Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Amanda
Amanda
Vloženo 19. 11. 2016
Líbí se mi

Slovanská epopej v Praze

Amanda
Amanda
Vloženo 19. 11. 2016
Líbí se mi
Slovanská epopej v Praze

Slovanská epopej v Praze

Slovanská epopej si zaslouží svůj domov

Slovanská epopej je českým národním bohatstvím světového významu. Praha hledá důstojné místo, kam by se mohla vracet, kde by mohla mít svůj stálý domov. Iniciativa Epopej v Praze představuje projekty, které jsou v současné době ve hře.

 

Problémy s umístěním

Jednoznačným přáním autora Slovenské epopeje, Alfonse Muchy, a miliardáře jménem Charlese R. Crane, který projekt financoval, bylo, aby Muchovo životní dílo zůstalo v Praze, které také epopej odkázali. Podmínkou bylo, že ji umístí do samostatného výstavního prostoru.

Alfons Mucha

Světoznámý český malíř, grafik a návrhář období secese, který se proslavil zejména coby hlavní představitel dekorativního secesního stylu. Po celou dobu své tvorby však toužil vytvořit své životní dílo – Slovanskou epopej. Prostřednictvím ní předal na dvaceti velkoformátových obrazech dalším generacím fenomenálně výtvarně zpracovanou slovanskou historii.

Slovanská epopej

Slovanská epopej je cyklus velkoformátových obrazů, ve kterých Alfons Mucha vypodobnil historii slovanských národů. Vznikala dlouhých osmnáct let, kdy na ní autor pracoval po svém návratu z dlouholetého působení v cizině. V roce 1910 se usídlil v ateliéru na zámku Zbiroh a započal s monumentálním souborem obrazů na obří plátna.

Nápad na vytvoření tak megalomanského díla přišel v roce 1900, kdy Alfons Mucha navrhoval pavilon Bosny a Hercegoviny na Světové výstavě v Paříži. Již tehdy se v něm rodila myšlenka na výtvarně zpracovaný odkaz slovanské historie, i tehdy pojal pavilon jako oslavu jižních slovanských národů a jeho tradic.

Na celkem dvaceti plátnech si díky Muchovu odkazu připomínáme nejdůležitější historické milníky, které udávaly směr dalšímu vývoji slovanských národů.

 

 

Iniciativa Epopej v Praze soustřeďuje informace o projektech, které by zajistily Slovanské epopeji důstojné zázemí, stálý domov. Mezi ně patří mimo jiné návrhy umístění v Praze v Revoluční ulici, na Výstavišti, v Těšnově, v Eliščiných lázních nebo v Bunkru na Letné či na Vítkově

 

Tvůrce iniciativy

S nápadem na založení Iniciativy Epopej v Praze přišel Richard Fuxa, který před několika lety objevil kouzlo Muchova díla, když se mu podařilo pro Nadační fond Richarda Fuxy získat nejucelenější sbírku plakátů secesního velikána, kterou zkompletoval tenista Ivan Lendl. Richard Fuxa je i připraven se na provozování a organizaci celého projektu finančně podílet.

 

 

Své názory, podněty a připomínky, které uvítáme, můžete zasílat také na e-mail: info@epopejvpraze.cz

 

Mně osobně se nejvíc líbí možnost umístění na Vítkově. Aby se turisti necentralizovali jen na jednom místě, ale jejich kroky se rozešly do více stran. Z tohoto úhlu pohledu je škoda, že na Letné není Kaplického Chobotnice, mně se projekt líbil a na výhled z Oka, z kavárny, jsem se těšila.

Vítkov není v současnosti moc využitý, kdysi byly na kopci i vinice. Projekty na oživení kopce se připravují, myslím, že Epopej by se na Vítkov hodila, z centra to navíc daleko není, ani pěšky. K tomu výhled na Prahu.

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 20. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 2. 4. 2020

Odpovědět
konatovka
konatovka 20. 11. 2016

Amanda: Já doufám, že zdravý rozum zvítězí a zůstane u nás, vždyť sami odborníci říkají, že by se mohla cestováním poškodit.

Odpovědět
Amanda
Amanda 20. 11. 2016

Mám pocit, že cesta je jasná. A myslím, že s převážením se počítalo, už když Epopej vznikala. Ze to někdo vyvracel, to poškození.

Siraellen
Siraellen 19. 11. 2016

Super

Odpovědět
lp
lp 19. 11. 2016

Když jsem Epopej viděla, tak mi padla brada. Neskutečná nádhera! Každopádně se mi moc nelíbí, že by měla cestovat po světě.

Odpovědět
konatovka
konatovka 20. 11. 2016

To musel být krásný zážitek na celý život, mě toto dílo fascinuje když ho vidím třeba jen v televizi nebo na fotografiích.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 093
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.