Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Marie Kostelecká
Marie Kostelecká
Vloženo 16. 8. 2019
Líbí se mi

Strachy

Marie Kostelecká
Marie Kostelecká
Vloženo 16. 8. 2019
Líbí se mi
Strachy

Strachy

OTÁZKA : "Víte kolik a jaké máme vrozené STRACHY?

Vrozené strachy jsou pouze dva a to strach z hlasitého zvuku a z volného pádu, ostatní jsou vytvořené....

Jaké jste si vytvořili v průběhu života vy?"

Strach je emoce, vznikající jako reakce na hrozící nebezpečí. Doprovázejí ho neurovegetativní projevy, zpravidla zblednutí, chvění, zrychlené dýchání, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku, někdy husí kůže. Jde o normální reakci na skutečné nebezpečí nebo ohrožení, která má jedince připravit na útěk, únik nebo obranu. Strach motivuje k vyhnutí se nebezpečí nebo k útěku před ním. Kde to není možné, tam se často strach mění na agresi.

Strach rozlišujeme na atavistický, který je vrozený (strach z bouře, ze tmy, z některých zvířat) a naučený (strach ze stáří, osamělosti, ztráty zaměstnání atd.).

Strach může mít různé stupně podle intenzity:

  • obavy, bázeň je méně intenzivní strach, který lze poměrně snadno překonat
  • hrůza, děs, zděšení je velmi intenzivní strach vystupňovaný v afekt 

Strach je třeba[zdroj?] odlišovat od  úzkosti , která má zpravidla delší trvání a nemá jasné zacílení – člověk trpící úzkostí nedokáže přesně vyjádřit, čeho se bojí. Zvláštní formou strachu je tréma, strach z neúspěchu a veřejného ponížení.

Strach jako emoce je velmi snadno přenosný, například při požáru ve velkém zalidněném prostoru se strach rychle rozšíří i na další lidi a vypukne panika. Lidé pak často prchají, aniž by věděli, před čím. Strach také podporuje sugestibilitu, člověka, který má strach, snadno oklamou jeho smysly, takže věří, že vidí nebo slyší něco hrůzného –rčení říká, že strach má velké oči. Právě sugestibilita strachu je jedním z hlavních kořenů vzniku různých pověstí, strašidelných příběhů, historek o zjevení apod.

Existují také chorobné formy strachu – nepotlačitelný strach z konkrétních předmětů a situací se označuje jako fobie (klaustrofibie– strach z malých uzavřených prostor, arachnafobie – strach z pavouků atd.).

Strach se vyvíjí s věkem, od jednoduchých úlekových reakcí kojence, k reakcím na složitější situace (neznámé prostředí, nečekaný smyslový podnět). Strach se postupně mění s prožitými zkušenostmi a více se váže na představivost.

Přestože strach se původně vyvinul jako negativní, varující emoce, pro mnohé lidi jsou určité formy strachu příjemné a často si jej úmyslně vyvolávají – sledováním, čtením či vyprávěním hrůzostrašných příběhů (hororů), ale také provozováním tzv. extrémních sportů.

Některé pohádky vyprávějí o lidech, kteří neznají strach, nejznámější je NEBOJSA  a JAK SE FRANTA NAUČIL BÁT a Strach má velké oči

Hlášky z filmu Nebojsa:

Ferko: „Kdybych tohle tušil, zůstal bych ve mlýně a zkusil to, pracovat.”
 „Juj, krutibrko!”
Ferko: „To bylo pořád kamaráde, kamaráde, ale nakonec si jde pro poklad sám!”
 

(Ondra naznačí Ferkovi, že musejí pomáhat lidem s prací.)
Ferko: „To jako pracovat?! A to jako rukama?!”

zdroj

Přeji Vám krásný den Marie Kostelecká

 

www.mariekostelecka.cz 

TERAPEUT ENERGETICKÉ PSYCHOLOGIE & EFT

KOUČ ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU A ROZVOJE OSOBNOSTI

 

"Inspiruji lidi ke změnám, které vedou k radostnějšímu,

spokojenějšímu a šťastnějšímu životu."

 

Další články: http://www.zenysro.cz/kostmaruska/blogy

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 6. 8. 2019

Maruško, mívala jsem strach z bouřek, ale protože moje dcerka, když byla malá, tak se doslova klepala, dostala i horečku a chovala se opravdu hodně úzkostně, tak jsem svůj strach musela překonat, Aby viděla, že bouřka je normální. Dneska je dcera dávno dospělá a už nemá strach z bouřky. I když někdy ho máme obě, ale ne již panický... a já se děsně štítím hadů , ale nejde o strach asi

Odpovědět
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 12. 8. 2019

Ahoj jsi skvělá, jak se ti podařilo tak velký strach překonat? Když s někým pracuji, tak říkám, že z panického strachu neuděláme to, že "to" pak bude "Milovat" ale zachová si k tomu přirozený respekt. Máš z hadem nějakou zkušenost?

Jasper
Jasper 1. 8. 2019

Článek je super Hlavně ty hlášky z Nebojsy

Odpovědět
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 6. 8. 2019

Děkuji

lemur
lemur 31. 7. 2019

Zajímavý článek.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 580
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.