Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Pavlína D.
Pavlína D.
Vloženo 18. 11. 2016
Líbí se mi

Šest slov, kterých je dobré se vyvarovat. Inspirujte se a buďte o krok napřed!

Pavlína D.
Pavlína D.
Vloženo 18. 11. 2016
Líbí se mi
Šest slov, kterých je dobré se vyvarovat. Inspirujte se a buďte o krok napřed!

Šest slov, kterých je dobré se vyvarovat. Inspirujte se a buďte o krok napřed!

Je zajímavé, jak často používáme nám škodící slova v případech, kdy mluvíme o našich schopnostech, nebo když je potřeba něco udělat k dosažení svých cílů. V podstatě nás jen brzdí místo toho, aby nás posunula kupředu. Právě když mluvíme o sobě, máme tendenci využívat slova, která zmenšují naše schopnosti a naši víru v nás samé. V důsledku toho nám pak hůře důvěřuje i naše okolí a má to vliv i na naše rozhodnutí, která děláme.

Nemluvíme zde samozřejmě jen o slovech, která říkáme, ale která si třeba jen myslíme. Řeknou hodně o našem postoji, a to nejen v osobním životě, ale také podnikatelském či pracovním. V byznysu jsou některé věci, které jsou zdánlivě mimo naši kontrolu – jako čekání na potenciálního klienta. Na druhou stranu můžeme kontrolovat slova, ať už vyslovená či nikoli. Lindsay Broder popsala pro Entrepreneur šest takových slov, která vás drží zpět, a tak volně překládám a snad vás inspiruji také.

Měla a neměla

Lidé nám vždy říkají, co by se mělo a nemělo dělat a my ve skutečnosti děláme stejnou věc sami sobě. Realitou je, že neexistuje žádné, co byste měli a neměli dělat. Na čem záleží je, co jste ochotni dělat a nedělat. Když řeknete, že byste měli něco dělat a nedělat, vytváříte tak úsudek, ale to ne vždy znamená, že děláte správné rozhodnutí a správnou věc.

Musím

Vyjasněme si na začátku hned jednu věc. Existuje velmi málo věcí, které MUSÍTE v životě udělat. Dýchání je jedna z nich. Cokoli musíte udělat, není nic víc, než vaše rozhodnutí udělat tak, protože se vám nechtějí hledat alternativy, nebo vám zkrátka za to případné nepříjemné důsledky nestojí.

Mohu a nemohu

Můžete? Výborně! Ale otázkou je, budete? Slovo MOCI je zdánlivě neškodné, ale podle Broderové má negativní konotaci. Přemýšlejte o tom. Vyberte si větu, ve které byste použili slovo MOCI. Například: „Mohu dostat tohoto klienta.” nebo „Mohu získat peníze na rozjetí vysněného byznysu.” A teď zaměňte slovo moci za budoucí čas v pozitivu. „Dostanu tohoto klienta” a „Získám peníze na rozjetí byznysu”. „Podle některých jde o maličkost, ale je velký rozdíl v tom, jak si představujete situace, ve které můžete něco udělat a ve které něco opravdu uděláte. Slovo MOCI není totiž definitivní, představuje jen možnost bez následné akce,” upřesňuje Broderová.

NEMOHU, je na druhou stranu takovým selháním. Když řeknete, že nemůžete, říkáte tím, že neexistuje žádná jiná cesta nebo nejste schopná. Co ale ještě opravdu říkáte je, že „Nebudete“. Popravdě můžete dělat, cokoli chcete a budete dělat, co chcete.

Nemožné

Dokážete si představit člověka, který říkával, že létání je nemožné? Takových bylo mnoho. Někdo tomu ale věřit musel, aby se to stalo skutečností. Jakmile se jednou přesvědčíte, že je něco možné, zbývá už jen najít cestu a začít konat. Jistě, možná několikrát selžete před skutečným úspěchem, ale jestliže si už od začátku budete říkat, že je to nemožné, skončíte jen u těch selhání a možná ani u nich ne. Musí být ve vás alespoň malá část, která věří, že je to možné, aby se to mohlo stát.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 20. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 2. 4. 2020

super

Odpovědět
Tamara
Tamara 20. 8. 2017

Naprosto souhlasím

Odpovědět
avatar
Kristina Krausová 18. 8. 2017

Pozitivní myšlení boří vše..

Odpovědět
Tereza N.
Tereza N. 14. 8. 2017

Obcas se jim nezle vyvarovat bohuzel!

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 052
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.