Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Jana Bohutínská
Vloženo 10. 9. 2017
Líbí se mi

Prožíváte skvělé časy? Trénujte na ty horší

avatar
Jana Bohutínská
Vloženo 10. 9. 2017
Líbí se mi
Prožíváte skvělé časy? Trénujte na ty horší

Prožíváte skvělé časy? Trénujte na ty horší

"Hvězdy se ukážou jen ve 'světle' naprosté tmy,“ píše filozofka Anna Hogenová ve své knize Jak pečujeme o svou duši? V životě toužíme po štěstí a zpravidla děláme všechno pro to, abychom se vyhnuli bolesti, smutku, ztrátě, jakékoliv temnotě. Lehce se nám stane, že zaměníme štěstí za kýč – za něco, co se blyští a leskne, ale ve skutečnosti je to jen povrchní skořápka, která lehce praskne při prvním nárazu.

Co tiše čeká ve tmě

Jenže až v trochu horším čase vždycky zjišťuji, zda už jsem si v časech nejlepších snad přeci jen něco odpracovala - s jógou i koučováním. V letu na růžovém obláčku jsem měla v obojím pocit stagnace. Přitom jsem nepřestávala usilovat. Až v trochu horším čase si ale říkám, že to, co je skutečné a pravdivé, jen prostě není pokaždé poseté flitry a nebliká to na dálku, aby to upoutalo naši rozptýlenou, povrchní pozornost. Možná to tiše čeká ve tmě na chvíli, kdy se do ní propadneme a ponoříme, oči na ni uvyknou a my, až se rozkoukáme a překonáme ten největší strach, zahlédneme nějaký záblesk.

V trochu horších časech je načase přemýšlet a cítit o pravdě, o lásce, o víře a o štěstí - ne těch domnělých, ale těch, které podstatně nesou náš život. O všech těch velkých věcech, bez kterých nepřežijeme a které neztrácejí sílu, i když je záměrně snižujeme, relativizujeme, podezíráme z patosu a často se bojíme vyvolat je jejich pravým jménem.

Projít cestu temnotou, v níž se dlouho neukazuje žádný světelný záblesk, je posilující zkušenost. V té době vydrží a odolá jen to, co má skutečně pevné základy. Poznáváme, na co a na koho se můžeme spolehnout – na sebe i na pevné vztahy. Obrátíme se k sobě a do sebe a znovu uvažujeme o své síle a o smyslu. Nenecháme se temnotou pohltit, ale bereme ji jako zkoušku, která nás zocelí.

Plodná černota

Nikdo si nepřeje krizi a úzkost. Přesto z nich můžeme čerpat. Je snadné aplikovat všechny tipy a triky na spokojenost a štěstí, když v zásadě už šťastní a spokojení jsme. Je snadné utvrzovat se v tom, že je možné na všem najít něco dobrého, v době, kdy se nám ve všem v zásadě daří. Jde snadno potvrdit si pravidlo, že se dá na všem něco naučit, když je zrovna v našem životě v zásadě všechno fajn. Jenže opravdová zkouška přijde, až když se propadneme do temnoty a setkáme se tam s mnoha stíny. Často, a ne náhodou, se v této souvislosti poukazuje na květ lotosu, který vidíme na vodní hladině, ale jenž koření ve tmě a bahně v hloubce pod vodou.

Černota je plodná a i když se často nedá snést, mnohé nám vždycky daruje. Bez ní bychom se toho o sobě dozvěděli mnohem méně. Možná by nám unikala hloubka. A možná bychom pozapomněli, jak cenné je být člověkem – silným, milujícím, ale i citlivým a křehkým.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 14. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 12. 9. 2017

Krásný článek

Odpovědět
avatar
Jana Bohutínská 13. 9. 2017

Moc děkuji ))

Tamara
Tamara 11. 9. 2017

Kamarádka má svou životní zkušenost, kterou krásně shrnula: když dolů, tak hluboko, když nahoru tak vysoko. Já se cítím už tak nějak vybalancovaně. Žijeme si spokojený život, jsme zdraví, i naše děti a vnouče.

Odpovědět
sipeji
sipeji 11. 9. 2017

Tak to je, jednou jsi dole a jednou nahoře.....vždy když jsem "nahoře" čekám co špatného přijde....

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 434
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.