Životní změny jsou různé, vyžadují roznorodé nasazení. Některé jsou chtěné a žádané, jiné nutné pod vlivem okolností. Na některé změny se těšíme, jiné děláme s počáteční nechutí. Některé jdou snadno, druhé jsou ještě těžší, než se na začátku zdálo.
Jaké postoje a vlastnosti si tedy pěstovat, aby bylo zvládání změn o trochu snadnější? Co pomůže k tomu, abyste příště změnu přivítali a dokonce se na ní možná i těšili?

Otevřenost a zvídavost

Představte si malého ptáčka, který je zavřený v budce a na svět se dívá malým kulatým průzorem. Svět, orámovaný tím průhledem, se mu zdá úzký, omezený a to, co vidí, ho vůbec neláká. Z budky se mu nechce ven, připadá mu, že jeho svět v ní, i když je těsný, je pořád lepš než ten venku. Zná ho a je pro něj bezpečný, nemusí se bát. Jenže pak dostane hlad a chtě nechtě vyletí ven. A vidí, že kolem budky létají další ptáci. Že je tam zahrada plná krásných stromů a rostlin. Že prostor pro jeho let je skoro nekonečný. Kolik barev dosud neviděl a o kolik možností v budce přicházel! Jeho strach mizí.
Otevřenost a zvídavost jsou přístupy, které pomáhají překonat strach z neznámého i změny. Zúžená perspektiva naopak omezuje v tom, abychom viděli možnosti řešení, které se před námi otevírají. Každá situace může mít víc interpretací a je možné se na ni dívat z různých úhlů pohledu. Ale je nutné se toho odvážit, hned šmahem nehodnotit, neodsuzovat, nezamítat, ale otevřeně se seznamovat s různými možnostmi. Zvídavost pak podněcuje motivaci. S ní se nám chce objevovat, pohnout se z místa, pustit se do něčeho nového, zjistit si dost informací, které ve změně pomohou, seznámit se s novými lidmi, kteří mohou podat pomocnou ruku.

Postoj „změna je výzva a možnost něco se naučit“

S tím souvisí postoj, který bere změnu jako výzvu (nikoliv jako neřešitelný problém). A dokonce ji vítá jako možnost něco se naučit, něco nového se o sobě dozvědět, prověřit vztahy, ve kterých žijeme nebo prostě „jen“ zažít další životní dobrodružství.
Vždyť tím, že v životě experimentujeme, hledáme pro sebe to nejlepší. A i změnu je možné vnímat jako další experiment. Vždycky něco přinese a i šrámy jsou zkušenost, kterou lze obrátit ve výhodu, v možnost posílit se. Období změny je také živnou půdou pro otestování svých silných stránek, pro objevení nových, jejich rozvinutí. Je to období rozvoje dovedností a kompetencí, které se pak třeba uplatní jak v soukromí, tak v práci.

Trpělivost

Netrpělivost a urputná touha mít všechno nové hned a tady, uskutečnit změnu bleskurychle, je sice lidsky pochopitelná, ale často je na překážku. Jsou lidé, které fakt, že něco nedostanou nebo nezvládnou hned teď, dokonce odradí i od změny, kterou považují ve svém životě za opravdu žádoucí. Dokonce je odradí i od toho, aby si ve svém životě plnili své sny, vize a realizovali své plány.
Změny jdou prostě zpravidla krok za krokem. Navíc ne vždycky je možné úplně všechno ovlivnit. Pod kontrolou máme svoje myšlenky, činy a akce, ale už ne to, co přesně udělá někdo druhý. V podnikání se nám tisíckrát nemusí líbit nějaká zákonná podmínka, ale musíme ji akceptovat, když chceme rozjet byznys právě tady a nyní. Než nad tím do nekonečna zuřit a kvůli tomu se do ničeho nepustit, je lepší myslet právě na své cíle, vize, sny a plány. Na to, jak bezvadné to je, že se je snažíme naplnit.

Jaké to bude, až se naplní?

Co nám to přinese?

Co to přinese lidem, které máme rádi?
I tyhle otázky jsou (trpělivým) zdrojem inspirace a motivace.
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account