Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

de.ni
de.ni
Vloženo 18. 11. 2019
Líbí se mi

Recenze knihy Zůstaň se mnou

de.ni
de.ni
Vloženo 18. 11. 2019
Líbí se mi
Recenze knihy Zůstaň se mnou

Recenze knihy Zůstaň se mnou

Je to smutné a často i drastické čtení a člověk, který nezná nigerijské reálie, se nestačí divit. A k údivu se postupně přidává smutek, lítost a vztek a také zásadní otázka - proč se dva nešťastní lidé namísto soucitu a podpory setkávají s lhostejností či přímo nenávistí?

Na pozadí nepokojů probíhajících v Nigérii v 80. letech 20. století, nám autorka knihy Zůstaň se mnou, přibližuje život v Africe takový, jaký opravdu je - bez žádných zbytečných příkras. Vypráví nám dojemně tklivý příběh o odcizení dvou po uši zamilovaných lidí a na konkrétním příkladu ukazuje, co všechno dokáže způsobit žárlivost. Hlavní myšlenkou románu je nikdy za žádných okolností neztrácet naději.

Mladičká Yejide studuje na vysoké škole. Dospívání měla těžké, ale všechno jí má vynahradit svatba s milovaným mužem Akinem. Tito dva se velice milují, avšak ve společnosti, kde prioritou svazku dvou lidí je počít dítě, nejlépe syna, je jasné, že čtyři roky bezdětného manželství budou mít svůj dopad. Akinova rodina požaduje dědice a doslova vnutí do tohoto jinak šťastného svazku druhou manželku. Akin prožívá tuto situace velice špatně, o druhou ženu nestojí. Yejide je na pokraji zhroucení. Celou tuto situaci bere jako obrovskou zradu ze strany svého manžela a zejména pak jeho povedené rodinky. Od malička si předsevzala, že nebude na svém budoucím manželovi závislá, tedy že si bude vydělávat peníze prací a hlavně, že chce žít pouze ve zcela monogamním partnerství. Věřila Akinovi, že je jeho spřízněnou duší, že překlenou všechny možné hořkosti. Ze dne na den se jí však všechny tyto představy hroutí. Její psychický stav je natolik vážný, že je přesvědčená o svém těhotenství. I přes jisté příznaky, jí však doktoři kladnou odpověď dát nemohou, podle nich trpí falešným těhotenstvím. Yejide ztrácí rozum. Nalezne však útěchu v jiné mužské náručí - Akinova bratra Dotuna.

Brzy na to Yejide zjistí, že je již opravdu těhotná, nicméně si není jistá s kým - se svým manželem nebo snad s jeho bratrem? Své myšlenky si nechá pro sebe. Krátce po porodu dochází k tragédii. Měsíční holčičku Olamide naleznou v kolébce mrtvou. Po měsících neutichajícího žalu porodí Yejide syna Sesana. Chvíle blaženého štěstí se však i u něj začaly vytrácet poté, co synovi doktoři diagnostikovali srpkovitou anémii. A právě tato nemoc u syna odkryje mnohá tajemství, která mezi manželi zůstala dosud skrytá.

Po smrti syna se Yejide sesype a ze třetího těhotenství už se nedokáže ani těšit. Dceru Rotimi od sebe od první chvíle odstrkává, nechce se na ni upnout, nechce se starat o dítě, které ji třeba zase opustí. Rotimi také nebude mít v životě na růžích ustláno. Jednoho dne upadne do bezvědomí a musí bezodkladně do nemocnice. Ve stejnou chvíli Yejide zmizí, chce se sama vypořádat se zničujícím žalem nad ztrátou svých tří dětí.

Po patnácti letech obdrží Yejide dopis od Akina, zve ji na pohřeb svého otce. Yejide sebere všechnu svou energii a vypraví se do domu svého dřívějšího manžela, aby zjistila, kde leží hrob jejího třetího dítěte. Avšak, co když žádný hrob neexistuje?

Vlastní pocit z četby: Smutný příběh plný lásky, ale také zrady a srdcervoucího zoufalství. O tom, jak lehce nás může zradit člověk nám nejbližší, a jak se může (nebo nemůže) žena vypořádat se ztrátou dítěte. Část příběhu je vyprávěna hlavní hrdinkou Yejide, část jejím manželem Akinem. Čtenář tak může jednotlivé události sledovat hned ze dvou úhlů pohledu. Autorka tohoto debutu zcela jistě dokázala, že si prestižní ocenění Baileys Prize for Women´s Fiction bez předsudků zaslouží.

Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2019 nakladatelstvím Kniha Zlín. Celkem má 272 stran. Autorka Ayobami Adebayová. Z angličtiny přeložil Lukáš Novák. ISBN 978-80-7473-743-5.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 23. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 19. 11. 2019

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 11. 2019

Denisko, děkuji, ani tuto knihu jsem ještě neměla tu čest číst .-)

Odpovědět
de.ni
de.ni 20. 11. 2019

Doporučuji, je krásná

konatovka
konatovka 18. 11. 2019

Moc díky za recenzi.

Odpovědět
Ovace
Ovace 18. 11. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 045
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.