Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Tanci Zivotem
Tanci Zivotem
Vloženo 9. 1. 2017
Líbí se mi

Saunování jako balzám na duši

Tanci Zivotem
Tanci Zivotem
Vloženo 9. 1. 2017
Líbí se mi
Saunování jako balzám na duši

Saunování jako balzám na duši

Kdybych si mohla vybrat nějaké oblíbené místo, kde bych mohla relaxovat, kromě Řecka, Srí Lanky, Nového Zélandu a dalších krásných destinací, tak bych nemusela jezdit daleko. Je to takové malé, teplé a klidné místo, kterému se říká sauna.

Pobytu v sauně jsem se vždy snažila velkým obloukem vyhnout. Nechápala jsem, jak to může mít na někoho pozitivní účinky a ještě si to šílené vedro užívat? Vydržela jsem tam vždy maximálně 5 minut a o co hůře, neskutečně jsem se tam nudila. Pokaždé jsem hned vyběhla ven, rychle do sprchy (studené v žádném případě) a v relax zóně jsem si poseděla tak 5 minut, protože mě to delší dobu nebavilo. Uvědomuji si, že to celé vůbec nebylo o sauně, ale o mně. Neuměla jsem totiž vůbec chvíli zůstat v klidu. Neustále jsem něco dokola řešila a nedokázala jsem ani na malou chvíli ten obrovský příval myšlenek zastavit.

Obdivuji všechny, kteří dokážou „relaxovat“ a jen tak být sami se sebou. Musím uznat, že se mi to začíná pomalu dařit čím dál tím lépe a hodně mi v tom pomáhá právě pobyt v sauně. Vydržím tam už dokonce 3x 15 minut, mezitím si vždy dávám 15-20 minut v relax zóně a postupně se učím vydržet sama sebou. To by vám mohla potvrdit má rodina a přátelé, jak je někdy báječné být a vydržet v mé blízkosti, když jsem nervózní nebo ve stresu.

Stejně jako cvičení, tak i správné saunování vyžaduje určitou pravidelnost. Přestože nejsem mistrem v saunování, neumím mávat správně metličkami a ručníkem při saunových ceremoniálech, tak bych vás ráda provedla světem saunování z mého pohledu, což je pro mě doslova úplný balzám na duši.

Takovým mým oblíbeným saunovým rájem je saunový svět v Hostivaři. Kromě toho, že tam je krásné prostředí, sauny, které mně maximálně vyhovují, tak do konce srpna můžete soutěžit o permanentky. Nikdy jsem sice nic nevyhrála, ale jednou to přeci vyjít musí a tahle výhra by mi udělala opravdu velkou radost.

Za návštěvu tedy rozhodně stojí saunový svět v Hostivaři.  Pokud byste si chtěli předtím ještě zaplavat, mohu vřele doporučit Hotel Step.  Ti z vás, kteří před saunováním upřednostňují ještě navíc cvičení, mohou navštívit například Holmes Place Anděl, kde na vás čeká také velmi příjemná relax zóna s finskou saunou, párou a vířivkou. Doufám, že vám saunování bude přinášet tak skvělý pocit, jako mně samotné. Vždy se cítím úžasně - zregenerovaná, uvolněná, odpočatá, ale zároveň nabitá úplně novou energií.

pravidla saunování

 

A jaká pravidla byste měli dodržovat, pokud se chystáte navštívit saunu?

Dodržovat základní hygienické návyky a před vstupem do sauny se důkladně osprchovat.

Před samotným saunováním byste se měli také osušit. Voda kůži ochlazuje a tím mohu být účinky sauny a pocení zpomaleny.

Do saun se vstupuje bez plavek a je nutné, abyste své celé tělo podložili prostěradlem. Buďme ohleduplní jeden k druhému.

Pobyt v sauně by neměl být dlouhý, ale intenzivní. Mně osobně stačí 3x 10-15 minut na prostřední nebo horní lavici.

Nic se nemá přehánět, proto 4. - 5. návštěva sauny může mít už naopak utlumující až unavující efekt.

Nezapomínejte na ochlazení po sauně. Ze začátku zkuste studenou sprchu, pro odvážnější ochlazovací bazének.

 

saunia-ceremonial-hostivarNebojte se, že:

Budete unavení. Jednou z úžasných vlastností saunování je schopnost snižovat únavu či odstraňovat stres a nervozitu. A navíc v důsledku zlepšení oběhu krve se v poškozených tkáních v páře rychleji léčí poranění svalů, vazů a kloubů. Bezprostředně po saunování můžete cítit mírnou únavu, ale celkově vás sauna nabije pozitivní energií a tělo si odpočine.

Nastydnete. Pravidelným saunováním posilujete obranyschopnost vašeho organismu a nedáte tak šanci virům a bakteriím, které nachlazení způsobují

Zatěžujete srdce. Pravidelné saunování má pozitivní vliv na celý kardiovaskulární systém, posilujete funkci srdce, cév a krevního oběhu jako celku.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 6. 2020

Odpovědět
avatar
Ivana Navrátilová 2. 5. 2020

Parádně napsané. Musím se přiznat, že saunování mám také hodně ráda. Dokonce natolik, že jsem manžela přemluvila k tomu, abychom si doma nechali udělat vlastní finskou saunu. Tu máme od https://www.saunaproject.cz/ Oba si ji nemůžeme vynachválit.

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
Glady
Glady 13. 1. 2017

Odpovědět
Ovace
Ovace 12. 1. 2017

Sauna je úžasné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 745
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.