Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Michaela Křížová
Vloženo 22. 8. 2020
Líbí se mi

Rituál Menarché

avatar
Michaela Křížová
Vloženo 22. 8. 2020
Líbí se mi
Rituál Menarché

Rituál Menarché

Dnešní článek jsem zaměřil na naší menstruaci a na přechodový rituál Menarché, kterým jsem se nechala provést. Chcete-li vědět, jaké to je, nechat se provést rituálem někým druhým, pak čtěte až na samotný konec. 

Kolik z nás si pamatuje na příchod své první menstruace? Jakým způsobem jsme to prožívaly a jaké máme s tímto obdobím spojené pocity? Příchod první menstruace je spojen s obdobím dospívání a je to úplně nový, do té doby nepoznaný prožitek. Pro mě osobně to byl velmi silný přechodový okamžik, který byl naprosto výjimečný. Každá z nás však tuto proměnu z dívky v ženu prožívala trochu jiným způsobem. 

Pro naší cestu životem je důležité i to, jak na naší první menstruaci zareagují rodiče. Má to vliv na to, jak vnímáme a přijímáme samy sebe jako ženy a jak do svého života přijmeme svou proměnlivost. Pocity spojené s tím, jak zareagovali naši nejbližší, se uloží do našich ženských orgánů a celého pánevního dna jako do mísy a neseme je v sobě dál. Je tedy důležité se naučit pečovat i o tuto oblast. 

Některé z žen si dary, které nám příroda přináší, užívají a v období menstruace si dopřávají klid a odpočinek. Zároveň pouštějí vše staré a nepotřebné, aby mohly regenerovat své síly. pro jiné je mensturace obdobím, kdy mají bolesti a emoce z nich lítají jako z papiňáku. 

K zažívání pohodové menstruace a k lepšímu spojení sama se sebou mohou pomoci různé způsoby - z vlastní zkušenosti vím, jak se snáze můžeme propojit se svým tělem je cvičení pánevního dna a metodou 3x3. K hlubšímu propojení se svým tělem můžeme využít i přechodový rituál - rituál zaměřený například na Menarché, který si můžeme nachystat samy, nebo se jím můžeme nechat provést. 

Sama jsem zvolila obě varianty - začala jsem nejprve cvičením pánevního dna metodou 3x3, poté jsem absolvovala lektorský výcvik, abych toto cvičení mohla předávat dalším ženám a poté jsem se začala porozhlížet po tom, kdo by mne mohl právě tím rituálem Menarché provést. Chtěla jsem někoho, s kým budu na podobné vlně. 

Možná se ptáte, proč slavit první menstruaci v dospělosti? Pak právě nejen tento přechodový rituál lze prožít zpětně i v dospělosti. Říkáte si, jak je to možné? Protože naše duše nezná čas a vždy se můžeme vrátit do toho pocitu v našem těle bez ohledu na věk.

Jak jsem již zmínila - prožitek první menstruace velmi ovlivňuje naší další cestu životem a vnímání ženství a to, jak se cítíme ve svém vlastním těle, jak menstruaci prožíváme a mnoho dalšího. 

A proč jsem si ten zážitek rituálu Menarché chtěla dopřát?

???? chtěla jsem posílit ještě více svou vnitřní sílu
???? chtěla jsem načerpat podporu i novou inspiraci pro můj život
???? chtěla jsem prohloubit vztah s mou vnitřní divoškou
???? chtěla jsem posílit tu zamilovanost do mé cykličnosti a proměnlivosti
???? chtěla jsem ještě více podpořit svou přirozenost 

Pro tento přechodový rituál jsem si nakonec vybrala skvělou Kristýnu Opltovou, která je kněžkou,  průvodkyní přechodovými rituály a najdete jí zde

A jaký je ten zážitek, když se necháte provést rituálem někým druhým? Sama jsem nadšená a vnímám, že ten zážitek bude ještě dlouhou dobu doznívat. Kristýna byla skvěle připravena, pod jejím vedením jsem se cítila v bezpečí a vnímala jsem, že se s důvěrou mohu otevřít.

Sama mám před každou akcí, kterou se nechávám provázet nebo jí provázím ženy mám vždy potřebu být více sama se sebou. Proč? Plně věřím mému nitru i mé intuici a věřím, že vždy na povrch vyplave vše, co je třeba a na co bude potřeba se zaměřit. 

Možná se i ptáte, proč lektorka kurzů pánevního dna a průvodkyně ženskou duší potřebuje provést přechodovými rituály. Myslím, že každý z nás má stále na čem pracovat, pokud se na své cestě životem chci posunout vpřed a chci jakoukoliv změnu, pak se musím zvednout a něco pro tu změnu je třeba udělat.

Chcete-li i vy se nechat provést na té cestě svým životem, do svého nitra či se přiblížit svému středu, pánevnímu dnu, budu se na vás těšit na online sezení či na některé z vypsaných akcí.

 

Michaela

ta, která provází ženy na cestě k sobě domů, do svého nitra, lektorka školy pánevního dna (cvičení pánevního dna metodou 3x3) a průvodkyní ženských kruhů. Po své cestě životem se snažím kráčet vědomě a inspirovat i ostatní ženy. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 23. 8. 2020

no tak toto se mne už netýká (naštěstí)

Odpovědět
avatar
Michaela Křížová 29. 8. 2020

co se vás netýká? Menstruace? přechodové rituály lze dělat i zpětně....i v období, kdy již menstruaci nemáte.

Maruš11
Maruš11 23. 8. 2020

zajímavé

Odpovědět
benca
benca 23. 8. 2020

Zaujimave

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 8. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 23. 8. 2020

Pěkný a zajímavý článek.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 846
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.