Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 15. 2. 2021
Líbí se mi

PROČ ŠKYTÁME?

sasidlo
sasidlo
Vloženo 15. 2. 2021
Líbí se mi
PROČ ŠKYTÁME?

PROČ ŠKYTÁME?

Škytání je pro děti důležitá funkce pro vývoj v mozku. Tento reflex je natolik důležitý, že si jej uchováváme i v dospělosti, kdy jsme na něj rovněž náchylní, myslí si vědci. Informoval o tom server The Telegraph.

Škytavka je způsobena náhlými kontrakcemi bránicového svalu, jež vyvolává v mozku elektrickou aktivitu. Ta dětem pomáhá naučit se regulovat jejich dýchání, tvrdí neurologové z University College London. Díky svalovým kontrakcím mozek monitoruje ventilační svaly, takže dýchání se nakonec stává dobrovolně kontrolovaným pohybem bránice.

Už v devátém týdnu těhotenství lze u dítěte škytání detekovat. Jedná se o jednu z prvních ustálených aktivit kojence. Pokud se narodí zhruba tři týdny před původním termínem, jsou na škytání více náchylní. V průměru tak škytají 15 minut denně, tvrdí vědci.

Studie londýnských neurovědců založena na zkoumání mozkových vyšetření 13 novorozenců tak vědce navedla k nové otázce: Proč škytáme také v dospělosti? "Naše zjištění nás dovedla k tomu, abychom se zajímali o to, zdali škytavka u dospělých, která se primárně jeví jako nepříjemnost, může ve skutečnosti být pozůstatkem reflexu, který nám zůstal z dětství, kdy plnil důležitou funkci," řekla vedoucí výzkumu Kimberly Whiteheadová.

Svou domněnku ohledně pozůstatku reflexu se jim však zatím nepodařilo vědecky prokázat. Pravý důvod škytání u dospělých, mimo případy stresu, vzrušení či specifické stravy, tak stále zůstává záhadou. "Důvody, proč škytáme, nejsou zcela jasné. Patrně to může mít vývojový důvod, vzhledem k tomu, že plod a novorozenci tak často škytají," uzavírá Whiteheadová ve studii.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
jitkakytka
jitkakytka 18. 2. 2021

opět poutavý článek***

Odpovědět
lemur
lemur 16. 2. 2021

Zajímavý článek.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 16. 2. 2021

Děkuji

Jana Siff Srami
Jana Siff Srami 15. 2. 2021

zadržet dech a pořádně ruce propnout směrem nahoru - to jediné mi funguje

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 16. 2. 2021

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 15. 2. 2021

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 15. 2. 2021

hodně zajímavé

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 16. 2. 2021

To je

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.