Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

píďalka jablečná
píďalka jablečná
Vloženo 27. 10. 2016
Líbí se mi

Nevznášejme soudy - aneb VŽDYŤ JSEM TO VIDĚLA NA VLASTNÍ OČI!

píďalka jablečná
píďalka jablečná
Vloženo 27. 10. 2016
Líbí se mi
Nevznášejme soudy - aneb VŽDYŤ JSEM TO VIDĚLA NA VLASTNÍ OČI!

Nevznášejme soudy - aneb VŽDYŤ JSEM TO VIDĚLA NA VLASTNÍ OČI!

Bydlím v Mexiku zatím jen pár měsíců, a tak nemůžu mluvit za všechny obyvatele, kteří tu žijí, nicméně u lidí v našem městě jsem se setkala s jednou úžasnou věcí, a to, že tady Vás nikdo za nic nesoudí, zatímco v Čechách jsem se s tímto jevem setkávala tak často, až mi z toho bylo mnohdy úzko, protože nejsem ten typ člověka, kterému je úplně volné, co si o něm kdo říká a jak na něj druží nahlížejí.

Prošla jsem si hodně zvraty ve svém životě, hodně pády a vzestupy, bylo toho opravdu požehnaně a takové věci, které se mi udály, se mnohým zdály až neuvěřitelné a spousta z nich považuje můj osobní život za "neobyčejně vzrušující", ať už v tom dobrém nebo negativní slova smyslu.

Přihlížela jsem spoustě osudům, nejenom ve své rodině, ale i ve svém okolí. Vždy jsem se snažila lidem naslouchat a spíš, než je soudit, se je snažila pochopit. 

 

Určitě to všichni znáte, ať už z vlastních zkušeností nebo z vyprávění, a tak jsem si pro Vás připravila kratičký příběh jako ukázku, abyste pochopili, co tímhle článkem chci říct.

 

Vracíte se z práce domů a odpoledne slyšíte z vedejšího domu nebo bytu příšerný řev vaší sousedky, která má dvě děti a chvíli co chvíli ji vidíte nadranou jako carského důstojníka. Její muž chodí do práce, vždy čistý a upravený a vy si jenom říkáte: "Ženská bláznivá, má takového krásného a pracovitého muže, dvě šikovné děti a ona je bije, chlastá jako duha a neváží si toho. Já být jejím chlapem, čapnu ji za flígr a vyhodím. To je hrozné, jací ti dnešní lidé jsou."

Ale upřímně? Víte o jejím životě tolik, abyste mohli podobné soudy vznášet? Víte, čím vším si tato rodina prochází, čemu musí Vaše sousedka čelit, nebo čím si v minulosti prošla, že začala pít? Třeba ten její dokonalý a navoněný muž s kufříkem není až zas tak úžasný, jak se vám zdá. Co když ta chuděra alkoholička zažila v dětství nějaké trauma a jen se s tím neumí vyrovnat a jsou chvíle, kdy se jí vše spouští? Co když? To, že někdo bydlí vedle vás a něco se o něm povídá, to ještě neznamená, že tomu tak je.

 

A teď trochu z mého osobního života: aneb JÁ TO VIDĚLA NA VLASTNÍ OČI (ale že jsem viděla jen důsledek a ne příčinu, to je fuk)
Takhle jsem totiž díky naší vychovatelce skončila v ředitelně, když mi bylo osm. Praštila jsem totiž spolužačku v družině flétnou a udělala jí šrám na hlavě.
"Fracek", řeknete si o mně, ale já už byla zoufalá, plakala jsem, protože mi flétnu pořád brala z aktovky a mlátila mi s ní o lavici, družinářka ji jen napomenula a šlo se dál, ale pak mi na truc zamotala paličky, abych nemohla pokračovat v práci a zmařila mi tak dárek pro mámu k Vánocům. Vychovatelka si v tu chvíli někam odskočila a neviděla ani to, že jsem svou spolužačku několikrát prosila a varovala. Vešla prostě až ve chvíli, kdy jsem slečnu "X" praštila flétnou po hlavě a už se šlo do ředitelny...) Verdikt zněl jasně - napomenutí třídního učitele, rodiče na kobereček, omluva spolužačce a jejím rodičům, no příšerná pakárna a ona? Jen pak seděla v lavici a usmívala se, když jsem potupně plnila všechno, co mi bylo nakázáno a ještě mě vystavili na pranýř jako nějakého "fujtajbla".

Nyní si dosaďte do příběhů cokoliv, co znáte sami na sobě, co jste kdy viděli a vzpomeňte si, kdy jste koho soudili, a proč.

Nikdy nevíte, jestli zrovna ten dotyčný, který vykradl benzínu, nebyl třeba jenom zoufalý táta, který se snaží sehnat peníze na léčbu svého nemocného dítěte a již pojišťovna nehradí. Nebo co když už byl tak v úzkých, že přemýšlel nad smrtí, protože měl tolik dluhů, že by zničil nejenom sám sebe, ale hlavně svoji rodinu, a tak raději riskoval problémy s policií než to, aby jeho rodina kvůli exekucím neskončila na ulici.
Ano, v takové chvíli začnete soudit opět jeho exekuce, kdyby šetřitl, nebral si půjčky... Ale to je to, o čem píšu. Zase soudíte, je to začarovaný kolotoč a my si musíme uvědomit, že prvotně je potřeba soudit svůj vlastní život a dát si dopořádku nás samotné.

Neříkám, že takoví jsme všichni, ale většina z nás, nebo spíš každý z nás, kdo tu jsme, alespoň někdy o někom prohlásil něco na základě něčeho. Víte, jak to myslím? - JEDNA PANÍ POVÍDALA.

Nemyslete si, že každý s pochroumaným osudem je chudinka, který nějak trpí a je potřeba ho litovat a pomáhat mu. To jsem neřekla, ale nikdy nevznášejte soudy o nikom a o ničem, když neznáte souvislosti. Mnohdy byste se divili, co se za těmi pokroucenými příběhy, které denně vídáte kolem sebe, skrývá a že vlastně Vaše zášť a kritický pohled a pomluvy můžou dotyčnému ubírat chuť k životu a nakonec se oběsí nebo skočí pod vlak. Protože... proč by se snažil, když už nemá u nikoho šanci a všichni ho odpískali...

Trošku depresivnější článek na to, jaké jsem slyšela, že v Čechách panuje počasí, ale myslím si, že byl potřeba. Pořád se mezi námi najde spousta lidí, kteří si tohle přečtou a při první příležitosti na někoho plivnou. A jsou schopní to omluvit dokonce tím: "Však mě se taky nikdo nikdy nezastal a nebral na mě ohledy..." Ale to už je zase téma pro jiný článek.

A co vy? Soudíte rádi druhé?

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 20. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 2. 4. 2020

Odpovědět
gustawka
gustawka 28. 10. 2016

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 28. 10. 2016

Odpovědět
k.eva
k.eva 27. 10. 2016

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 039
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.