Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana101
Jana101
Vloženo 7. 12. 2019
Líbí se mi

Počátek moudrosti leží v sebeporozumění

Jana101
Jana101
Vloženo 7. 12. 2019
Líbí se mi
Počátek moudrosti leží v sebeporozumění

Počátek moudrosti leží v sebeporozumění

Po staletí člověk hledá něco, co je nad ním a jeho hmotným světem, něco, čemu se říká pravda. Lidé si neustále kladou otázky typu "K čemu to tady všechno je? Jaký má život smysl?".

Jak píše indický filozof Džiddú Krišnamúrti, jeden z nejvýznamnějších duchovních učitelů 20. století, "přizpůsobivý člověk se skutečnosti, nekonečnu a nezměrnosti nikdy nepřiblíží". Pokud však člověk inteligentně zavrhne všechny tradiční návyky, je volný a přestane se bát. Sice si tím způsobí mnoho problémů kolem sebe, ale osvobodí se ze zajetí ve své přizpůsobivosti. A náhle zjistí, že už nehledá. To je první věc, kterou je třeba se naučit: nehledat.

Odpověď, týkající se pravdy a smyslu života, nám nemohou zodpovědět žádné knihy, ani kněží či filozofové. Odpověď můžeme najít jen my sami, nikdo jiný. Proto je nutné poznat sebe sama. Počátek moudrosti leží v sebeporozumění... 

"Pravda nemá cestu, v tom je její krása," prohlásil Krišnamúrti. Pravda je vlastním žitím. Cesta vede pouze k nehybné, mrtvé věci. Jakmile zjistíme, že pravda je něco živého, něco v pohybu, co nemá žádné pevné místo, a nelze ji nalézt nikde v žádném chrámu, a nepřivede nás k ní žádný učitel, ani filozof, pak také zjistíme, že tato živá věc je to, co jsme my sami: naše zlost, násilí, křeč, zoufalství a starosti, s nimiž žijeme. Pravda je v porozumění tomu všemu. 

"Je tedy zřejmé, že nemůžeme na nikom záviset; není vůdce, učitele ani autority. Jsme jenom my - náš vztah k ostatnímu světu - a dál už nic."

 

Zdroj: Džiddú Krišnamúrti: Volnost, která neví

Foto: Pixabay

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Atevy
Atevy 13. 12. 2019

Odpovědět
lemur
lemur 8. 12. 2019

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 7. 12. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 485
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.