Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Marky Volf
Vloženo 20. 6. 2019
Líbí se mi

na cestách s Marky - Toskánský Excalibur

avatar
Marky Volf
Vloženo 20. 6. 2019
Líbí se mi
na cestách s Marky - Toskánský Excalibur

na cestách s Marky - Toskánský Excalibur

V Itálii žiji již přes dvacet let. Ráda cestuji a nebojím se o sobě říci, že jsem projezdila víc míst než rodilí Ital.

Jeden z regionu, který mi doslova učaroval je Toskánsko a vracím se sem každým rokem. Hlavním cílem mé pěti denní dovolené bylo sice moře – kemp v Marina di Bibona (o něm napíši další článek). Ale nemohla jsem se nevrátit na pár magických míst.

 První zastavení bylo bývalé cisterciácké opatství v San Galganu.

Váže se k němu podobná legenda jako ke králi Artušovi. Uvidíte zde totiž meč zabodnutý do skály zvaný také „Toskánský Excalibur“. Přestože je méně známí, existuji dohady, že samotný král Artuš se inspiroval svatým Galganem. 

Rytíř Galgano Guidotti, později svatý Galgano na kopci v jeskyni, zahájil svůj krátký život jako poustevník v roce 1180 a o rok později zemřel. Zde také zabodl svůj meč do kamene. Stáří meče opravdu zapadá do 12. století, jak se vědecky prokázalo. Legenda praví, že Sant Galgano býval zhýralý, arogantní rytíř z Chiustina, kterému se zjevil archanděl Michael. Galgano se vzdal světského života a začal život poustevníka. Než se zcela rozhodl vzdát se radovánek, prohlásil údajně, že to bude těžké, stejně jako rozseknout skálu mečem. Na důkaz toho vytáhl zbraň a v očekávání, že se ostří zlomí, jej vrazil do skály. K velkému překvapení však meč pronikl do kamene až po jílec. Rytíř už kopec nikdy neopustil. Zemřel ve věku 33 let, ale protože před smrtí stihl vykonat celkem 19 zázraků, byl o čtyři roky kanonizován a stal se vzorem křesťanských rytířů a z pahorku je poutní místo. Později mu na kopci, nad jeho hrobem postavili kapli. Tělo světce záhadně zmizelo, zachovala se jen jeho hlava, z níž prý i dlouho po smrti vyrůstaly dlouhé zlaté kadeře. Dnes je jako relikvie vystavena v Museo dell´Opera del Duomo v Sieně.

Rotunda di Montesiepi

Pokud chcete vidět meč zabodnutý do skály, budete si muset vyšlápnout na kopec Siepi, ke kostelíku di Montesiepi. Tomuto farnímu kostelu se také díky tvaru říká Rotunda di Montesiepi. Současná budova byla pravděpodobně postavena ve 14. století na základech již existujícího kostela. Kostel má velmi zvláštní tvar, je postaven jako rotunda a historici předpokládají, že byla inspirována stavbou Castel Sant’Angelo anebo Pantheon v Římě. Uvnitř kostela jsou zašedlé stěny z pískovcového kamene, ale nádherný je strop. Vnitřek kopulovité střechy byl konstruován 24 kruhy, které se střídají z bílého kamene a terakoty.

Meč zabodnutý do skály 

Velký nerovný kus kamene vyčnívá ze středu dlaždicové podlahy kaple a ohrazuje jej mřížka. Meč ve tvaru kříže je pod kulatým plexisklem (hraněný proti korozi času) a je opravdu zabodnutý do kamene.

Ještě před nedávnem zde byly k vidění mumifikované paže rukou v pouzdře pokrytém látkou. Podle legendy patří jednomu závistivých mnichu, který se snažil ze skály meč vytáhnout.

 

 

Ke kostelíku je připojen malý domek, ve kterém bydlí velmi stará paní a živí se prodejem suvenýru v přilehle místnůstce vedle kostela.

 

Cisterciácké opatství v San Galganu 

 

 Atmosféru místa dokresluje krása okolní scenérie. Samotná stavba San Galgano je jedním z prvních objektů ve střední Itálii, která byla postavena v návaznosti na principy gotické architektury přicházející z Francie. Zachovaly se rozlehlé sály s žebrovou klenbou a vysoké gotické sloupy s hlavicemi. Dech beroucí je mohutnost stavby a průhledy skrz okna na romantickou krajinu. Při pohledu na modré nebe, byl jasně rozeznatelný půdorys latinského kříže.

Opatství nemá střechu, ale i tak jsou zachovalé ruiny impozantní a sugestivní. Cisterciáci začali s výstavbou kostela v roce 1218 a dokončili ji v roce 1288. Později byl model použit pro výstavbu katedrály v Sieně, na kterou také dohlíželi Cisterciáci. Mniši byli mimořádně mocní a měli hlavní pozici v záležitostech okolních měst. Mezi jejich povinnosti patřilo i řešení sporů mezi městy Siena a Volterra. Sláva opatství neměla dlouhé trvání. Osud této stavby byl úzce spojen s nedostatkem jídla a následně morovou epidemií, která propukla v nedaleké Sieně v první polovině 14. století. Další devastaci docházelo během drancování a plenění. Střechu kostela bylo nařízeno agonizující vládou Republiky Siena v roce 1554 rozebrat, a vzhledem k tomu, že byla z olova použít ji na munici ve válce proti Florencii. Konečná zkáza přišla na konci 18. století, kdy blesk uhodil do zvonice a spolu s ní se zřítily zbytky střechy.

 

 

Vstup do kaple s mečem je zdarma a za prohlédnutí kostela bez střechy zaplatíte 4 eura. Parkoviště je zdarma.

 

Tak zase na cestách

Marky

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
xxkouckaxx
xxkouckaxx 1. 6. 2020

paráda

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 28. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 26. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 9. 1. 2020

krásné povídání

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 6. 2019

nádherné, díky moc Marky

Odpovědět
avatar
Marky Volf 22. 6. 2019

já děkuji Vám, že jste si našla čas článek přečíst

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 333
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.