Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 9. 5. 2017
Líbí se mi

Pokora je stále velmi vzácná, jak k ní můžeme dojít?

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 9. 5. 2017
Líbí se mi
Pokora je stále velmi vzácná, jak k ní můžeme dojít?

Pokora je stále velmi vzácná, jak k ní můžeme dojít?

 

Chystali jsme se s manželem už po dvanácté na ples na Pražský hrad – vrchol plesové sezony. Nechtělo se mi. Koupila jsem si nejdražší šaty v životě v naději, že to mé těšení podpoří – nepovedlo se. Večer probíhal klasicky, korzování, povídání o tom, kdo postavil nový dům, jak děti studují na prestižních školách, jak se vyvine situace na blízkém východě.... Pokus o to  zatančit si v přeplněném Španělském sále. Zobla jsem asi patnáctou jednohubku, ochutnala lososa s kaviárem, zapíjela šampaňským, ale pocit, že bych byla raději doma v pyžamu, se vkrádal dál.

 Sedla jsem si na chvilku k jednomu ze stolků a přisedl si ke mně velmi starý muž. Měl černé brýle, protože byl slepec a měl francouzské hole. Přesto měl velmi radostný výraz a dal se do řeči. Hovořil o tom, jak je šťastný, že tady může být, jak je to tady krásné (a to byl slepý!), jak tady mají dobré víno, skvělé jídlo a krásně hrají..... Byl to válečný veterán, který přežil válku, koncentrák i lágry padesátých let. Povídali jsme si asi půl hodinky a setkání s ním vrhlo naprosto nové světlo na to, kde jsem a jak to vnímám. Chyběla mi pokora, která postupně klíčila v mé duši při konverzaci s tímto mužem. Je to už několik let, ale od té doby vím, že:

Pokora předpokládá úctu k životu, pochopení a přijetí zodpovědnosti za své činy. Dále ztotožnění se s univerzálními zákony a úctu k přírodě. Nesouzení všeho a všech. Pochopíme ji, když si plně uvědomíme přesah všeho, co nás obklopuje a připustíme, že nejsme pány všeho tvorstva.

 V životě to bývá tak, že se o ni začneme zajímat, až když se nám dějí věci, které nejsou moc příjemné. Tehdy si připustíme, že jsme někde něco nepochopili, udělali chybu nebo jsme byli příliš pyšní. Pýcha předchází pád a v tom lepším případě za ní jde o několik kroků sice pozadu, ale jde, pokora.

Pokory lze dosáhnout i jiným způsobem a to vzdělávání se. Zjištění, že je tolik věcí, o kterých nic nevíme, vyvolává u lidí, kteří toho jsou schopni právě pocit pokory. Ta v tomto případě pramení ze zjištění, že nestihneme vše pojmout, pochopit, naučit se. Vede nás k úctě k životu jako takovému. Pokorný člověk je především skromný, protože si uvědomuje, co vše je nad jeho obzory, co vše neví a nestihne se naučit. Sálá z něj obvykle klid, mír a porozumění.

Pokora je důsledkem i toho, když zažijeme hrůzné věci a tyto zážitky dokážeme přetavit do zkušeností a poznání. Tím získáme obrovský nadhled a dokážeme se radovat z maličkostí a vnímat věci, které jiní nedokážou. Pokorný člověk neodsuzuje a dokáže odpouštět. Má víru v dobro a špatné věci bere jako součást života, jako možnost poznat více sám sebe.

 Pokora je stále ještě velmi vzácná, proto když ji v sobě objevíme, važme si ji. Potkáme-li člověka, který už s ní žije, učme se od něj!

 

Příště o víře

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
vendilka3
vendilka3 16. 7. 2017

Odpovědět
Terezka.zamilovana
Terezka.zamilovana 15. 7. 2017

Moc hezké, nedávno jsem dostala od mé mámy výčitku, že mi pokra chybí, ale já si vážím velice všeho co v životě mám, snažím se co nejvíc chápat ostatní, odpouštět a všechno....a nejvic jsem na sebe naštvaná, když mě někdo štve svým chováním a já pak se snažím to nějak zpracovst proč mě to tak vytáčí a jak to ignorovat....

Odpovědět
lemur
lemur 12. 5. 2017

Pěkné.

Odpovědět
matejm
matejm 10. 5. 2017

Hezké počtení

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 289
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.