Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 17. 2. 2021
Líbí se mi

Proč nás bolí hlava ze studené zmrzliny?

sasidlo
sasidlo
Vloženo 17. 2. 2021
Líbí se mi
Proč nás bolí hlava ze studené zmrzliny?

Proč nás bolí hlava ze studené zmrzliny?

Auvajs! Obličej se vám náhle svraští v ukrutné bolesti, hlavu pro zmírnění tohoto utrpení držíte v dlaních anebo si mačkáte spánky. Mrzne vám mozek! Proč vás ta zmrzlina nemiluje stejně jako vy ji? Odborníci na poli neurovědy znají odpověď.

Mrzne nejen po zmrzlině, ale po čemkoli ledovém, co sníte anebo vypijete příliš rychle. Vědci pro tento velmi častý jev mají dokonce pojmenování, jedná se o sphenopalatine ganglioneuralgia. Složité na vyslovení, natož pro zapamatování, viďte?

Tuto zcela přirozenou reakci mozku na něco ledového můžete jednoduše pojmenovat jako bolest hlavy způsobená chladem, zmrzlinová bolest hlavy anebo anglickým termínem brain freeze.

Mozek má záchrannou brzdu

Když sníte hodně rychle zmrzlinu anebo ledovou tříšť, mozek zatáhne za záchrannou brzdu a sděluje nám informaci ve smyslu: „Hele, tak takhle by to nešlo. Koukej jíst tu zmrzku pomaleji. Vychutnávej!“ Ledovou pochutinou totiž velmi rychle změníte teplotu v zadní části krku, kde se nacházejí pravá a levá krkavice (levá a pravá karotická tepna), které zásobují mozek krví. Právě proto hlava bolí. 

Je zmrzlinová bolest hlavy nebezpečná?

Tento typ bolesti hlavy má opravdu rychlý nástup. Odejde však stejně rychle, jako přijde. Obvykle. Vědecký článek International Classification of Headache Disorders totiž uvádí, že brain freeze může trvat až 10 minut.

Čistě teoreticky by mohl být brain freeze i zdraví nebezpečný. Nicméně obranné mechanismy našeho těla nám zdraví tímto způsobem ohrozit nedovolí. Bolest hlavy po požití něčeho ledového je tak ukrutná, že nás donutí odhodit lžičku a přestat jíst.

Ženy trpí zmrzlinovou bolestí hlavy častěji

Tak to alespoň říkají průzkumy. Nicméně častější výskyt tohoto druhu bolesti hlavy u žen je nejspíš způsoben vyšší prevalencí k potížím tohoto typu u žen obecně.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana Siff Srami
Jana Siff Srami 17. 2. 2021

aha, už chápu

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 18. 2. 2021

sasidlo
sasidlo 19. 2. 2021

Už konečně víme proč

hudlenka
hudlenka 17. 2. 2021

Když si to přečtu, je to jasné, a hlavně si myslím, že když je v létě pařák a tělo rozpálené, tak to pak musí dvojnásobně působit. Já naštěstí zmrzlině moc nedám. Vloni jsme si venku dali 2 x za celé léto? A doma občas.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 18. 2. 2021

sipeji
sipeji 17. 2. 2021

Ono to dává jasný smysl.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 17. 2. 2021

Souhlasím

Kahomar
Kahomar 17. 2. 2021

tak s tímto jevem jsem se ještě nesetkala

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 17. 2. 2021

Já ano

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 489
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.