Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 16. 4. 2017
Líbí se mi

Přátelé od dětství. Nejpevnější pouto, které nás ovlivní na celý život

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 16. 4. 2017
Líbí se mi
Přátelé od dětství. Nejpevnější pouto, které nás ovlivní na celý život

Přátelé od dětství. Nejpevnější pouto, které nás ovlivní na celý život

 

Opravdový přítel je ten, kdo o nás ví všechno a přesto nás má rád. V této známé větě je skryto vlastně ono „tajemství“ přátelství na celý život.

Čas je tím aspektem, který hraje hlavní roli ve všech našich vztazích. Čas strávený společně, společné zážitky. V mládí jsme ještě relativně nepopsané listy, jsme otevřeni mnoha věcem, neděláme si tolik starostí. Většinou máme na starosti jen sami sebe. Hledáme se, vzděláváme se, cestujeme, poznáváme svět. Na této cestě potkáváme relativně více lidí, než v dalších částech života. Dá se tedy říci, že je větší šance, že najdeme tu spřízněnou duši, která bude s tou naší příjemně rezonovat.

Rezonance je souznění i odezva. A toto je právě třeba, aby dobrý přítel byl tím, čím má být. Víme o sobě od mládí vše. Zažili jsme, když je nám zle i když jsme opilý štěstím. Dobrý přítel neodsuzuje, ale také nekýve za každých okolností. Dokáže dát reflexi i pochopení. Mlčí, když je třeba a mluví, když nám není do řeči. Dává návrhy jak řešit to či ono, ale nevnucuje svá řešení.

O čem to tedy celé je?

Je to o sdílení, zrcadlení, pochopení a radosti. Abychom mohli být dobrými přáteli musíme být v mnohém podobní, ale také můžeme být v mnohém úplně rozdílní. Ale co musí být splněno, je vzájemná úcta, stoprocentní důvěra, účast a reflexe. Není třeba přemýšlet co říct a co ne, jak vypadáme, jestli máme doma uklizeno, dost peněz, jestli se to hodí. Absolutní přirozenost, uvolnění to jsou atributy kvalitního přátelství.

Životem procházíme a sbíráme své zážitky, životní zkušenosti, výhry i prohry jako korálky na náhrdelník. U toho všeho jsou naši nejlepší přátelé. Radují se s námi i pláčou. I my známe jejich „náhrdelník“ a víme, že když bude třeba a jednomu z nás se roztrhne, přispěcháme na pomoc a uděláme vše proto, aby ten uzlík byl co nejpevnější a daly se navlékat další korálky.

Važme si přátelství

Dlouhodobá přátelství profitují z toho, že ten pomyslný náhrdelník je tak dlouhý, že ho můžeme omotat i dvakrát a proto je pevnější a silnější. Važme si takových přátelství, jsou tím nejcennějším, co v životě máme. S partnery se můžeme rozejít, děti se rozprchnou do světa, ale přátelé nám zůstávají po celý život.

 PS: přečtěte si také článek o tom, jak běžné rutiny mohou změnit náš život

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 16. 8. 2017

Odpovědět
k.eva
k.eva 16. 8. 2017

Odpovědět
sipeji
sipeji 16. 8. 2017

kdo má takového přítele, má strašně moc

Odpovědět
Murmus
Murmus 16. 8. 2017

bez přátel to neni život

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 196
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.