Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

H-Ellen
H-Ellen
Vloženo 12. 5. 2017
Líbí se mi

POKORA - další z mých úvah

H-Ellen
H-Ellen
Vloženo 12. 5. 2017
Líbí se mi
POKORA - další z mých úvah

POKORA - další z mých úvah

V jedné vzdělávací skupině na facebooku se rozpoutala zajímavá diskuze kolem příspěvku ve znění:

NEMÁ SMYSL ŽÍT, KDYŽ NECÍTÍTE, ŽE ŽIJETE.

Pod příspěvkem se nenápadně krčila větička, že tento výrok byl vložen do úst jednomu z hrdinů Bondovky a s kamarádkou ta věta zarezonovala.

Nedovedete si představit, jaká plamenná debata se pod statusem strhla. Padala tam slova jako sebevražda, bible, skončení života, Boží přítomnost, pochopení, „jiný“ čas, patent na jedinou pravdu a.......taky pokora. A zazněla tam i otázka, co to vlastně pokora je. Je to ono, když chci, můžu a změním ve svém životě něco, co není podle mých představ?

Hodně jsem nad tím slovem přemýšlela.

V souvislosti s několikaletou bolestí mých kolenou a mentální příčinou nemoci se s tím slovem na šest písmen setkávám docela často, ale až do dneška jsem se nad jeho významem hlouběji nezamyslela.

Jeli jsme s přítelem z práce a cestou jsme nad tím hloubali společně. Když už jsme byli v hodně filozofické rovině a přicházeli na další a další interpretace, zcela spontánně ze mne vypadlo, proč ty naše debaty nenahráváme.......

Pokusím se dát dohromady alespoň zpětně průběh našeho rozhovoru a jeho výsledek.

 

„Dnes jsem se dohrabala k jedné diskuzi na téma pokora,“ říkám miláčkovi mezi otáčením volantem a řazením rychlosti cestou z práce, „co si pod tím slovem představuješ ty?“

„Nevím, ale něco jako neubližovat záměrně druhému, přijímat legrácky osudu.....“, odtušil on.

„No jo, ale to není úplně přesné. Spousta lidí má v posledních pár letech plnou pusu pokory, všichni se předhánějí a radí mi zpokornět jako mentální lék na moje kolena a já vůbec netuším, co to vlastně je“ sdílela jsem nahlas svoje myšlenky na toto téma, „jak bys definoval pokoru ty? Myslíš si, že jsem nepokorná?“

„Já? Určitě si nemyslím, že bys byla nepokorná. Ale představuju si to asi tak, jak jedná ta paní, se kterou jsi měla včera v čajovně tu několikahodinovou povídací a sdílecí schůzku. Že se ptá rostlin, jestli je může utrhnout, že jede v nepohodě někam daleko a zmrzlými prsty tvoří v lese mandalu, protože to tak cítí a tak. Ta je podle mne pokorná k přírodě, k lidem i k sobě.“

„Pokora k přírodě......hmmmm.....“, zamyslela jsem se.

„No ano, zachovat, co bylo, než jsme k tomu došli,“ filozofoval miláček dál, „a vzít si z toho i něco pro sebe.“

„Jůůůůů, tys na to přišel“ vykřikla jsem nadšením. Až jsem musela přibrzdit a dát čas a prostor si těch pár slov vrýt do paměti.

Pak už se dál moc nemluvilo.

Přemýšlela jsem si nad další adeptkou na rozhovor, co se jí budu ptát a jestli ona vůbec bude chtít odpovídat..... Že se nebude chtít nechat vyfotit, vím zcela jistě, ale ještě si nechávám půl promile naděje, že bych ji přece jen přesvědčila k portrétku.

A v tom další perla přítele: „I když ji nevyfotíš, budeš mít aspoň padesát procent. Když budeš trvat na fotkách, taky nemusíš mít nic.“ Jak velká pravda.

V dalším rozjímání, ale se vší pozorností věnovat se řízení, jsme dojeli domů a......

Neuklízím.

Nevařím.

Skoro nevnímám.

Vzpomínám a píšu další z úvah.

A ta moudrost dnešního dne?

POKORA JE ZANECHAT ZEMI – LIDI, ZVÍŘATA, VĚCI, PŘÍRODU – V LEPŠÍM NEBO STEJNÉM STAVU NEŽ PŘEDTÍM A NĚCO Z TOHO PŘI SETKÁNÍ PRO SEBE ZÍSKAT – ZKUŠENOSTI, ZÁŽITKY, RADOST, ZAMYŠLENÍ.

A TAKY RESPEKTOVAT DRUHÉHO – JEHO ROZHODNUTÍ, TEMPO, ZPŮSOB PRÁCE, VYJADŘOVÁNÍ.

A NEBRAT SI TO OSOBNĚ

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 17. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 12. 5. 2017

Helenko, je to hodně filozofické bádání, ale je o tom, že každý se jednou zastavíme a dumáme, přemýšlíme, plánujeme....a ano, chce to pokoru a respekt,s tím velmi souhlasím...a já ještě potřebuji hodně lásky...tu mi naštěstí manžel dává v hojné míře, taky dcera, tatínek, kamarádky....život má cenu žít!!!!

Odpovědět
H-Ellen
H-Ellen 12. 5. 2017

Leničko, já bádám a dumám většinu dne poslední dobou. O lásce jako takové jsem ještě nepsala, ale ty nápady se mi rojí hlavě častěji než dřív, tak určitě něco zas vyplodím Děkuji Ti za všechna milá slova

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 166
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.