Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

de.ni
de.ni
Vloženo 18. 11. 2019
Líbí se mi

Recenze knihy Dřevěný král

de.ni
de.ni
Vloženo 18. 11. 2019
Líbí se mi
Recenze knihy Dřevěný král

Recenze knihy Dřevěný král

Americký profesor Thomas McConnell se rozhodl pro velice zajímavou věc – napsat román pojednávající o nacistické okupaci Brna. Nejprve jsem se zarazila a říkala si, co nového nám může tento člověk ve své knize povědět? Navíc Američan. McConnell k České republice vztah má, dokonce hostoval v letech 2005 až 2006 na Masarykově univerzitě, mezi Čechy má mnoho blízkých přátel a temná historie naší země ho uchvátila tak, že byl schopen v románu Dřevěný král přesvědčivě vykreslit příběh muže, poctivého, obětavého, milující svou rodinu, avšak maličko nerozhodného, který, ač nerad, musí hledat všechny možné i nemožné cesty, jak během druhé světové války uchránit své nejmilovanější od hrůz teroru.

Román začíná vzpomínkou na prvního prezidenta Československa, na osvoboditele Tomáše Masaryka, který na schodech do Síně nezávislosti ve Filadelfii vyhlásil zrod našeho samostatného státu. Po zbytek života Masaryk své krajany přesvědčoval o smysluplnosti společného budování první demokratické země ve střední Evropě. Když zemřel, nemusel být alespoň svědkem těžkého osudu své vlasti jménem Mnichovské dohoda. Den, kdy si Chamberlain s Deladierem hodili kostkami a věnovali Hitlerovi všechno, co potřeboval, aby zemi zbavil jakékoli šance se bránit. Státníci si potřásli rukama nad osekanou mapou toho, co kdysi bývalo Československem. 15. března 1939 padal sníh a do českých měst mířili náklaďáky plné pěšáků, tanků, obrněná vozidla. Německá menšina zde žijící vítá konvoj máváním červenými vlaječkami s hákovým křížem…

Hlavní postavou románu je Viktor Trn. Viktor není žádný hrdina a za myšlenku přežít válku za každou cenu, se v žádném případě nestydí. Jeho manželka Alena si jej pro jeho „neschopnost vést boj“ neustále dobírá. Čtenář pochopí, že je rozezlená kvůli tomu, že si Trn není schopen poté, co přišel o své místo učitele na VŠ, dlouho najít jinou práci a rodině tak chybí peníze na nákup jídla, ale každá věc má svou míru únosnosti. Raději tráví čas nad šachovnicí se svým tchánem Miroslavem, v knihovně věčně zadumaný nad knihami nebo procházkami se svým synem Alexem.

Rodina si musí během války zvyknout na křiky z věznice, kterou mají za domem, i na časté popravy vlastenců, které se konají na jejím prostranství. Mizí i rodinní přátelé v nejrůznějších koncentračních táborech a nikdo neví z jakého důvodu. Nejvíce tím trpí malý Alex, je bázlivý, bojácný a ustrašený ze smrti. Časem se stanou rutinou i věčné útěky do úkrytu ve sklepení před hrozbami bombardování. Lze si však na něco takového vůbec kdy zvyknout?

Viktora však to nejhorší čeká teprve po válce. Alena jej opouští kvůli jinému muži a za velice tragických okolností ztrácí i to nejcennější, co kdy v životě měl. Po této ráně se z Trna  stává ten pravý bojovník.

Vlastní pocit z četby: Povedený román Dřevěný král pojednává o českých historických událostech z druhé světové války pohledem amerického spisovatele. Jeho síla spočívá zejména v dialozích mezi postavami. Autor se nesnažil z hlavního hrdiny udělat typického všeználka odhodlaného nasadit svůj život za vlast, ale popisuje naprosto obyčejného jedince, který bojuje za záchranu své rodiny během války naprosto obyčejnými zbraněmi. Zvrat přijde na konci románu, kdy Trn ztrácí to nejcennější, co v životě měl, ovšem nikoliv následkem války…

Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2019 nakladatelstvím MOBA. Celkem má 372 stran. Autorem je Thomas McConnell. Z angličtiny přeložit Alexandr Neuman. ISBN 978-80-243-8649-2.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 3. 7. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 22. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 11. 1. 2020

knihy z hrůz válek jsou poslední dobou hodně oblíbené...

Odpovědět
Tamara
Tamara 29. 11. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 522
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.