Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Jana Bohutínská
Vloženo 22. 10. 2018
Líbí se mi

Oceň to, co máš

avatar
Jana Bohutínská
Vloženo 22. 10. 2018
Líbí se mi
Oceň to, co máš

Oceň to, co máš


Přiznám se vám, že svérázná Saga Norén z dánsko – švédské detektivky Most je moje hrdinka. V jednom z dílů poslední řady dostala radu, aby pečovala o to, co má. Doporučení realizovala po svém, o tom psát nechci. Zaujala mě ta rada samotná.

Kupředu...

Žijeme totiž v prostředí, které je silně zaměřené na budoucnost. Jdeme kupředu. Zlepšujeme se. Rozvíjíme. Překonáváme hranice. Vidíme to jak na civilizační úrovni, tak v osobní rovině. Je fascinující, čeho lidstvo dosáhlo, v umění, ve vědě, v životním stylu a v mnoha dalších oblastech. Aniž bych popírala, že rozvoj má i své nebezpečné a negativní důsledky, třeba ekologické.

Umět ocenit, co máme a čeho jsme dosáhli podle mě vede k přesnějšímu pohledu na náš vlastní svět. A budu se teď držet osobní roviny. Naučit se ocenit, co se nám již podařilo, může být lékem na věčnou nespokojenost a chuť si neustále stěžovat. Stejně jako schopnost uvědomit si, že nic z toho, co máme, není samozřejmé, a pocítit za to skutečnou vděčnost.

Umění ocenění a vděčnosti

Právě před chvílí jsem dopsala další článek o motivaci. Psala jsem i o křehkosti vnější motivace, která se odvíjí od hrozby trestu nebo možnosti získat odměnu. A o hluboké vnitřní motivaci, která souvisí s osobní seberealizací. Také o nedostatkové motivaci, jejímž zdrojem jsou potřeby vyvolané nějakým deficitem, nedostatkem. A o růstové motivaci, která vede k rozkrývání unikátních možností každého člověka a jeho potenciálu. 

Umění ocenit, co člověk má a procítit vděčnost, se vztahuje spíš k motivaci vnitřní. Ta také často bývá méně jednoznačně sobecká a více zaměřená na širší kontext. Může být více vztahová, zřetelněji sledovat vliv vlastního chování na ostatní. Víc ekologická, ve smyslu vztahů mezi organismy a jejich prostředím. Ovlivněná třeba právě úvahami o tom, jak osobnostně růst, což je naše nejhlubší potřeba, ale neškodit tím druhým. 

Upřímně

K ocenění toho, co máme, a vděčnosti za to, potřebujeme také upřímnost k sobě samotným. Vždycky je co ocenit a za co být vděčný/á. Úspěch, vlastnost, talent, život sám, vyřešený konflikt, že si s někým rozumíme, že umíme dobře uvařit bramboračku nebo že i ve čtyřiceti pořád máme babičku.

Takových věcí je nepřeberně. Ale je třeba se na ně s jistou vnitřní disciplínou zaměřit a zahlédnout je. Dokonce i mezi kopcem potíží.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 28. 3. 2020

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 26. 10. 2018

Umění být vděčný je těžké. Dá se to naučit. Ale lidé okolo vás to neocení. Vždyť na lidech a na tom, co si myslí nezáleží.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 10. 2018

Ano, toto také vidím jako správný přístup k životu a ne se pořád honit za penězi a za slávou.... berme to, co máme, co nám život dal...a je dobře

Odpovědět
avatar
Jana Bohutínská 22. 10. 2018

díky za reakci )) z mého pohledu je i to honění se za něčím úplně v pohodě, když nám to vyhovuje, ale občas se zastavit a uvědomit si, kde jsme, je, myslím, užitečné )))

hašlerka1
hašlerka1 22. 10. 2018

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 206
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.