Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

de.ni
de.ni
Vloženo 2. 12. 2019
Líbí se mi

Recenze knihy Dcery čarodějného vrchu

de.ni
de.ni
Vloženo 2. 12. 2019
Líbí se mi
Recenze knihy Dcery čarodějného vrchu

Recenze knihy Dcery čarodějného vrchu

omán spisovatelky Mary Sharrattové je inspirován reálnými čarodějnickými procesy, které propukly v anglickém Lancashire v roce 1612 a které vyvrcholily devíti popravami odvážných a nezdolných žen.

V románu Dcery čarodějného vrchu sledujeme každodenní život pendleské báby zažehnávačky Demdike (vlastním jménem Elizabeth Southerns), její dcery Lizy a vnučky Alizon. Demdike je „obdařená“, což jedni v tehdejší společnosti raně novověké Anglie považují za svaté, ba požehnané, avšak druzí naopak za nečistě ďábelské. Tato obdařenost se dědí do dalších pokolení, koluje tak i v krvi potomků báby Demdike. Celá rodina je proto brzy podezřívána z provozování čarodějnictví. Nic naplat, že díky svým schopnostem (modlitbami a znalostmi účinků nejrůznějších bylinek) zachraňují lidské životy.

Autorka Mary Sharrattová v knize skvěle popisuje běžný život chudých vesničanů, jejich pevný vztah k přírodě, z které čerpají jen to dobré. Poznáváme rovněž statky, na které dochází chudí den co den žebrat o práci. Nezaměnitelnou roli zde pak hrají představitelé vrchnosti, kteří mrknutím oka dokáží proměnit osud jinak poměrně šťastného života v bolestný konec.

Hodnocení

Podmanivé, živé vyprávění. Čtenář má pocit, že je součástí příběhu. Sama jsem se od knihy nemohla odtrhnout a držela jsem hlavním hrdinkám palce. Nicméně konec byl, podle očekávání, hořký a neubránila jsem se hlubokému smutnému zamyšlení. Pro mne jedna z nejlepších knih, které jsem tento rok přečetla!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 3. 7. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 22. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 11. 1. 2020

tak tuto knihu četl nedávno manžel, měli jsme ji půjčenou, ale já se do ní nepustila

Odpovědět
Tamara
Tamara 3. 12. 2019

jsem náruživá knihomolka

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 053
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.