženo 17. 12. 2019
Líbí se mi

Stres a zase stres....

avatar
Mgr. Stanislava Gabriel, MBA
Vloženo 17. 12. 2019
Líbí se mi
Stres a zase stres....

Stres a zase stres....

Stres a zase ten stres …

Hned na začátku pro všechny očekávatele musím zdůraznit, že pokud čekáte návod jak žít bez stresu, tak ani dále nemusíte číst. Protože život v klidu s vyloučením tohoto neřáda neřádoucího prostě a jednoduše nejde.

Pojďme na začátek. Stres je starý jako lidstvo samo a „potvora jeden“… pořád přežívá přes všechny civilizační vymoženosti.
Jeskynní lidé ho také znali, jen v jiné podobě … a což teprve ve středověku nebo v jiném časovém období.
My už se nemusíme bát jako pravěcí lidé, že nás slupne na procházce přírodou něco giganticky většího, než jsme my sami nebo při středověkém sbírání malin v lese potkáme zbojníka a hned budeme o hlavu kratší, ale máme sofistikovanější vyvolávače stresu.
Teď trochu odbornosti. Stres je reakce organismu na život ohrožující situace. Pokud se dostaneme do okamžiku, kdy tělo vyhodnotí ohrožení, dostane náš mozek signál do hypofýzy (kdo si ještě pamatuje biologii – ano, je to v hlavě) a tahle mašinka zašle povel do nadledvinek k uvolnění stresových hormonů. V tento okamžik tělo zareaguje vypnutím všech nepotřebných orgánů, jako jsou třebas ledviny či žaludek. Všechnu energii šoupne do svalů (ano i srdíčko) a organismus je v tu chvíli připraven k útěku nebo boji. Avšak všechny tyto reakce organismus značně vysilují. Jakmile stresový faktor pomine je třeba odpočinek a nabrat sílu. Jenže my většinou neposloucháme a ženeme se do dalších a dalších stresových událostí. Na své tělo kašleme, vždyť ono to zvládne. Neposloucháme varovné signály… problémy se zažíváním, nespavost, hubnutí nebo naopak přibývání na váze, zvyšování krevního tlaku atd.

V přetíženém těle se začne oslabovat imunitní systém. Skolí nás běžná chřipka a to je ještě dobré. Jestliže nepolevíme, dáváme volný průchod k dalším onemocněním, která už mohou být závažnější, protože imunitní systém nestíhá všechno kontrolovat. Samozřejmě, nemoc není jen ze stresů, je ovlivněná dalšími faktory, které většinou nejdou regulovat jen námi sami, ale stresem přispíváme. Nejčastější stresový faktor je samotný běžný život. Už vstávání z postele, úprky do zaměstnání, do školy …čas a čas … neustále něco nestíháme. Vztahy, nespokojenost, oddalování řešení, hádky běžného dne … na každého platí jiné spouštěče…
Bez stresu se neobejdeme, ale naučme se s ním pracovat, aby nám neškodil v plné síle. Najděme si vypouštěče … někdo procházky, někdo sport – fyzická aktivita je nejlepší, někdo medituje a někdo háčkuje dečky. Je to úplně fuk, hlavně s tímto darebákem nezůstávejte sami zavřeni, protože on Vás neopustí, zabydlí se rychle a dobře.

Přeji samé dny s minimálním stresem a příště si povíme, jaké techniky na něho platí, nebo se setkáme na mých vzdělávacích programech o stresu …a nezapomeňte, svůj život si řídíte VY sami.
Stáňa, vztahový a zdravotní kouč
www.helpinghome.cz/akademie

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana101
Jana101 20. 12. 2019

super článek Cítím, že potřebuju zpomalit, vše dělat pomaleji...

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 20. 12. 2019

Odpovědět
lenin
lenin 18. 12. 2019

Tak to asi budu muset změnit práci.....protože tam ho mám pořád...

Odpovědět
gustawka
gustawka 18. 12. 2019

snažím se denně meditovat, to mi od stresu pomáhá

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 20. 12. 2019

jste dobrá .. jednou k tomu též dospěji

lemur
lemur 18. 12. 2019

Stres bohužel může za spoustu nemocí.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 838
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.