Plíce – orgán měsíce listopadu

Hluboký nádech…a výdech!
Listopad je měsíc, kdy se vyskytují první ranní mrazíky, listí ze stromů výrazně opadává a příroda se utišuje. Máme potřebu být více doma.
V tomto období bychom se měli více naučit hospodařit s naší energií, stejně tak, jak to můžeme sledovat v přírodě. Začínají se více projevovat deprese, strachy a špatná nálada. Podle čínské medicíny je elementem podzimu kov a z orgánů ke kovu přiřazujeme právě plíce v listopadu, tlusté střevo v prosinci. Posilujme imunitu našeho organismu.
Jak se oslabení plic projevuje?
Mezi typické projevy patří nemožnost se nadechnout, dušnost, kašel, výrazná únava, bušení srdce, vysychání pleti, i těžší onemocnění, jako astma a zápal plic. Pokud máte zahleněné plíce, máte zanesená a zahleněná střeva. Na úrovni duševní je to neschopnost nebo nechuť komunikace a smutná nálada.
Jak dostaneme plíce do rovnováhy?
V této době bychom měli chodit spávat brzo a vstávat s východem slunce. Je důležité shromažďovat naši duševní i fyzickou energii, která bude potřebná v zimních měsících. Sledujme, jak to dělá příroda, ve které už nic nepučí, ale naopak se vše stahuje do země.
Pozornost směřujme na nás, ne na vnější svět. I přes to, že venkovní počasí nás už neláká ven, je potřeba často pobývat venku, vyhýbat se zakouřenému prostředí a nočním aktivitám. Plíce souvisí s dýcháním, je proto vhodné zařadit nějaké dechové techniky. Ne nadarmo se říká, že bez dechu není života.
Na duševní úrovni charakterizují plíce schopnost naší otevřené komunikace, toleranci, umění čistě přijímat i dávat a svobodu se nadechnout. Někdy je těžké určité situace skutečně „rozdýchat“. Astma je typické nerovnováhou mezi dáváním a braním. Astma nás dusí, i když je kolem pro všechny vzduchu dost.
Je potřeba se naučit přijímat = možnost volně se nadechnout do celých plic a dávat = čistě vydechnout to krásné v nás.

 *enzo*
Slabost plic se projevuje jejich nedostatečností, většinou špatným dýcháním, spolu s narušením sliznic a přehnanou citlivostí pokožky. K tomu obyčejně přistupují poruchy lymfatického systému, zejména v oblasti hrudní kosti. Proto jsou velmi vhodné lymfatické masáže. Plíce jsou v čínské medicíně spojeny s tlustým střevem a potažmo s kůží. Může se tedy vyskytnout i zácpa, nadýmání, průjem nebo vyrážka. Levá plíce odpovídá levé tváři, pravá pak pravé polovině obličeje.

*enzo*
Posilněte se!

    Koření a bylinky: pepř, chilli, zázvor, směsi koření kari a masala, pažitka, hřebíček, kardamom, skořice, fenykl, anýz, koriandr,  kmín
    Ovoce: jablka, hrušky, švestky – i sušené, stejně tak brusinky, rakytník, hrozny, meruňky, datle
    Zelenina: cibule, česnek, feferonky, křen, zelí, řepa, ředkev, mrkev, petržel, celer, květák, brokolice, kapusta, kedlubny, pórek
    Obilniny: rýže (ideálně natural), pohanka, jáhly, ovesné vločky, ječmen, špalda, quinoa
    Luštěniny: červené a bílé fazole, červená a hnědá čočka, sója, tofu

Jsou vhodné houby, vlašské ořechy, med, mátový a šípkový čaj, a obecně čaje, které posilují plíce a průdušky – jitrocel, mateřídouška, měsíček, plicník, přeslička, kopřiva, rdesno ptačí, řebříček. Taktéž nám pomohou výtažky z bylin jako je lichořeřišnice nebo echinacea. Na podporu odkašlávání je vhodná i lékořice. V lidovém léčitelství se doporučovalo žvýkat kořen puškvorce.
Mléčné výrobky se snažíme až do jara úplně vypustit, vnáší do těla chlad a zahleňují nás, stejně tak bílá mouka. Vyřaďte kávu (kromě obilné) a černý čaj. Zvyšte příjem potravin bohatých na přírodní vitamin C a hořčík, který uvolňuje stáhnuté průduškové svaly.
 
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account