Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

de.ni
de.ni
Vloženo 7. 5. 2021
Líbí se mi

Recenze knihy Přežila jsem Osvětim

de.ni
de.ni
Vloženo 7. 5. 2021
Líbí se mi
Recenze knihy Přežila jsem Osvětim

Recenze knihy Přežila jsem Osvětim

„Paměť je světlo, které osvětluje budoucnost za pomocí zkušeností minulosti.“

– Tadeusz Andezejevski, syn autorky knihy -

 

Jako laik se o problematiku koncentračních táborů zajímám již léta, načteno mám opravdu dosti knih s touto tématikou, a proto si dovolím tvrdit, že román založený na skutečných událostechKrystyny Żywulske, vlastním jménem Sonii Landanové, je jedna z nejlépe popisujících každodenní hrůznosti v osvětimském pekle.

Krysia do Osvětimi doputovala v srpnu roku 1943 přímo z gestapácké vyšetřovací věznice Pawiak ve Varšavě. Uvězněna nebyla pro svou židovskou krev, ale pro příslušnost k odbojovému hnutí. V Osvětimi vyfasovala číslo 55908 a přežívala zde, jak se dalo. Mnohé záviselo na štěstí, jiné zase na ochotě pomoci od druhých lidí. Jako pravá Polka se do odboje zapojila i v samotném táboře. Díky tomu měla konexe a dokázala přežít i v situacích, ve kterých jiní neměli ani tu nejmenší šanci. Výhodou byla také skutečnost, že pracovala „v baráku“, tedy skryta před nevyzpytatelnými vlivy počasí. Avšak psychicky strádala o to více, protože „vítala“ nové transporty v tzv. „sauně“ odkud většina lidí putovala rovnou do plynu. Počátkem dubna 1944 byla přesunuta do Březinky, kde pracovala v komandu, díky němuž si neskrývaně užívala neobyčejně privilegovaného postavení (alespoň co se táborových podmínek týče).

Více k recenzi zde: https://www.knihcentrum.cz/recenze-prezila-jsem-osvetim 

Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2021 nakladatelstvím XYZ. Celkem má 336 stran. Napsala Krystyna Żywulska. Z polského originálu přeložil Martin Nový. ISBN 978-80-7597-846-2.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 7. 5. 2021

to bude drsné, ale jistě zajímavé čtení

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 309
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.