Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

KamilaK
KamilaK
Vloženo 18. 7. 2019
Líbí se mi

POZITIVNÍ PSYCHOLOGIE: Rozvíjejte své silné stránky

KamilaK
KamilaK
Vloženo 18. 7. 2019
Líbí se mi
POZITIVNÍ PSYCHOLOGIE: Rozvíjejte své silné stránky

POZITIVNÍ PSYCHOLOGIE: Rozvíjejte své silné stránky

Kdo chce naladit svůj život na pozitivnější notu, měl by se přestat soustředit na své domnělé nedostatky, ale naopak začít vnímat své silné stránky a užívat si je.

Když pomyslíme na psychologii, většinou nám v mysli ihned vytanou negativní konotace: deficit, problémy, duševní choroby, zkrátka všechny ty věci, které vnímáme jako něco, co musíme změnit nebo se s tím nějak vypořádat.

Pozitivní psychologie tento model obrací zcela naruby. Soustředí se na dobré a silné stránky duševního života. Spíše než vymýtit slabosti se snaží trénovat to, v čem se cítíme dobří. Zatímco konvenční psychologie se snaží dovést naše duševní zdraví z pomyslných minusových hodnot na nulu, pozitivní psychologie jde však ještě dál a z nuly se poté snaží dosáhnout co nejvyšší hodnoty kladných čísel.

Ani když nejsme zrovna přímo duševně nemocní nebo netrpíme depresí, neznamená to, že jsme zcela spokojení. Často pociťovanou jakousi prázdnotu můžeme vyplnit pozitivními myšlenkami a pocity, což nám ihned dodá nadšení a elán do dalších dní. Je to stejné jako s plachetnicí, abyste mohli jet dál, musíte nejprve zaplnit všechna rozbitá místa. Ale abyste úspěšně dojeli do cíle, potřebujete také vítr do plachet. A to jsou právě ty silné stránky.

Poznejte své silné stránky

Za jakých podmínek dokáže člověk rozkvést? Vědci zjistili, že existuje šest hodnotných ctností: moudrost, odvaha, lidskost, spravedlnost, umírněnost a transcendence. K nim přiřadili 24 charakterových vlastností, které se vyskytují u všech velkých kultur po celém světě a které stojí za životní spokojeností. Například: Odvážní lidé jsou autentičtí, stateční, vytrvalí a entuziastičtí. Ctnost lidských bytostí vzniká z přátelskosti, schopnosti navazovat vztahy a sociální inteligence. Samozřejmě, že každý člověk má jiné silné stránky. Ale často si ani těchto již existujících vlastností není vědom.

Uvědomujte si své pozitivní emoce každý den

Díky vskutku jednoduchým různým cvičením zvládnete docela snadno dát ve svém životě větší přednost kladným emocím, skutkům a vlastnostem. V první řadě si pořiďte svůj deníček štěstí, který vám pomůže intenzivněji vnímat a pamatovat si šťastné pocity a okamžiky. Každý druhý den si do něj zaznamenejte, co se za ty dva dny stalo dobrého, proč a jak jste k tomu přispěli vy sami. Je vědecky dokázáno, že i takovýto malý deníček dokáže zvýšit náš dobrý pocit.

Také další věc určitě stojí za pokus, a to vytvořit si vlastní pozitivní portfolio. Tedy založit si například nějakou složku nebo krabičku, do níž si budeme ukládat suvenýry, fotografie, pohledy nebo jednoduše cokoliv dalšího, co nám vždy rychle připomene, jaké šťastné a obohacující okamžiky jsme prožili. Jestli chcete podpořit své vztahy k ostatním lidem, snažte se komunikovat aktivně, konstruktivně a se zájmem se doptávejte. Udělat někomu radost, darovat někomu svůj čas nebo mu přinést nějakou maličkost posiluje naše spolubytí. A k dobrému pocitu přispívá také umění vědomě prožít a ukázat vlastní vděčnost vůči ostatním.

Každý začátek je těžký. Často se nám daří spíše vztekat se kvůli svým nedostatkům než se těšit z dovedností. Proto se na tahle každodenní cvičení především v začátku soustřeďte opravdu pozorně. Najednou si začnete uvědomovat i maličkosti, které probíhají dobře, aniž bychom si jich dřív všímali. Když si z těchto maličkostí, dobrých skutků, pozitivních emocí i obohacujících zážitků poskládáte mozaiku, dostanete ucelený obraz svého docela dobře probíhajícího života. A až si do svého deníku štěstí jednou zapíšete i krásný východ slunce nebo úsměv při náhodném setkání, začnou plachty vašeho života nabírat pozitivní vítr zcela samy.

Zdroj obrázků: pixabay.com

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 19. 7. 2019

Ano, je potřeba žít pozitivně, stále to opakuji manželovi...

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 19. 7. 2019

já si to opakuji každý den večer a ráno to nějak zapomínám

hudlenka
hudlenka 20. 7. 2019

někdy se to tak semele, že není moc důvodů být pozitivní, ale musíš si říkat: Kamilo, jsem silná žena, mám dvě krásně děti, mám (?) práci, kde bydlet, tak co mi chybí!!!!

lemur
lemur 19. 7. 2019

Je dobré být každý den pozitivní.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 19. 7. 2019

KamilaK
KamilaK 18. 7. 2019

Kéž by byli všichni lidi na světě šťastni!

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
86 534
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.