
Když se řekne čarodějnice, mnoho z nás si představí ženu letící na koštěti. Podle historiků má tento obrázek původ ve středověké Evropě. Stojí za ním jen mýty a pověry nebo má i racionální vysvětlení.
Neslavně proslulé hony na čarodějnice často mířily na místní ženy- bylinkářky. Dřive totiž lidé nedokázali vysvětlit působení některých látek, a tak účinky některýchdruhjů bylinek připisovali kouzlům a čarování. Tím spíše, pokud šlo o účinky halucinogení.
Některé látky s halucinogeními účinky působí silněji a bez nežádoucích účinků, když se aplikují do podpaží nebo na silně prokrvenou sliznici ženských pohlavních orgánů. A protože koště bylo nejblíže, údajně po něm bylinkářky sahyly, aby takto dosahovyly omamných stavů. Odtu prý, řečeno trochu vulgárně, vznikla představa "pohybu na koštěti".
A proč létání? Když aplikace omamné látky přinese kýžený stav, nezřídka se jedná o pocity létání, přemístění na dlouhé vzdálenosti či jiné, stěží popsatelné, "nadpozemské" stavy.
Zda je toto vysvětlení pravdivé, se nám však nikdy nepodaří s jistotou ověřit. Nesmíme také zapomenout, že většina našich znalostí o těchto dobách a jevech pochází z popisů inkvizitorů, kteří zaznamenávali věci po svém, tedy tak, aby co nejvíce očernili a démonizovyli ženy a muže obviněné z čarodějnictví. Obvinění byli také velmi často mučeni a přiznali se k čemukoli, co po nich inkvizitoři chtěli.
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
Zajímavé
Zajímavé