Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana Bártíková
Jana Bártíková
Vloženo 13. 4. 2014
Líbí se mi

Sháníte práci? Porušte pravidla!

Jana Bártíková
Jana Bártíková
Vloženo 13. 4. 2014
Líbí se mi
Sháníte práci? Porušte pravidla!

Sháníte práci? Porušte pravidla!

Hledáte práci. Děláte všechno, co je třeba.

Denně prohlížíte nabídky na internetu. Posíláte motivační dopisy a životopisy. Čekáte trpělivě na odpovědi. Někdy i nějaká přijde, ale většinou je na druhé straně ticho.

Občas jdete na pohovor. Odpovídáte na otázky, vyplňujete dotazníky, děláte testy. Pak čekáte týdny, jestli vám dají vědět. Nedávají.

Trvá to už moc dlouho a z hledání práce je utrpení. Co s tím? Co ještě víc můžete udělat?

Zkuste porušit pravidla!

Ano, výběrové řízení na pozici má svá pravidla. Ta většinou stanovují zaměstnavatelé a personální agentury. Uchazeči je akceptují a řídí se jimi. Často bez přemýšlení nad tím, jestli se hraním podle těchto pravidel dostanou ke svému cíli. Nebo - jestli je i jiná cesta.

Pokud vidíte, že hraní podle pravidel pro vás nefunguje, že se ke svému cíli nepřibližujete, je čas začít pravidla porušovat.

5 + 1 pravidlo k porušování

1. Dodržovat jen standardní postup

To je první a nejdůležitější pravidlo k porušení. A pro většinu je nejtěžší, protože doma a ve škole nás učili: "Dělej to, co se od tebe žádá." A tak rozesíláme desítky životopisů, které často končí v "černé díře". Posíláme životopisy personalistům, konzultantům personálních agentur a dalším lidem, kteří nejsou těmi, kdo ve finále rozhodují o tom, který uchazeč nastoupí do jejich týmu. (Jednou jsem byla jako uchazeč na pohovoru, který vedla mzdová účetní. Podotýkám, že jsem se do mzdové účtárny nehlásila...).

Tito lidé často (čest výjimkám) posuzují životopisy a kandidáty jen podle tabulek - splňuje x nesplňuje. Nevidí dál a hlouběji. Nemohou vidět to, co je skryté mezi řádky, nemohou si představit potenciál uchazeče v širším kontextu týmu a jeho struktury, cílů... To může vidět jen manažer týmu.

Také jsou tak zavaleni životopisy a pohovory, že nezvládají odpovídat všem. I když dnes už existují automatizované systémy, které to udělají za ně....

Najděte a oslovte přímo manažera, který bude vašim nadřízeným, který rozhodujte o tom, koho si ve finále vybere do svého týmu!

 

2. Posílat stejný životopis a motivační dopis, jako všichni ostatní

Jste robot nebo člověk s osobností? Věřím, že to druhé. Pak pošlete takový životopis (a motivační dopis), který vyjádří vaši osobnost a individualitu. Který ukáže vaše odlišnosti, vaše unikátní znalosti, schopnosti a dovednosti, vaši jedinečnou hodnotu. A věřte, že jedinečnou hodnotu máte. Každý ji má.

Vytvořte si originální životopis. Nepoužívejte šablony a vzory z internetu. Právě ty totiž dělají z uchazečů sériové roboty. Obsahují jen data a informace. Žádná individualita, žádný příběh...

Dejte do životopisu kus sebe, svůj příběh. Pište o sobě, ne o nějakém panákovi z učebnice managementu. Nepoužívejte fráze, jako: "Profesionál zaměřený na výsledky a orientovaný na cíle." Napište do životopisu, co a jak jste skutečně dělali, s jakými výsledky a úspěchy.

 

3. Věnovat všechen svůj čas jen prohledávání nabídek na internetu

Rozdělte si svůj čas a energii, kterou věnujete hledání práce, tři části.

50% věnujte standardnímu postupu - prohledávejte pracovní nabídky na internetu a odpovídejte na ně.

30% věnujte aktivnímu oslovování společností, pro které chcete pracovat, bez ohledu na to, zda právě někoho hledají. Jak to udělat? Postupujte podle návodu v mém e-booku "Jak získat dobrou práci tam, kde nikoho nehledají".

20% věnujte net-workingu - budování kontaktů. Kontakty budujte on-line (sociální sítě, především LinkedIn) i off-line (výstavy, konference zaměřené na pracovní trh i na vaše pracovní odvětví a další možnosti setkávání s profesionály). Net-workingu se budu na těchto stránkách brzy věnovat více.

 

4. Udělat pro získání práce cokoliv

Zaměstnání je partnerství. Je to vztah, který je výhodný pro obě strany. Zaměstnavatel získá vaši práci, která firmě přinese další zisk a růst. Vy za svoji práci získáte výplatu a další benefity. Je to win-win.

Zaměstnavatel si vybírá vás a vy si vybíráte zaměstnavatele.

Mnoho lidí si nechá pro získání práce hodně líbit - nepříjemné (a zakázané) osobní otázky, povýšené a arogantní chování, špatnou komunikaci ze strany zaměstnavatele, neúměrné prodlužování procesu.... Pokud se k vám personalista nebo váš potencionální nadřízený nechová dobře už při výběru, myslíte, že to bude lepší potom, až budete zaměstnancem....?

Čím dříve řeknete "Ne, děkuji" špatné nabídce, tím dříve se vám otevřou dveře k lepší.

 

5. Získat jakoukoliv práci

Chápu, že vás vaše finanční situace může dovést k rozhodnutí jít dělat cokoliv. Získat práci "pro přežití". Problém je, když se z práce "na přežití" stane definitivní řešení. O  nějaké spokojenosti v práci a následně v životě nemůže být řeč.

Nepřestávejte usilovat o svoji dobrou práci. Je to součást vašeho života a vaše spokojenost v práci ovlivňuje vaši spokojenost i v dalších oblastech. Píšu o tom v článku "Jaká je dobrá práce?".

 

+ 1 navíc: Na pohovoru jenom odpovídat na to, na co se vás ptají

Je důležité, abyste na pohovoru prodali vše, co můžete zaměstnavateli na dané pozici nabídnout. Pohovor však také vedou jen lidé. Někdo se umí ptát lépe, někdo hůř.

Jen na vás záleží, co se o vás na pohovoru dozvědí! Proto buďte aktivní!

Svoje odpovědi rozvádějte

OTÁZKA: Máte zkušenosti se systéme Navision?
ODPOVĚĎ A: Ano
ODPOVĚĎ B: Ano, když jsem pracovala ve společnosti xxx, vedli jsme prodej, objednávky a sklad v tomto systému. Já osobně jsem .....

Ze které odpovědi se dozvědí víc?

Využijte své odpovědi k otázkám

OTÁZKA: Máte zkušenosti se systéme Navision?
ODPOVĚĎ uchazeče: Ano
OTÁZKA uchazeče: U vás ve společnosti využíváte tento systém? K čemu?

ODPOVĚĎ pohovorujícího: Vedeme v něm skladové hospodářství, objednávky a .....

REAKCE uchazeče: Mně se na práci s Navision líbilo, jak bylo všechno propojené a jak snadné bylo generovat různé reporty, díky kterým jsem .... 

Nebuďte pasivní!!! Udělejte z pohovoru normální lidský rozhovor.

 

Hodně úspěchů!

Jana Bártíková

 

Co vy si myslíte o dodržování a porušování pravidel při hledání práce? Napište mi o tom do komentářů! 

PS: Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, proč jste ještě nezískali dobrou práci!

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Navrátilová 14. 7. 2021

Já jsem tak dlouho sháněla práci, až jsem si vymyslela vlastní a začala podnikat v krejčovství a šití na zakázku. A řekla bych, že se mi relativně daří, protože jsem do party vzala manžela, přidělali jsme na zahradu sklad a pořídili i paletové vozíky z https://tor-industries.cz/cs/59-paletove-voziky abychom měli pohodlnou manipulaci s látkami a zbožím. A do toho zaměstnávám nově pět švadlen... Takže za mě dobrý. Rozhodně doporučuji, pokud jste v práci nespokojení, abyste začali podnikat. Na začátku to je sice dřina, ale ta práce se vám vyplatí.

Odpovědět
Jasper
Jasper 30. 5. 2021

To se bude hodit..

Odpovědět
avatar
Monika Soukupová 4. 9. 2018

Dobrý den, potřebovala bych radu. V listopadu končím rodičák a tak pročítám pracovní inzeráty. Přemýšlím ale, zda přiznat v životopise, že jsem 6 let strávila na mateřské. V článku na https://www.1job.cz/prispevek/jak-napsat-zivotopis-po-materske mě zaujalo, že to v životopise vůbec přiznávat nemusím nebo dokonce mohu rodičák napsat jako pracovní zkušenost, což mi nepřijde vůbec špatný jelikož mě dost změnil, jsem pracovitější, pečlivější, zodpovědnější, tedy vlastnosti, které by zaměstnavatel určitě ocenil. Co myslíte? Jak jste to psaly vy? Nebo nepsaly?

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 8. 2014

zajímavé postřehy... připomnělo mi to dobu, kdy jsem já i moje kamarádka /každá v jiném městě/ hledala zaměstnání. Ja na to šla klasickou cestou a nenašla, kamarádka naopak prošla firmy, kde se osobně nabídla a našla práci do měsíce. Dělá ji ještě dnes a je tam spokojena.

Odpovědět
savana
savana 1. 6. 2014

Dnes si člověk nemůže moc diktovat a vyskakovat, když na jedno místo je i padesát uchazečů.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 553
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.