Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 2. 9. 2016
Líbí se mi

Neuctivé americké e-maily. Nebo je tak jen vidím?

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 2. 9. 2016
Líbí se mi
Neuctivé americké e-maily. Nebo je tak jen vidím?

Neuctivé americké e-maily. Nebo je tak jen vidím?

Mezi mé dobré návyky, za které na sebe dokážu být i trochu hrdá, patří psaní zdvořilých e-mailů. Od začátku, co e-mail používám, ho vnímám jako dopis, v němž by nemělo chybět minimálně oslovení a rozloučení. Snažím se psát e-mail takové, jaké chci sama dostávat a číst.

Takže když jsem se minulý týden hlásila na trénink crossfitu (a jediná možnost, jak to udělat, byl e-mail), poslala jsem dopis zhruba tohoto znění: „Dobrý den, Chrisi, našla jsem na stránkách … blablabla, ráda bych se přihlásila, je to prosím možné a kdy případně mohu přijít. Děkuji mnohokrát, s pozdravem ….“ Netrvalo ani dvě hodiny a dorazila tahle odpověď: „Ok. Začneme. Pondělí v osm?“ Žádný pozdrav, žádné rozloučení. Pět slov! Nestalo se mi to v Americe poprvé. Když jsem před dvěma týdny podobně zdvořilým e-mailem žádala o rozhovor autorku populárních knih Gretchen Rubin, přečetla jsem si jako odpověď tohle: „Žádný problém, jen můj kalendář je teď nabitý. Pár minut po mém úterním čtení stačí?“

Vím, že všechny pozdravy, fráze alá „zavolejte, když budete potřebovat“, „těším se na setkání“ a tak dál jsou jen … fráze, které zabíjí čas, člověku co je píše, i tomu, co je čte. Přesto se při čtení e-mailů bez nich cítím tak nějak nevysvětlitelně hůř a hlavou mi víří spousta otázek. Naštvala jsem je něčím? Nebo toho mají jen hodně? Proč taková neuctivost? Chci pracovat s lidmi, co nemají čas a aspoň špetku taktu mě pozdravit nebo mi popřát fajn den? Opravdu jsem pro ně tak málo? Opravdu to stojí tolik? Jsou takoví jen na mě, nebo i na ostatní? A tak dále.

Načež jsem se včera začetla do nové knihy Gretchen, kde zrovna v jedné kapitole popisuje, jak jí krátké, úderné a přímo k věci e-maily bez pozdravu a podpisu šetří čas a dovolují zaměřit se na to, o co jí v e-mailech jde – totiž odpovědět čtenáři. Jak jsem četla dál, s radostí jsem zjistila, že nejsem sama, komu ovšem její odpovědi přijdou neuctivé až nepřátelské a tak nějak neví, co si o nich má vlastně myslet. Gretchen ve své knize vysvětluje, že to nijak neuctivě nemyslí, že se jen snaží udržet e-mail tak jednoduchý a praktický, jak to jen jde. Když jsem se včera potkala s Chrisem, je mi jasné, že ani on to tak nemyslí. Usměvavý Kaliforňan s pevným stiskem ruky mi bez problémů a za nulový honorář věnoval hodinu svého času a dlouho jsem nezažila tak precizní a zábavný sportovní trénink.

Vím, že čas je v Americe všechno a že fráze v e-mailu nenapovídají nic o kvalitách člověka, který ho píše. Ale stejně. Mně osobně uctivost přináší radost a nevím o nikom, kdo by proti uctivým frázím protestoval. Spíš naopak. Z tohoto důvodu si je ráda ponechám, přestože mě stojí kousek života. V tomhle případě mi to vůbec nevadí.

 

Článek vyšel na autorčině blogu www.comiudelaloradost.cz.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 22. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 2. 4. 2020

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 6. 9. 2016

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 5. 9. 2016

I já píši vždy (do e-mailu či do SMS) pozdrav a jsem slušná a na konci se podepíšu. Dodnes mi hlava nebere, že někdo napíše bez podpisu...mohou pak vzniknout třeba u SMS nepříjemnosti...což se mi stalo před X lety...napsala mi kamarádka, že maminka umřela a já se šíleně lekla, že moje mamka a celá jsem se klepala, než jsem přišla na to, že to byla její maminka.... ano, maminky byla škoda, ať je kohokoliv, ale mě to hodně zdrtilo....

Odpovědět
Fatima
Fatima 5. 9. 2016

Dobrý den, Jano, uplne ste mi pripomenula agentúrne doby, kedy ma toto tiež rozčuľovalo, koľko nevýslovnej námahy som investovala do písania mailov a chovania sa k ľuďom, čo najúctivejšie, nikdy nezabudla na ďakujem a prosím alebo iné náležitosti. Moja skúsenosť je, že sú ľudia, hlavne v byznyse, s ktorými je potreba jednať tvrdo, pretože inak sa k výsledku nikdy neprepracujete. Kedykoľvek som napísala tvrdý mail, ľudia sa okamžite "prebrali" a dostala som, čo som potrebovala. Naučila som sa ľudí sekať, pretože to bohužial funguje najviac. Milé maily nezaberali, tak som bola donúterná zmeniť taktiku a ono to začalo fungovať, možno som bola pre ľudí okolo seba člověk, ktorý prudí, ale vždy som dostala, čo som potrebovala a oni začali byť milý na mňa - karta sa obrátila, ale mne už to bolo uplne jedno... Tento prístup má, ale háčik, že musíte počítať s tým, že vás niektorí ľudia nebudú šteriť. Samozrejme všetko má svoje hranice a ani tento prístup nie je treba preháňať a zachovať si ľudskosť. Držím palce, nech sa Vám podarí nájsť prístup, ktorý bude vyhovovať predovšetkým Vám.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 322
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.