Šikana na pracovišti
V zaměstnání strávíme poměrně dlouho dobu svého života, a je proto dobré, mít pracoviště, kde se budu rád vracet a budu spokojený. Každá organizace stojí na pilířích pracovních vztahů.
Pokud se dostaneme do opakovaného nesouladu, jsme tlačeni do bezmocné a bezbranné pozice, můžeme hovořit o psychické válce neboli šikaně.
Šikana na pracoviště přichází skrytě, avšak postupně se může vyvinout na něco zcela nezastavitelného.
Rozlišujeme několik forem, ale nejznámější forma šikany je to, kdy nadřízený zaměstnanec zneužívá svého postavení a ponižuje, zastrašuje svého podřízeného… nazývá se bossing.
Bossing může probíhat formou zadávání nesmyslných úkolů, zesměšňování, podceňování, ignorací, pomlouváním, vyhrožováním, nekomunikováním, neodůvodněným kritizováním, sexuálním obtěžováním.
Další častá forma šikany se vyskytuje mezi samotnými zaměstnanci (mobbing), kteří pracují na stejné pracovní pozici… forma šikany je většinou stejná jako je popsáno viz.výše…
Následky pracovní šikany jsou pro člověka velmi negativní. Dochází k psychické a později i fyzické újmě. Může to být zvýšený pracovní stres, zvýšení chybovosti, úrazovosti nebo naopak snížení soustředěnosti, pak podrážděnost, zhoršená kvalita spánku a mohou se projevit fyzická onemocnění. Samozřejmě pro organizaci je to častá fluktuace (střídání) zaměstnanců, snížené pracovní výkony …
Jak z toho ven?
Nejlépe je samotná prevence šikany, aby dobře fungovala firemní kultura, aby zaměstnanci věděli, kam se mají v případě potřeby obrátit. Říkate …těžko se mohou obrátit na nadřízeného, který mě šikanuje, ale měli byste vědět, že i nadřízený má svého nadřízeného a důležité je vědět kdo to je, jak se k němu dostat …
Pokud se tohoto stavu stanete nechtěně součástí, neměli byste se tím uzavřít sami do sebe – hledat chyby v sobě. Vždy mít parťáka, svědky takového chování, případně si komunikaci nahrávat. Neakceptujte šikanu u sebe ani u vašich spolupracovníků. Reaguje na všechny agresivní projevy, shromažďujte důkazy, snažte se mít co nejvíce svědků při incidentu.
Šikanózní chování je naprosto nepřijatelné. Odpovědnost za šikanu nenese jen samotný aktér, ale celé pracoviště a především sám zaměstnavatel.
Nenechávejte si tyto informace pro sebe. S kamarádkou u kávy či s kamarádem u piva nic nevyřešíte. Buďte kolektiv, zastaňte se hromadně toho nejslabšího … no, je to těžké, ano… máte argumenty … ale nelze šikanu přehlížet, neboť to jednou můžete být VY sami, kteří se dostanete do role oběti …
Stáňa, vztahový a zdravotní kouč

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account