Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Renata Petříčková
Vloženo 19. 3. 2019
Líbí se mi

RECENZE: Citové pouto: Jak se umíme přechytračit?

avatar
Renata Petříčková
Vloženo 19. 3. 2019
Líbí se mi
RECENZE: Citové pouto: Jak se umíme přechytračit?

RECENZE: Citové pouto: Jak se umíme přechytračit?

Nevíte si rady se sebou ve vztazích? Pořád ten druhý utíká, pořád se bojíte, pořád se vás někdo bojí nebo má na vás tisíc „stížností“ o tom, jak jste hrozní? Možná je něco v nepořádku s typem vašeho citového pouta. Uklidním vás, jen pár šťastných má to klidné, obyčejné, vyrovnané citové pouto. V drtivé většině se potýkáme s nějakým typem bolesti, strachu, úzkosti, a to jak z opuštění, tak paradoxně i hrůzou z toho, že by nás někdo mohl mít rád.

Jsme přesně uprostřed děsivého kola vztahů

Dá se ovšem říct, že vztahům a principu vztahového attachmentu se nevyhneme nikdy. Když už jsme sami, stejně podobnými tahy, vztahy procházíme s rodinou, rodiči, kamarády, v pracovní oblasti. Buď se bojíme vztahů, nebo se bojíme opuštění. A mezi tím je tisíc různých odstínů chování, jednání, často nevědomého do té míry, že netušíme, kde se v nás bere a činí to nejen nás, ale i druhé nešťastnými. Co lze na této knize ocenit je kapitola o efektivní komunikaci, která přichází ve chvíli, kdy jste v knize už dávno za polovinou a pochopili jste, do kterého vztahového typu patříte, a kde je tedy vaše – možná doživotní – slabina. Nemusíte ji napravovat, ale stačí, když o ní víte a umíte rozeznat, kdy z vás nemluvíte vy, ale tato slabina. Kdy za vás tato slabina přemýšlí a našeptává vám, povětšinou naprosto hloupá řešení.

Najdete tu spoustu otázek, které si můžete položit. A hloubat nad odpověďmi, které často trefí do černého. Můžete se naučit podle návodů, teorií, praktických příkladů a přehledných tabulek mnohem efektivnější komunikaci, jež bere v potaz jistý, vyhýbavý nebo úzkostný attachment. Paradoxem totiž je, že někdy se komunikaci vyhýbáme proto, aby si partner nemyslel, že o něj příliš stojíme, nebo naopak aby si nemyslel, že o něj nestojíme. Jak fikané jsou deaktivační strategie, abychom se lásce vyhnuli? Po opadnutí okouzlení ztrácí člověk pel, no ano – protože přichází život. A tam teprve všechno začíná, nikoliv končí…. Nebo… touhy po ztracených láskách, ach!

„Touha po ztracené lásce má svůj praktický význam – slouží jako spolehlivá deaktivační strategie pro případné nové partnerské vztahy. A i když se ke své staré lásce již nikdy nevrátíte, spolehlivě zastíní vašeho nového partnera, který nikdy nebude moci dosáhnout jejích kvalit.“

Guláš. Dokonalý.

Citové pouto je kniha, která dokáže tento guláš velmi efektivně rozebrat na jednotlivé ingredience. Možná se guláš nezmění, ale vy se v něm, až ho dopodrobna poznáte, mnohem lépe vyznáte.

No a ten největší kus práce na vztazích je na vás!

Abych pravdu řekla, mám pocit, že není na světě nic fikanějšího, vychytralejšího, než lidská mysl a její umění přechytračit sebe samu.

O autorech:

Rachel S.F. Heller: Sociální psycholožka, studovala na Kolumbijské univerzitě a strávila dětství různě po světě, je nadšenou cestovatelkou, přednášela, pracovala jako konzultant pro velké firmy a nyní má psychologickou praxi pro rodiny a páry.

Dr. Amir Levine: Psychiatr a neurovědec, který při studiu na Kolumbijské univerzitě pomáhal matkám, aby si k dětem vytvořily bezpečné citové pouto. Jeho terapie a teorie vztahového attachmentu odhalila spoustu souvislostí s tím, jak se chováme ve vztazích, jak cítíme a reagujeme.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2019, www.synergiepublishing.com

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 20. 3. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 528
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.