Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sun2
sun2
Vloženo 30. 6. 2019
Líbí se mi

O autoritě

sun2
sun2
Vloženo 30. 6. 2019
Líbí se mi
O autoritě

O autoritě

Vedoucím se stává člověk dvakrát. Poprvé když ho pověří, podruhé, když ho přijmou lidi.

Kdysi mi toto pořekadlo řekl jeden kolega, který byl nucen respektovat mou autoritu. On autority moc nemusel. Neměla jsem s ním nikdy problém, jen na něj musela aplikovat jinou metodu. Ostatně u všech se mi vždycky vyplatil osobní přístup. Každý je jiný a vynucená autorita nemá smysl. Lidé jí sice respektují, ale neberou. Sama mám problém se takové autoritě přizpůsobit. Někdy se ve vztahu podřízený-nadřízený musí přistoupit na dohodu, kdy se autorita aplikuje i přes určitý nesouhlas, ale za oboustranně přijatelných podmínek. Například při plnění úkolu, s kterým možná ani „velitel“ vnitřně nesouhlasí. Ale takový už je život. Přináší nejrůznější situace a musíme se s tím poprat. Ten, kdo přejímá velení, přebírá i odpovědnost a ručí za posádku. Pokud si to neuvědomuje, nemá svědomí.  

Měla jsem v životě štěstí na moudré šéfy. Nejprve ty, kteří mne učili, jaký si mám udržovat nadhled a jak mám přistupovat k úkolům, abych proplula životem bez problémů. Učili mne i finty, které se mi pak hodily a odměnou jim byla moje píle. Měli však pochopení i pro občasný výpadek. Nikomu se to nevyhne. Podporovali mne v mých dobrovolných aktivitách a dohlíželi na únosnou míru mé dobrovolnosti. Uměli mi včas říct, abych se krotila v rozletu, když hrozila nějaká překážka. Moudrost mých šéfů neměla meze. Dokonce i těch méně oblíbených. Všichni, až na jednoho, dosáhli přirozené autority svým lidským a omylným přístupem, kdy přiznali právo na chybu a sami se jí občas dopustili. Jejich autorita, kterou jsem dobrovolně přijala, mi nikdy nedovolila jejich chybičku zneužít.  

Na druhou stranu se také někdy najde člověk, který sice velí, ale není mu shůry dáno. Pracovat pod takovou autoritou je utrpení. Lpění na nepodstatných věcech, psychicky vypjatá atmosféra, dodávání si uspokojení šikanou podřízených je velmi přízemní. Takový je vždy jenom poloviční vedoucí. Nemůže získat přirozený respekt. Inteligentní člověk mu však vyhoví. Ačkoli je podřízený, stejně má navrch, i kdyby se musel před šéfem plazit po zemi. Projeví-li podřízený pochopení pro vyžadování nepodstatných malicherností, když nemá nadřízený dost odbornosti pro kontrolu té jeho, nemusí si už dokazovat nic dalšího. Má dostatek sebevědomí, inteligence i autority. Daleko víc, než jeho šéf. Je velmi příjemné pracovat s lidmi, kteří umí dát najevo obyčejnou lidskou slušnost. Ty druhé naštěstí míjím.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 28. 5. 2020

Odpovědět
Ovace
Ovace 2. 7. 2019

krásně napsáno

Odpovědět
sun2
sun2 2. 7. 2019

gustawka
gustawka 2. 7. 2019

Odpovědět
sun2
sun2 2. 7. 2019

hudlenka
hudlenka 1. 7. 2019

Hezký článek a určitě i prospěšný lidem

Odpovědět
sun2
sun2 1. 7. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 086
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.