Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Amanda
Amanda
Vloženo 1. 2. 2020
Líbí se mi

Na Hromnice o hodinu více...

Amanda
Amanda
Vloženo 1. 2. 2020
Líbí se mi
Na Hromnice o hodinu více...

Na Hromnice o hodinu více...

 

Hromnice - svátek 2. února

 

 

IMBOLC je druhým důležitým  keltským svátkem „Kola roku“. 

Keltské oslavy IMBOLC probíhají mezi 1. a  2. únorem. 

Křesťané  slaví svátek HROMNICE 2. února. 

V náboženství Wicca znamená IMBOLC svátek světel, což znamená oheň a očištění. 

 

 

Před vchodem do domu se zapalovaly  malé ohníčky. Věřilo se, že mají moc ochránit dům nejen před úderem  blesku, ale  i před krupobitím. V tento den se také zhášely ohně v  kovárnách.  Po vyčištění ohniště je znovu směly zapálit jen mladé dívky, panny symbolizující bohyni Brighid.  Tento svátek byl zasvěcen keltské bohyni BRIGHID (Brigid), patronce světla, ochrany, umělecké inspirace, silné intuice a věštění. Také byla patronkou domácího krbu a plodnosti, ovčích farem - neboť právě v únoru je čas, kdy čas, kdy se hojně rodí jehňata. Brighid je nejčastěji zobrazována jako žena s dlouhými, zrzavými -  nebo alespoň narezlými vlasy, kterak drží symbol světla a ochrany (svíčku, nebo světelnou hůlku)

 

Starobylý zvyk s magickými svíčkami Hromničkami později převzali křesťané, kteří zachovali i původní název svátku, původně spojeného se slovanským hromovládcem Perunem. Jeho první údery hromu na počátku února oznamují brzký příchod jara. Lidé při první bouřce nového roku klekali na zem a líbali ji, hýbali nádobami, na dvoře nadzvedávali vozy, mávali polním nářadím a před vraty zatínali do země sekery na počest Peruna (sekera je atribut Peruna) a děkovali Moraně, že letošní zimu přežijí všichni důležití členové rodu. To vše byly rituály na znamení toho, že je Perun svým hromem osvobozuje od zimního spánku. Lidé tak přicházeli Perunu na pomoc a vyháněli zlé duchy ze svých stavení.

 

 

Na Hromnice končila vánoční doba a tradičně se sklízel betlém z chrámů, často i z domácností a někde také ještě vánoční stromeček.

 

Hromnička také patří do rukou do rukou umírajícího proto, aby světlo z ní provázelo jeho duši do nebe. V některých krajích obcházeli včelaři s hromničkou úly se včelstvy pro hojnost medu, jinde se v den Hromnic nesmělo tančit či používat jehly na šití.

 

V lidovém křesťanství se Hromnice staly oslavou přicházejícího jara. Dodnes nám zapálená svíce 2. února připomíná Ježíše tím, že sebe sama spaluje, aby jiným dala světlo a naději.

 

Imbolc, den svaté Brigity

Hromničky?  Neboli „candlemas“! Nazývají se tak Hromnice v anglosaském světě. Také je provází požehnání svící a slaví se ve stejnou dobu. Říká se jim i „Bridget’s Day“, Brigitin den.

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 20. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 2. 2. 2020

Zajímavý článek.

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 1. 2. 2020

Odpovědět
Ovace
Ovace 1. 2. 2020

hezky napsáno

Odpovědět
gustawka
gustawka 1. 2. 2020

zajímavé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 286
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.