Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Irablue
Irablue
Vloženo 16. 1. 2016
Líbí se mi

O splněných přáních a příležitostech, které si ale neumíme vzít

Irablue
Irablue
Vloženo 16. 1. 2016
Líbí se mi
O splněných přáních a příležitostech, které si ale neumíme vzít

O splněných přáních a příležitostech, které si ale neumíme vzít

Možná se vám už párkrát v životě stalo, že jste si něco moc přáli, po něčem toužili, a když vám vaše vysněná možnost přišla přímo pod nos, neuměli jste si ji vzít. Připadá vám to absurdní? Když se mi tato zkušenost přihodila poprvé, musím říct, že mě to zaskočilo. To, že člověk přirozeně odmítá to, co je nepříjemné, bolí a negativně zasahuje do radosti a štěstí každého z nás, je samozřejmé. Ale to, že na člověka „sedne štěstí“, například v tom, že se mu začne skvěle dařit v práci a sklízí jeden úspěch za druhým nebo například potká partnera, o kterém v hloubi duše toužil a on si s tím najednou neví rady, se už zdá víceméně absurdní až nepochopitelné. Jenže postupně jsem zjistila, a to v rámci své práci koučky osobního rozvoje, že takovýto postoj není až tak neobvyklý. A potýkají se s ním jak ženy, tak muži.

Čím to je, že si něco přejeme, a když to dostaneme, lekneme se a uděláme krok zpět?

Zpravidla lidé říkají, že rádi obdarovávají, ale jsou rozpačití, když mají přijmout „dar“ a pak jsou zklamaní, že jim se přání neplní. Pokud máte podobnou zkušenost, možná v následujících příkladech objevíte skrytou odpověď:

 • Rádi obdarováváte, ale neradi dárky přijímáte? Je možné, že si ve skrytu duše říkáte, že si dárek nezasloužíte. A také je možné, že se bojíte závazku v tom smyslu, pokud vám někdo něco dá, musíte myslet také na to, abyste mu to oplatili. Zeptejte se upřímně sami sebe na důvod, který vás vede k vnitřnímu odmítnutí dárku, i když na fyzické úrovni ho třeba přijmete.
 • Někdo vám vyjádří pochvalu, uznání, kompliment. Jak se při tom cítíte? Napadá vás, že ten člověk to nemyslí upřímně? Že pochvala či kompliment je účelový, protože vy si rozhodně o sobě nemyslíte, že si uznání tohoto druhu zasloužíte.
 • Potkáte partnera, o kterém jste snili. Vstoupí vám do života, naruší staré a zajeté „pořádky“ a byť se v nich trápíte, utápíte a toužíte z nich vystoupit, změnit, opustit, tak i přesto vymodleného partnera snů odmítnete.
 • Máte nečekaný úspěch v práci, příliv financí, ale vy si je vůbec neumíte užít. Možná jste ztratili radost, dohání vás stres a upadáte do deprese.

Pokud je vám něco z toho povědomé, je velmi pravděpodobné, že nemáte v harmonii proces dávání a přijímání, který úzce souvisí ze zdravým náhledem na sebe sama, zdravou sebeúctou a sebeláskou. Točíte se v stále v kruhu a nemůžete najít cestu ven. Možná máte spousty argumentů, proč se tak děje a proč to nejde jinak. Máme najednou pocit, že události, které se na základě našich přání a snů začnou dít, nás nějakým způsobem přesahují. V tu chvíli nastupuje strach a ztrácíme odvahu a raději se pokládáme na oltář oběti, byť někde ve skrytu duše víme, že je to celé tak, jak opravdu a bytostně nechceme.

Ať je to, jak je, skutečnost, že se tímto tématem zabýváte, vás vede na cestu ke šťastné změně.

Jak dál?

Udělejte si pro sebe čas, zamyslete se a nechte promlouvat vaše srdce (intuici, vnitřní hlas):

 1. Udělejte si seznam všeho, co se vám kdy v životě podařilo, za co můžete být na sebe hrdí.
 2. Nebojte se ocenit svoje vlastnosti, potenciál a talent.
 3. Oceňte i svoje fyzické přednosti, ať se vám na první pohled může zdát, že žádné nemáte.
 4. Dopřejte si pravidelně čas sami pro sebe a sdělte to s vlídností těm, kteří mají pocit, že s vaším časem mají právo nakládat a také dopřejte čas i druhému.
 5. Vyslechněte rady od druhých, ale udělejte to, co uvnitř cítíte. O čem víte, že vám dá klid, radost a naplněný život. Jste to vy sami, kdo budete žít se svým rozhodnutím, ne ti druzí.
 6. Pokud vás trápí zdravotní problémy, hledejte příčiny v souvislosti s vaším životem. To jak myslíme, se odráží v našich emocích a dlouhodobě pak otiskne v našem těle. Pokud potlačujeme vnitřní hlas, nežijeme v pravdě a v souladu sami se sebou, začne k nám hovořit tělo prostřednictvím různých zdravotních potíží, úrazů, nemocí, od chřipky až po ty vážnější.
 7. Pamatujte, že strachy ze změn, jsou vždy jen strachy, tedy představy, které nenastaly a které ani nastat nemusí. Rodí se pouze v naší mysli, podporují je naše zkušenosti a vzorce našeho myšlení a chování.
 8. Pusťte vše, o čem víte, že vám v životě neslouží. Jedině tak dovolíte, aby k vám mohlo přijít něco nového.
 9. Každý den si najděte aspoň tři pozitivní události, udělejte si malou radost a na nepříjemné situace se podívejte ještě z jiných úhlů pohledů: Co dobrého si z toho mohu vzít pro sebe?
 10. Ať děláte cokoliv, zaměřte svou pozornost na okamžik Tady a Teď. Uvidíte sami, jak nesmírně očistné je setrvat v přítomném okamžiku.
 11. Projevujte vděčnost. Sepište si, za co všechno jste vděční. Jedině tak posílíte svoji odvahu, vyeliminujete strachy a přitáhnete do života dary v podobě nových možností, lidí a skvělých příležitostí.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

super

Odpovědět
Amanda
Amanda 17. 1. 2016

No jo

Odpovědět
benca
benca 17. 1. 2016

kazdy den treba za vsetko podakovat

Odpovědět
Tamara
Tamara 17. 1. 2016

Některé body již praktikuji, za ty ostatní děkuji.

Odpovědět
Irablue
Irablue 17. 1. 2016

Děkuji vám.-)

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 914
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.