Jak si můžete předčíst v předchodích článcích, měsíc říjen patří žaludku.
https://www.gresik.cz/  si můžete pořídít už specializované směsy pro žaludek v různých podobách.
Vyzkoušela jsem:

*enzo*
MÁTOVÉ ŽALUDEČNÍ KAPKY ( pozor připravují se z lihu tudíž nejsou vhodně pro dětí, těhotné a kojící – myslím si ale, že není k zahození je řádně naředit, pak Vám určitě ublížit už nemohou)
      Jsou jak pro preventivní užívání, proti nemocem spojených s trávicím ústrojím, tak pro užití již při daném problému se žaludkem.

*enzo*
BYLINNÁ ŽALUDEČNÍ SMĚS 
      Opravdu mě překvapilo jak je chutná. 
      Je vhodná pro normální činnost gastrointestinálního traktu.
      Z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit, mívám potíže při tzv. dietních chybách ( pálení žáhy, těžký žaludek, nemohla jsem v noci spát), vždy když jsem měla něco těžkého k jídlu, nebo více kořeněného dala jsem si tento čaj, a musím říci že opravdu mě potíže ustály. 
      Není od věci si ho dát prostě jen tak 2x do týdne a dopřát žaludku trochu ,,relaxu´´. 🙂 

*enzo*
MÁTA PEPRNÁ 
      Myslím, že to tu ani nemusím rozvádět, protože to je osvědčená klasika při žaludečních obtížích.
      Proto Vám sem dám něco zajímavého o této trvalce, kterou má většina z Nás na zahrádkách. 😉
😎

Lidové názvy:Lepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové koření, fefrminc 

Původ a sběr:Přirozený kříženec máty vodní a máty klasnaté pocházející ze Středozemí, poprvé však byla popsána v Anglii v 18. století, dnes se pěstuje v mírných pásech celého světa. Sklízí se nať. 

Popis:Bylina vysoká 30-80cm s nadzemními plazivými oddenky. Čtyřhranná lodyha lysá nebo roztroušeně chlupatá, listy vstřícné, úzce vejčité, špičaté, řapíkaté, zubaté. Kvete v hustých lichopřeslenech narůžovělými nebo nafialovělými kvítky od srpna do září. 

Léčení:Mátě se říká „nejstarší lék světa“. Nálev z listů je první pomocí při poruchách zažívání, působí protizánětlivě a proti nadýmání i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy. Posiluje nervovou soustavu, ochlazuje, působí proti svědění. 

Pěstování:Preferuje polostín a vlhkou humózní půdu. Proti mezidruhovému křížení stříháme květy. 

Množení:Množí se pouze dělením, máty se ze semen nemnoží. 

Zajímavosti:V Evropě se nachází asi 15 druhů máty. Snadno se mezi sebou kříží a bujně se rozrůstají. Archeologické nálezy uvádějí používání máty už kolem roku 8000 př.n.l.. Posiluje preventivní působení lipového čaje, dohromady se saturejkou pomáhá při impotenci a frigiditě, s rozmarýnem zlepšuje tělesnou i duševní kondici. Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/mata-peprna-mentha-piperita.htm#ixzz2r7hTtYcJ 

Účinky éterických olejů:Svěží výrazná mátová vůně s chladivých efektem. Snižuje práh bolestivosti, posiluje zažívání (kolika, nevolnost, zácpa, nadýmání) a nervy (migréna, závratě, špatná paměť, koncentrace, vyčerpání), má protiinfekční účinky. Nepoužívejte při srdečních onemocněních, horečce a epilepsii, v těhotenství a pro děti do 5 let.
Přidejte 3-5 kapek do vody v aromalampě nebo požadovaný počet kapek do difuzéru či inhalační tyčinky. Možno použít také k přímé inhalaci. Nepoužívejte neředěné na pokožku, chraňte oči a chraňte před dětmi. 

*enzo*

 

https://www.instagram.com/petrusebartysova

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account