Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

de.ni
de.ni
Vloženo 18. 11. 2019
Líbí se mi

Recenze knihy Hlas kukačky

de.ni
de.ni
Vloženo 18. 11. 2019
Líbí se mi
Recenze knihy Hlas kukačky

Recenze knihy Hlas kukačky

Hlas kukačky je generačním románem podle skutečných událostí.

Šestnáctiletá Irma pocházející z velmi dobrých rodinných poměrů, prožívá své první pocity zamilovaností a první milostné dobrodružství se sousedovic synem, Leem Steinem. Leo, syn zámožného židovského obchodníka se však zachová jako zbabělec poté, co Irma oznámí, že s ním čeká dítě. Vzít si ji nemůže, protože nepochází z té pravé, čisté židovské krve a Leo se přání svého otce nikterak neprotiví. A tak Steinovi Irminu rodinu vyplatí a Irma se musí, aby nepřišla do hanby, narychlo vdát. Na ráně je mladý, nezkušený, průměrný magisterský ouřada Josef Pospíšil. Největší zlo v Irmině životě! Josef nenávidí svou ženu Irmu za to, že není její první láskou a ještě více nenávidí svou nevlastní dceru Evu. Jeho nenávist se projevuje celý dlouhý život.

Eva netuší, že je nemanželská, ale z chování otce je nešťastná. Proč se k její sestře Magdě chová tak krásně a k ní jako k onuci? V šestnácti letech je nucena z domu utéci, vztah s otcem je již neúnosný. Pracuje jako kantýnská po různých stavbách po celé republice. S muži se nezaplétá, nedůvěřuje jim. Až do osudného dne, kdy se na stavbě objeví nový vedoucí, inženýr Bohdan Kopečný. Ten Evě uhrane, ta mu zcela podlehne a po uši se do něj zamiluje. Studená sprcha přijde ihned poté, co mu sdělí, že s ním otěhotněla. Bohdan vyvádí. Doma už jednu ženu má. A i ona je v očekávání. Co teď? Co si počne mladá žena samotná s dítětem, bez peněz a střechou nad hlavou? Navíc žena bez jakéhokoliv mateřského citu? Do toho všeho není ani doba jednoduchá. V Evropě začíná zuřit druhá světová válka.

Evina sestra Magda se provdá šťastně, avšak jediná věc, která manželům ke štěstí schází je potomek. Je to právě Magda a Irma, kdo Evin „problém“ vyřeší. Magda s manželem si Evino dítě „osvojí“. Petřík vyroste ve skvělého muže. Eva si oddychne a žije tak jako dřív. Chodí do práce a po zklamání s Bohdanem se o to víc nechce vázat na žádného muže.

Na ulicích hlídkují nacisté a právě dva opilí němečtí důstojníci jednoho večera Evu zbijí a brutálně znásilní. Od smrti ji vysvobodí vysokoškolský student Jakub, který oba útočníky napadne a Evu zachrání. Spolu s jeho matkou Evu opatrují. Jakub se s krásnou Evou sblíží a ta brzy zjistí, že je opět těhotná. Nikdy však nebude mít klid, protože nemá tušení, zda je dítě počato láskou nebo důsledkem znásilnění vojáky. Jakub byl zapojen do odboje a bohužel je prozrazen. Musí zmizet. Jeho maminku odveze gestapo do koncentračního tábora. Eva je opět v té samé nešťastné situaci jako kdysi – nemá kam jít a je těhotná. Až když se porod nezadržitelně blíží, vidí jedinou spásu u své matky Irmy. Ta Evě i její dceři zachrání život. Nakonec i dcerka Kristýnka zůstane odložena jako nepotřebná věc u svých prarodičů. Irma se o ni stará jako o vlastní, Josefa po kruté hádce s manželkou skolí mrtvička a zůstane upoutaný na lůžku. Eva se nadobro od své rodiny odpoutá a zanechá své potomky na krku svým dvěma nejbližším osobám, stejně jako ta kukačka, která trousí vajíčka do cizích hnízd.

Kristýnce pak Irma na smrtelné posteli odkrývá svůj životní příběh a nezapomene se zmínit také o největším rodinném tajemství…

Vlastní pocit z četby: V pořadí druhý román Hany Marie Körnerové, který se mi dostal do rukou. Její Heřmánkové údolí mě dojalo, a když spatřil světlo světa její nejnovější román Hlas kukačky, neváhala jsem ani minutu a knihu přečetla – jedním dechem!

 Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2019 nakladatelstvím MOBA. Celkem má 280 stran. Autorka Hana Marie Körnerová. ISBN 978-80-243-8076-6.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 3. 7. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 22. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 11. 1. 2020

četla jsem a kniha mě upoutala od prvních stránek

Odpovědět
avatar
Michaela Křížová 6. 12. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.