Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Barbora Smolková
Barbora Smolková
Vloženo 29. 4. 2017
Líbí se mi

ROZDÍL MEZI PSYCHOTERAPIÍ A KOUČOVÁNÍM

Barbora Smolková
Barbora Smolková
Vloženo 29. 4. 2017
Líbí se mi
ROZDÍL MEZI PSYCHOTERAPIÍ A KOUČOVÁNÍM

ROZDÍL MEZI PSYCHOTERAPIÍ A KOUČOVÁNÍM

KTERÝ JE PRO NÁS TEN PRAVÝ…KOUČ NEBO PSYCHOTERAPEUT?

Co znamená koučování? Co je psychoterapie? V jaké situaci nám můžou tyto přístupy pomoci? Jaké vzdělání má mít kouč a jaké psychoterapeut?

To jsou zásadní otázky, které ohraničují koučování a psychoterapii. Hranice mezi nimi je velmi tenká, a pokud v koučování začne kouč terapeutizovat, pak to může mít negativní dopad na klienta.

 CO JE CO?

Koučování je soubor nástrojů a technik, které nás vedou k osobnímu rozvoji a růstu. Umožňují stanovovat naše cíle a dosahovat jich. Je životním přístupem k sobě samému a jiným. Ten primární rozdíl oproti psychoterapii je, že koučování pracuje s přítomností a s budoucími cíli. Neřeší příčiny toho, proč situaci řešíme svým vlastním způsobem, který může být naším nevědomým patologickým modelem, který dále uplatňujeme.

Právě psychoterapie řeší příčiny našeho chování, pomáhá vynést na světlo naše nevědomé obsahy např. majetnické chování, žárlivost, manipulace, neupřímnost, obava z opuštění aj. Oproti koučování má psychoterapie dlouhodobější charakter terapeutického setkávání se, protože nezdravé modely našeho jednání ve většině případů není možné změnit po třech sezeních s terapeutem. Vzhledem k době trvání můžeme terapii rozdělit na krátkodobou do 20 sezení, jejímž cílem je vyřešit, narovnat určitý problém nebo model v našem chování. Střednědobou psychoterapii označujeme, když počet sezení je od 20 do 50. A pak je tu dlouhodobá psychoterapie nad 50 sezení, což znamená i několik let.

Hartl ve svém Psychologickém slovníku definuje psychoterapii jako metodu, jejímž cílem je léčení duševních chorob a hraničních stavů psychologickými prostředky (slovo, gesto, mimika, mlčení, rozhovor, učení, vztah (terapeut – koučovaný), případně úpravu prostředí aj.)

V opačném případě pokud potřebujeme dosáhnout nějakého cíle v krátkém horizontu, pak je ideální koučování. Tento přístup nám umožňuje specifikovat takový cíl, který opravdu chceme a který je tedy jen náš. To posiluje naši vnitřní motivaci a je tedy základním předpokladem pro úspěch. Hlavním nástrojem pro realizaci koučování je rozhovor, kde kouč dává koučovanému otázky a ten přichází se svou odpovědí, na kterou kouč hledá opět otázku.

Zbytek článku najdete: http://koucinkprofesionalne.cz/rozdil-mezi-psychoterapii-a-koucovanim/

Nebo nás najdete i na facebooku: https://www.facebook.com/koucinkprofesionalne/?fref=ts

Přeji hezký den

Bára

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 17. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Ovace
Ovace 30. 4. 2017

Zajímavé

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 30. 4. 2017

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 874
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.