Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lenka Nejedlá
Vloženo 13. 8. 2019
Líbí se mi

Naučte se říkat NE

avatar
Lenka Nejedlá
Vloženo 13. 8. 2019
Líbí se mi
Naučte se říkat NE

Naučte se říkat NE

N-E. Dvě písmena za sebou. Jednoduché, ale zároveň tak těžké a přitom tak důležité.

'Kolikrát jsi dnes už dokázal říct NE' ptával se Steve Jobs, zakladatel nejhodnotnější obchodní značky světa, svých zaměstnanců. A ne náhodou.

Mnoho lidí považuje za velmi obtížné vyslovit slovo 'NE' v pracovním i osobním životě.

'NE' je něco, čeho se všichni obávají, ale je to slovo, které se musíte v dnešní době naučit více používat. Místo toho, abyste se zaměřili na nejlepší způsob, jak plnit vlastní zadané úkoly, z obavy slova 'NE' přijímáte projekty nebo úkoly, které jsou často kontraproduktivní, brzdí vás i výkon společnosti.

Říkat 'NE' je klíčem k tomu, abyste šli po své kariérní cestě a plnili si tak své cíle. Lidé, kteří říkají ano každému požadavku, se ocitají v začarovaném kruhu, a přestože jsou schopní, jejich výsledky tomu neodpovídají.

Snaží se každému v kolektivu vyhovět, aby nebyli za neochotné, ale díky tomu pak zanedbávají svojí práci, jsou v časovém skluzu, neplní deadliny a mají nervy napnuté jak struny.

Říkat 'NE' je rozhodující pro vaše postavení na pracovišti a pro vaši kariéru. Když řeknete ano, může vám to v daném okamžiku zajistit oblíbenost a přízeň okolí, ale dlouhodobě vám zabrání v dosažení vašeho cíle, nebo plnění vaší hlavní odpovědnosti. Buďte odvážní. Lidé, kteří se nebojí zdvořile odmítnout žádosti, vytvářejí zdravé bariéry a jsou šťastnější v práci. Pokud vám říkání 'NE' není vlastní, musíte se to naučit. Vaši nadřízení, ale i kolegové si tak utvoří dojem a jasný pohled na vás, jako na přímého člověka, a zároveň férového kolegu. 

Říkat 'NE' vám může pomoci udržet morálku a hodnoty, které máte, a současně umožnit dané osobě, aby převzala za svoji práci zodpovědnost. Není to hanba ani pocit provinění, co byste měli cítit. Říkat naopak na vše ano, je porušení vaší osobní a profesionální integrity.

Zapamatujte si, že, když řeknete ano, ale vnitřně víte, že potřebujete říci 'NE', je to hlavní příčina vyhoření…

Nastavte si hranice a buďte diplomat

Nechte si čas na rozmyšlení, zda chcete skutečně přijmout daný požadavek a zda jste schopni splnit to, co po vás dotyčný kolega chce. A zda se to vůbec vměstná do vašeho rozvrhu práce a jak to ovlivní vaše termíny a projekty. Neomlouvejte se, jen uveďte důvody odmítnutí, zdvořile a narovinu, takže

  • Pokud někdo přijde s požadavkem, který je jasně jeho práce a vy nemáte chuť, čas či možnost se mu věnovat, nevymýšlejte dlouhé proslovy, proč to nejde. Krátce a jednoduše „mám tu moc práce, nemohu se věnovat dalším úkolům' nebo „tomu opravdu nerozumím a nerad bych poskytl zavádějící informace'. Ale vím, o někom, kdo by vám mohl pomoci'. Odkažte tedy kolegu na jednoho z vašich kontaktů, který je uznávaným odborníkem v dané oblasti. To bude i pro vašeho kolegu cenný pracovní nový vztah. 
  • Pomozte, ale nedělejte za nikoho jeho práci. Pokud se rozhodnete pomoci, pomozte radou, návodem nebo předáním kontaktu – nesklouzněte ale k tomu, že budete za někoho dělat jeho práci. Rovněž opakované dotazy musíte umět utnout – pokud za vámi jdou kolegové z lenosti, že nechtějí hledat údaje nebo smlouvy, poraďte jim, kde je najdou, ale nenechávejte rozdělané práce a neběžte hned hledat. Kolegům můžete případně nabídnout, že až budou mít daný úkol hotový, mohou vám ho poslat na kontrolu nebo shlédnutí.
  • Stanovte dobu. Pokud od vás chce někdo pomoci nebo poradit a vy jste se rozhodli, že to uděláte, dejte jim ale najevo, že ne na úkor svojí práce. Navrhněte termín, kdy máte volno a můžete se takovému požadavku věnovat. Pokud to kolegovi nevyhovuje, bude se muset poohlédnout po jiném „pomocníkovi' nebo daný úkol prostě udělá sám.

Pozor na to, když, stojí v cestě etika, vaše morální principy.

Slovo 'NE' je na místě i pokud vás někdo požádá o něco, co je v rozporu s vašimi hodnotami a morálními principy.

Když ANO negativně ovlivňuje výkon.

Řekněte 'NE', když je to opravdu nemožné. Příliš mnoho profesionálů 'NE' prostě neřekne, a dostane se do bodu, kdy nic nejde podle plánu. Ještě se nenaučili nebo je to jen o hrdosti? Ať tak či onak, poškozuje to jejich reputaci a úspěch projektu, týmu nebo dokonce společnosti.

V životě (ať už pracovním nebo osobním) se musíte věnovat celé řadě úkolů najednou, nicméně pokud zhodnotíte výsledky, zjistíte, že nejde všechny úkoly plnit na sto procent. Pokud si potom přiberete ještě práci či úkoly někoho jiného, dopadne to hůř.

Obvykle se každý domnívá, že když řekne 'ANO' i na to, na co by raději řekl 'NE', bude to jednodušší a bude mít klid. Bohužel, opak je pravdou.

Pomoci druhým nikdy nesmí být bezcenná samozřejmost a ostatní si na to nesmí zvyknout.

Autor: Lenka Nejedlá

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 27. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 24. 1. 2020

je potřeba umět říci rázné NE

Odpovědět
Pistalinda35
Pistalinda35 15. 8. 2019

Odpovědět
lemur
lemur 14. 8. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 018
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.