Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana101
Jana101
Vloženo 16. 5. 2021
Líbí se mi

Konflikty ve vztazích - 8. část (poslední)

Jana101
Jana101
Vloženo 16. 5. 2021
Líbí se mi
Konflikty ve vztazích - 8. část (poslední)

Konflikty ve vztazích - 8. část (poslední)

Kořenem našich rozporů jsou tedy právě žádostivosti (chtění, nechtění), dvojakost. Žádostivost s sebou přináší bolest a hned zase snahu vyhnout se jí. Proč je v nás tahle dvojakost? Dvojakost určitého druhu sice v přírodě existuje (muž-žena, světlo-stín, den-noc, atd.), ale proč existuje vnitřně, psychicky?

Proč je v nás psychická dvojakost? Proto, že jsme byli vychováni, abychom neustále srovnávali co je a co by mělo být. Jsme podmínění tím, co je údajně správné a špatné, morální a nemorální. Uvěřili jsme, že úvahy o opaku závisti, násilí, žárlivosti a ničemnosti nám pomohou zbavit se těchto nepříjemných věcí. Opak je to, čím chceme rozdrtit to, "co je"; je to však únik od skutečnosti. Opak používáme jako prostředek, kterým se chceme vyhnout skutečnosti, o níž nevíme, jak s ní naložit. Tisíciletá výchova nás přesvědčila, že ke zvládnutí daného stavu si musíme vytvořit ideál: opak toho, "co je". Člověk plný ideálů se domnívá, že se pomocí opaku zbaví skutečnosti, jenže to nelze. Můžeme do konce života kázat nenásilnost, a přesto budeme zasívat násilí na každém kroku. 

Zatímco jste plní představ, jací byste měli být a jak byste měli jednat, ve skutečnosti se chováte úplně jinak. Z toho vyplývá, že ideály, principy a víra vedou k přetvářce a k nepoctivému životu. Ideál vytváří opak toho, "co je".

Když však víte, jak být s tím, "co je", pak už ideálu není třeba. Snaha být jako někdo jiný anebo jako naše ideální představa, je jednou z hlavních příčin lidských rozporů, rozepří a zmatků. Zmatená mysl, ať dělá co dělá, zůstane, jaká je, a její činnost povede pouze k dalším zmatkům a konfliktům. To je stejné, jako bezprostřední fyzické nebezpečí.

Takže co zbývá udělat? Přestat jednat v pojmech zmatku a jednat celistvě, být s tím, "co je", bez posuzování a poměřování. 

Zdroj: D. Krišnamúrti: Volnost, která neví

Foto: Pexels

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 17. 5. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 5. 2021

pravda pravdoucí

Odpovědět
Jana101
Jana101 17. 5. 2021

teď to jen uplatňovat v praxi

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 490
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.