Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 7. 4. 2021
Líbí se mi

Proč se potíme?

sasidlo
sasidlo
Vloženo 7. 4. 2021
Líbí se mi
Proč se potíme?

Proč se potíme?

Proč se potíme?

Pot ochlazuje lidské tělo a chrání pokožku.

Pot plní dvě funkce:

1. Reguluje tělesnou teplotu. Např. při vysokých teplotách nebo fyzické námaze lidské tělo reaguje zvýšeným pocením, začne docházet k tzv. odpařování, které následně poskytuje lidskému tělu chladicí účinek na kůži a tím dochází ke snížení teploty.

2. Zvlhčuje pokožku a tím ji chrání před popraskáním

Častou příčinou pro zvýšení pocení může být způsobeno vnějšími faktory (fyziologickými – např. zvýšená námaha při sportování), nebo může být patologické povahy (určitá nezdravá funkce či nemoc těla – signálem může být v tomto případě také noční pocení).

• Fyziologická (pot vzniká vnějšími faktory)
• Patologická (pot vzniká vnitřními faktory)

Pocení je do určité míry normální. Pokud se však potíme, ikdyž k tomu není důvod, může se jednat o nemoc nebo o tzv. nadměrné pocení. V tom případě bychom měli tomuto stavu věnovat patřičnou pozornost a vyloučit případné riziko nějaké skryté jiné nemoci.

Typický zápach potu nevyplývá z potu samotného, ale hlavně z výměšků bakterií rozkládajícími pot. Látky, jako je například kyselina máselná jsou odpovědné za silný zápach, mezi nejvýraznější pak patří zápach od nohou.  Abychom tedy zamezili zápachu, je důležitá hygiena. Protože sprchování nebo koupání zlepšuje situaci jen na chvíli, do doby než se zase zpotíme, je nutné používat vhodný deodorant, který zadržuje reprodukci těchto bakterií. Přesto deodoranty samotný problém pocení nevyřeší, jelikož zápach pouze překrývají a jejich funkčnost je ve většině případů jen krátká.

 

Odpověď na otázku, proč se potíme, nyní již určitě znáte. Co však dělat v momentě, kdy vyhodnotíme naše pocení jako přílišné, tedy pocitově nad normálem? Pro účinné zastavení silného pocení je nutné používání speciálních sprejů určené přímo na nadměrné pocení (pozn. doporučené specializované spreje uvádíme na konci tohoto článku). Jen takové antiperspiranty dokáží odolat i silné sekreci potu a pocení spolehlivě omezit.

Kromě samotného pocení je známo, že muži a ženy bez rozdílu vytvářejí různé bakterie zodpovědné za zápachu potu, které bývá také doprovázeno pocity svědění kůže na těle. Intenzita tohoto tělesného pachu se liší od člověka k člověku. Někteří lidé však trpí štiplavou vůni potu, která se odborně nazývá bromhidróza.

Co Vám pomůže na pocení jsou specializované antitranspiranty. Přestaňte vyhazovat peníze za běžné antiperspiranty z obchoďáků a přejděte na něco, co opravdu funguje proti pocení:

forte 9009

SweatStop Forte
nadměrné pocení

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
jitkakytka
jitkakytka 9. 4. 2021

díky za vysvětlenísama to dobře znám = potím se hodně, nemám štítnou žlázu, je to hodně nepříjemné

Odpovědět
boxAS
boxAS 8. 4. 2021

Aspoň nemusíme vyplazovat jazyk jako pes.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 9. 4. 2021

Někdy mi k tomu moc nechybí

Svata
Svata 7. 4. 2021

Zajímavé

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 8. 4. 2021

ohnivázenaMagdalena

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 8. 4. 2021

Kahomar
Kahomar 7. 4. 2021

nadměrným pocením opravdu netrpím, to už musí být, abych se zpotila

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 8. 4. 2021

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 248
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.