Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 19. 3. 2014
Líbí se mi

Rozdíly mezi platy mužů a žen jsou nejvyšší kolem čtyřiceti let

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 19. 3. 2014
Líbí se mi
Rozdíly mezi platy mužů a žen jsou nejvyšší kolem čtyřiceti let

Rozdíly mezi platy mužů a žen jsou nejvyšší kolem čtyřiceti let

Kdy a proč berete méně než vaši mužští kolegové? A o kolik?

Platová nerovnost mezi muži a ženami je nejvyšší ve středním pracovním věku, zatímco mezi nejmladšími i nejstaršími zaměstnanci jsou rozdíly výrazně nižší. To je výsledek aktuální analýzy služby Platy.cz, která porovnala průměrné platy mužů a žen v celé ČR.

Zatímco celkově průměrné platy mužů převyšují průměrné platy žen přibližně o 29 %, při detailnějším porovnání podle věku zaměstnanců je vidět výrazný vývoj během celé kariéry.

Mezi zaměstnanci do 24 let činí rozdíl 20 %, nižší než průměrný je tento poměr i v kategorii 25 – 34 let, kde činí 23 %. Nepoměr mezi mužskými a ženskými platy však dramaticky roste mezi 35 – 44 lety, kdy je vůbec nejvyšší a činí 42 %. Poté se mírně snižuje (v rozmezí 45 – 54 let jde o 34 %), aby na konci produktivního věku dosáhl vůbec nejnižší hodnoty, těsně pod 120 %.

„Skutečnost, že nejvyšší rozdíl mezi průměrnými platy mužů a žen je ve středním produktivním věku, si vysvětlujeme zejména nastupováním na rodičovskou dovolenou, na níž v ČR odcházejí téměř výhradně ženy. Během ní svou kariéru fakticky na několik let přeruší, zatímco muži naopak právě v tomto věku intenzivně postupují na vyšší posty. V nižším věku se vliv mateřské dovolené projevuje výrazně méně, ve věkové kategorii 55 let a více se už příležitosti vyrovnávají, “ komentuje zjištění analýzy Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.

Podnítit diskuzi o nerovném platovém ohodnocení a situaci změnit se snaží Equal Pay Day neboli Den rovnosti platů. Už popáté ho letos 25. dubna 2014 v Clarion Congress Hotel Praha pořádá organizace Business and Professional Women. Akce je výjimečná tím, že úspěšné manažerky a podnikatelky nezištně a zdarma předávají celý den své zkušenosti ostatními ženám, které o to mají zájem. Zúčastnit se tedy může každá z vás bez ohledu na profesi i věk. Více informací najdete zde.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jasper
Jasper 30. 5. 2021

Nepřijde mi to nespravedlivé. Myslím že je na každém znáš jak moc dobře umí své dovednosti prodat.

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 5. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 7. 4. 2020

nevadí mi to

Odpovědět
konatovka
konatovka 27. 1. 2015

Tato nerovnost se mi nelíbí, bohužel, jenom se o tom mluví, ale zatím žádné konkrétní výsledky nevidím.

Odpovědět
Dee
Dee 10. 1. 2015

To se poddá.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 673
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.