Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Dominika Šimonová
Vloženo 15. 8. 2019
Líbí se mi

Názor

avatar
Dominika Šimonová
Vloženo 15. 8. 2019
Líbí se mi
Názor

Názor

Přiznám se, že nejsem příznivcem reagování na aktuální témata z médií, takže proto jsem se rozhodla vyjádřit tak trochu jinak.

Lidé rádi vyjadřují své názory. Co to ale znamená mít na něco svůj názor? Názor se vytváří rozvijením myšlení. Čím více člověk ustavičně a nevázaně na jiné osoby přemýšlí, tak tím se pomalu formuje nějaký jiný názor. Tak to asi bude. Ovšem také záleží na

okolnostech. Nějaké širší souvislosti v názorech se můžou jedině projevit při nějakém delším hovoru nebo napsáním textů - když někdo vyjádří nějaký pohled na věc. Tam může být dostatek prostoru proto, aby bylo možné vystopovat samostatnou práci s rozvijením myšlenkových pochodů. V krátkém rozhovoru to není možné, tam asi nikdo nedokáže nic konkrétního vyjádřit. Možnou stopou při hledání vlastního názoru v krátkém rozhovoru je, že by ten člověk odpověděl neobvykle jinak, ovšem nic tím konkrétního nevyjádřil. To nemůžeme vědět.

Poznat něčí vlastní názor je podle mě dilema, protože názor se formuje podle dalších skutečností, třeba podle názorů, které již byly vyjádřeny. Takže nejspíš se většinou jedná o skupinové názory. U menších názorových skupin se blíží větší pravděpodobnost k vytvoření nějakého výjimečného názoru. Problém je v tom, že lidé si přejí mít správné názory. A to je ta složitěší část. Menší skupiny prohrávají, protože větší skupina si klade nárok na správný názor, resp. pohled na věc. Nemusí to ale takto být, protože správný názor se formuje postupně podle poznatků. Některý čtenář už asi tuší, že správný názor neexistuje, neboť poznáváme celý život. Existují všeobecně přijímané názory, např. každý obývaný dům by měl mít střechu, nebo chodit do školy je důležité atd..

Člověk, který prohlásí, že nemá na nějaké téma vlastní názor, tak má v podstatě pravdu, nicméně, bez vyjádření nemůžeme vědět jaké zastává názory.

Pokud se názor formuje podle poznatků, je možné postupně směřovat k pravdě - takový postup může vést k cestě správným směrem. Toho může docílit i velká skupina lidí, ovšem, kdo z nich bude mít svůj vlastní názor? Zřejmě nikdo, protože názor se vytváří při spolupráci více lidí formou svobodné diskuse - nebo nějakým způsobem se šíří na základě poznání. Názor nelze vlastnit.

Pokud se vyjadřujeme k někomu, koho neznáme a od nikoho jsme nic o něm neslyšeli a nečetli, naznačujeme tím jenom nějaký dojem, pocit. (Myslím si také, že není možné vyjadřovat názor na předměty, rostliny a zvířata.)

Pardon, ale já jsem nikdy v životě nevyjádřila svůj vlastní názor.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 27. 5. 2020

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 17. 8. 2019

Odpovědět
lemur
lemur 16. 8. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 993
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.