Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Adéla Karlovská
Vloženo 31. 3. 2019
Líbí se mi

Rychlokurz sebevědomí

avatar
Adéla Karlovská
Vloženo 31. 3. 2019
Líbí se mi
Rychlokurz sebevědomí

Rychlokurz sebevědomí

Někteří lidé se snaží být neustále zaneprázdnění a akční. Zdá se, že stíhají spousty aktivit, mají neustále plný program a diář. Velmi často tito lidé tvrdí, že pracují více, jak na 100%. Pravdou však je, že nikdo není schopen efektivně pracovat více, jak na 100%. Tito lidé si svým plným diáře pouze zvedají svou hodnotu a tedy své sebevědomí.

Jak jste na tom vy? Máte zdravé sebevědomí nebo si na něj někdy tak trochu hrajete?

Co je to sebevědomí

Sebevědomí je vědomí sama sebe. Vlastní uvědomění si svých možností, schopností, vlastností, vlastních rezerv, hodnot, ale i víra v sebe sama a sebehodnocení. S tím následně souvisí, zda se má člověk rád a sám sebe si váží.  

Mám pro vás tři jednoduché rady, jak si své sebevědomí opravu zvednout zdravou formou, jak ho v sobě najít a vybudovat.

Sebevědomí a život

Člověk se zdravým sebevědomím a zdravou sebedůvěrou má mnohem vyšší míru životní spokojenosti, je optimistický a důvěřuje vlastní snaze a vůli.

Naopak člověk, který má poškozené či nízké sebevědomí má sklony k pesimismu, nižší míru životní spokojenosti, a bojuje s pocity, že svým snažením stejně nemůže nic ovlivnit.

Sebevědomí a komunikace

Člověk se zdravým sebevědomím je schopen říci ano, když chce říci ano a zároveň je schopen říci ne, když chce říci ne, bez jakýchkoli výčitek svědomí. Jakékoli odmítnutí a kritiku si nebere osobně. Umí přijímat pochvalu a kompliment. Umí jednat a komunikovat asertivně.

Člověk s poškozeným sebevědomím snáší špatně odmítnutí a zejména kritiku, kterou si bere osobně a jako odmítnutí své osoby. Zároveň je pro něj těžké přijmout pochvalu, jedná ústupně nebo agresivně.

 A jaké jsou ty 3 kroky k vlastnímu sebevědomí?

1. Začněte tím, že si uděláte svou vlastní analýzu toho, kde a v jaké fázi se nyní nacházíte. Buďte k sobě upřímní. Přiznejte si, kde jsou vaše limity, která vyjádření druhých vás zraňují. Jak moc jste závislí na názorech druhých.

Zjistěte, co se vám líbí. V čem jste dobří a v čem si věříte. Zároveň zjistěte, kde jsou vaše hranice. Na čem na sobě chcete pracovat.

Sepište si své životní zkušenosti, úspěchy a milníky, kdy se vám v životě něco skvělého povedlo, co jste uskutečnili. Tento bod je nesmírně důležitý, proto jej nepodceňte a sepište si každý svůj úspěch, každé uznání, kterého jste kdy dosáhli. Vše, z čeho máte opravdu dobrý pocit.

Soupis vašich úspěchů si nechte na očích. Udělejte si z nich mapu či obrázek, který si dáte do pracovny nebo na nějaké místo, kde velmi často trávíte svůj čas. Je důležité, abyste své úspěchy viděli a získávali z nich energii. Zároveň vám tento soupis poslouží jako rekapitulace vašeho úspěšného života a pozitivních situací, které se vám v životě udály.

2. Přestaňte si sami srážet své sebevědomí. Největší kritik se nachází v naší hlavě. Zkuste ho vyslechnout a zamyslet se nad tím, zda kritika, kterou slyšíte, je skutečně vaše vlastní, vašich rodičů nebo vašeho okolí.

Vsadím, že tato kritika nebude rozhodně vaší vlastní kritikou. Jistě zjistíte, že používáte slova a vyjádření, které jste slyšeli v dětství, v zaměstnání nebo od partnerů. To však neznamená, že je to pravda a že takoví jste.

Připusťte si, že v daný okamžik děláte to nejlepší, co jste schopni dělat. „Podle mého nejlepšího vědomí a svědomí“. 

Nesnažte se být dokonalý. Nic takového jako dokonalost totiž neexistuje.

3. Zmapujte si svůj myšlenkový kolotoč a přestaňte plýtvat energií. Denně přemýšlíme nad obrovským množstvím věcí. Musíme vstřebat stovky informací. Trávíme čas přemýšlením nad věcmi, které nejsou důležité a podstatné. A toto přemýšlení nám ubírá energii, protože za tímto přemýšlením není žádná akce.

Mnohdy nerealizujeme naše sny a nedokážeme se rozhodnout, protože se bojíme udělat něco špatně. Nebo díky velké nabídce, která je na trhu, nejsme schopni se rozhodnout pro jednu variantu. Dostaneme se do tzv. rozhodovací paralýzy, kdy si nevybereme nic, ani jednu z variant. A proto zůstaneme jen u přemýšlení, díky čemuž ale ztrácíme energii, tak potřebnou ke konání. 

Přemýšlení není konání. Jen akce JE konání. A akce je cesta ven z kolotoče, ze ztráty energie. Je dobré se rozhodnout pro něco, než pro nic. Věřte, že se rozhodnete vždy správně. Rozhodnete se přesně tak, aby to pro vás bylo přínosné.

Rekapitulace

1. Máte seznam vašich úspěchů.

2. Víte, že kritikem ve vaší hlavě nejste vy a zároveň víte, že děláte to nejlepší, čeho jste schopni.

3. Přestanete jen přemýšlet a začnete akčně konat.

Dobrá zpráva je, že sebevědomí je naučitelná vlastnost. Jde o vědomé rozhodnutí, o naši vlastní osobní volbu.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 2. 4. 2019

Super.

Odpovědět
avatar
Adéla Karlovská 4. 4. 2019

dekuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 007
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.