S každou padající hvězdou je mrazivým, hrůzu nahánějícím vyprávěním chlapce jménem Sungdžu ze Severní Koreje. Jako malý, žil se svými rodiči v hlavním městě Pchongjangu.
V knize popisuje svůj vlastní životní příběh v zemi, kde neznají demokracii ani volby, kde se krutě zachází s kýmkoliv, kdo se kriticky vyjádří k režimu vůdce, kde existuje jediná vládní strana s přísně danou státní ideologii zvanou čučche.
Tak, jak Sungdžeho vedli doma a učili ve škole, obdivoval a uctíval vůdce Kim Ir-sena jako boha a nenáviděl nepřátele státu, jimiž byly hlavně USA a Japonsko. Odmalička se chtěl stát vojákem stejně jako jim byl jeho otec a bránit svou vlast před těmi nebezpečnými a zlými Američany. Až do smrti vůdce vedla celá jeho rodina spokojený a poměrně komfortní život. Po smrti vůdce se však pro ně všechno mění. Otec je zbaven své armádní funkce a s celou svou rodinou je poslán na venkov (Kjongsong), kde jim byl přidělen starý dům bez elektřiny, vody a topení. Přímo před očima se mu začíná hroutit jeho dosavadní představa o životě v Severní Koreji, zejména když je svědkem zcela „všedních poprav“ tzv. vlastizrádců. Postupně si začíná uvědomovat, že vše, jak znal, jak se učil a v čem byl vychován, je úplně jinak! Časem přestal chodit do školy, jelikož bylo potřeba obstarávat jídlo. Příděly jídla se v Kjongsongu nedostávaly. S rodiči proto v lese lovil drobná zvířata a hledal bylinky a divokou zeleninu.
Velká rána Sungdžu zasáhne v jeho jedenácti letech, kdy přijde o oba rodiče a ocitne se na ulici, kde se musí postarat sám o sebe. Otec odejde do Číny prodat poslední cenné věci, matka poté odejde za příbuznými do vzdáleného města pro jídlo. Ani jeden už se nevrátí.
Po skoro pěti letech strávených na ulici se opět shledává se svými prarodiči a nakonec je propašován pomocí převaděčů přes hranice až do Jižní Koreje díky penězům, které jeho otec za celou tu dobu, kdy byl pryč, nastřádal. Matku nenašli do dnešních dnů.
Kniha je autobiografii, jde tedy o reálné zážitky, které se skutečně staly a podává tak další z důkazů o bolestivém osudu lidí ze Severní Koreje. Člověku zůstává rozum stát, co je ve světě možné, jak se naše světy liší. Co nám přijde běžné a samozřejmé, jinde neplatí. V knize se dočítáme o mnohých poměrech, které v této asijské zemi panují, dozvídáme se reáliích běžného života, který je pro nás nepředstavitelný, ať už jde o občany, kteříumírají hlady, nemají peníze, léky, mnohdy ani střechu nad hlavou, kdy menším městům vládnou dětské gangy, které přepadávají, kradou, aby měly co jíst, jak hlídkující policie Šangmu sbírá lidi i děti z gangů a zavírá je do pracovních táborů (guhoso), jejichž podmínky můžeme srovnat s tábory za 2. světové války.
Kniha se čte jedním dechem a jak řekl již zesnulý Sungdžův přítel Mjongčul: „Nikdy nesmíme ztrácet víru a naději, protože sny jsou to jediný, co nám vláda nemůže sebrat.“
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2018 nakladatelstvím JOTA, s.r.o. Celkem má 272 stran. Z anglického originálu přeložila Ina Leckie, obálku navrhla Veronika Cágová.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account