Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

de.ni
de.ni
Vloženo 18. 11. 2019
Líbí se mi

Recenze knihy Pačinko

de.ni
de.ni
Vloženo 18. 11. 2019
Líbí se mi
Recenze knihy Pačinko

Recenze knihy Pačinko

Překrásně napsaný román o osudech čtyř generací jedné jihokorejské rodiny 

Překrásně napsaný román o osudech čtyř generací jedné jihokorejské rodiny. Příběh začíná vyprávěním z let 1910 až 1933, kdy byla Korea anektována k Japonsku. Mladičká Sundži vyrůstá ve vísce Jöngda, kde spolu s maminkou provozují ubytovnu pro dělníky. Práce je to tvrdá a těžká. Jednoho dne se Sundži setká s bohatým obchodníkem jménem Hansu, který díky své práci procestuje celý svět. Sundži se mu také zalíbí a tak netrvá dlouho a zasvětí nevinnou dívku do kouzel lásky a sexu. Sundži brzy nato otěhotní. Doufá, že si ji Hansu vezme za manželku, avšak dovídá se, že Hansu už ženatý je. Svobodná matka je v této době tou největší hanbou nejen pro mladou slečnu, ale rovněž pro celou její rodinu. Pohanou je i pro samotné dítě, to totiž přebírá jméno otce a bez otce je tudíž "ztracené". Na ubytovně se naštěstí zjeví zachránce v osobě pastora Päk Issaca, který Sundži pojme za svou ženu a odveze si ji do hlavního města Japonska. Žijí v příšerných podmínkách v korejském ghettu Ikainu v Osace, kde poznávají, jak těžký úděl přistěhovalci mají. V očích místních totiž Korejci zastávají menší význam než hospodářská zvířata. Kromě bídy se musí potýkat i s pohrdáním a diskriminací. Osud rodiny je sice krutý, ale Sundži nasazuje svou tvrdou hroší kůži a pevné odhodlání. Pro své syny je ochotna obětovat úplně vše.

Po smrti Isaaca se na scéně opět objeví její hřích z mládí, Hansu. Varuje Sundži před koncem války, ve které si Japonsko rozhodně nevede dobře, ačkoliv vláda mluví jinak. Nejvyšší představitele země raději, než přiznat porážku, obětují v této nesmyslné válce posledního japonského chlapce. Hansu život rodiny pozvolna ovlivňuje, bohužel na obě strany, k lepšímu i horšímu.

Po válce je jedinou možností Korejců pro lepší život začít podnikat a provozovat pačinko. Pačinko jsou herny, ve kterých všichni hrají hazardní hry, jimiž však společnost hlasitě opovrhuje. Synové Sundži pracují v jedné z těch nejúspěšnějších. Na to prvorozený syn trpí pravdou o svém původu a pravém otci. Nedokáže matce odpustit. Román končí rokem 1989 velmi tragickými událostmi, těmi rodinnými i těmi historickými.

Vlastní pocit z četby: Kniha mě uhranula. Je psána čtivou formou, neobsahuje žádné složitosti a ve své podstatě je tedy z historického hlediska srozumitelná i naprostému laikovi v oblasti japonských a korejských reálii a dějin. Téma mě natolik zaujalo, že si jistě vyhledám další podobné knihy, které o problematice pojednávají.

Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2019 nakladatelstvím JOTA. Celkem má 472 stran. Autorkou je Min Jin Lee. Z anglického originálu přeložila Petra Andělová. ISBN 978-80-7565-439-7.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 3. 7. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 23. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 11. 1. 2020

zajímavé

Odpovědět
lemur
lemur 20. 11. 2019

Zajímaví knížka.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 19. 11. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 116
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.